Scenariusz spotkania dla dzieci 5-6 letnich w dniu 31.10.2013 r.
Temat: Poznajemy region Kaszub.
Cele:
-dz. pozna piękno regionu Kaszub i języka gwarowego,
-dz. pozna położenie geograficzne Kaszub,
-dz. pozna legendę związaną z regionem kaszubskim,
-dz. dowie się co to jest region,
-dz. pozna walory Kaszub,
-dz. weźmie udział we wspólnej zabawie.
Metody pracy:
-podające (opis, objaśnienie),
-eksponujące (pokaz),
- aktywizujące (burza mózgów)
-Czynna (taniec)
Pomoce:
-mapa geograficzna Polski,
-duża makieta z nutami kaszubskimi,
-strój kaszubski,
-hafty kaszubskie,
-ozdoby ścienne i naczynia z malowidłem kaszubskim,
-tekst legendy, nagrania piosenek,
Przebieg zajęć:
1.Wspólne zaśpiewaniu Hymnu Przedszkola
2.Zapoznanie dzieci z tematem zajęć:
-przedstawienie Polski jako zbioru regionów z różnymi zwyczajami, różnorodnością mowy,
3.Opowiedzenie legendy o powstaniu Kaszub.
4.Zabawa ruchowa przy muzyce ludowej ”Kowal”2:17’
5.Wspólne śpiewanie abecadła kaszubskiego 2:14
6.Szewc – taniec rozpoczyna się pieśnią: „Szewiec, szewiec, pik, pik, pik, za pół dëtka cały dzéń”. Tancerze, kobiety i mężczyźnie, dziewczęta i chłopcy, naśladują pracę szewca: szycie, wbijanie ćwieków, potem tańczą w parach, zwykle w takt polki.
7.Taniec kaszubski „Szewiec” dzieci z gr. IV 2:30’
8.Opowieść nauczyciela pt. „ Z czego słyną Kaszuby?”(m.in. rzemiosło ludowe- HAFTY, garncarstwo, rzeźba)
9.Burza mózgów na temat co oznaczają kolory w hafcie kaszubskim? W hafcie kaszubskim stosuje się siedem kolorów: czarny, czerwony, zielony, żółty i niebieski w trzech odcieniach. Wiodącym motywem w hafcie kaszubskim jest drzewo życia, którego gałęzie nie przeplatają się ze sobą, są harmonijne i równoległe lub prostopadłe. Kulturoznawcy widzą w nim wybór prostoty, przejrzystości, jasnych zasad moralnych odpowiadających wyborom, moralom i życiu Kaszubów. Dziś wzornictwo kaszubskiego haftu również wykorzystywane jest do ozdabiania naczyń, ceramiki, przedmiotów codziennego użytku i pamiątek z regionu.
10.Zabawa integracyjna przy muzyce ludowej- „Kaszebsce jeziora” 3:11’
11.Zapowiedz piosenki, „Mój tata kupił kozę”
12.Zabawa taneczno- ruchowa do utworu kaszubskiego „Mój tata kupił kozę”
13.Podziękowanie dzieciom z innych grup za przybycie i wspólna zabawę.
14.Zapoznanie się z kącikiem kaszubskim.