SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH „KOCHAMY WODĘ”
nauczycielki :Anna Dobrzyńska, Aneta Szalińska
Podstawa programowa
Ad 1 p. 2
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
Ad 3, p. 3
uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
Ad 4, p. 1
przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
Ad 4, p. 3
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Ad 12, p. 2
wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
CELE:
1.
Przekazanie dzieciom wiedzy na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin.
2.
Uświadomienie dzieciom wagi picia wody.
3.
Przekazanie dzieciom wiedzy na temat funkcji wody w organizmie ludzkim.
4.
Uczenie dzieci o
dpowiedzialności za właściwy lub niewłaściwy wybór tego, co jedzą i piją.
POMOCE:
.
1. Kubeczki i słomki.
Dla każdego dziecka należy przygotować po 2 kubeczki (z wodą do picia) i słomkę.
2. Szklanka z wodą zabarwioną kolorowym atramentem i biały kwiatek cięty.
3. Plansza edukacyjna pokazująca obieg wody w przyrodzie
4. szklanki z wodą oraz 3 rodzaje substancji do rozpuszczenia: cukier, sól, kwasek
cytrynowy.
5. Losy z zagadkami o wodzie
6. Kolorowy papier, folia aluminiowa, klej, farby, nożyczki, bibuła, waciki kosmetyczne
–
PLAN ZAJĘĆ:
1.
Wprowadzenie: rozmowa o tym, kto potrzebuje wody.
2.
Eksperyment I: Czy rośliny piją wodę?
3.
Pogadanka: Jak
piją zwierzęta?
4.
Pogadanka na temat znaczenia wody w organizmie człowieka.
5.
Eksperyment II: Czy każda woda nadaje się do picia?
6.
Eksperyment III: Jak powstaje woda gazowana?
7.
Rozwiążywane zagadek o wodzie
8.
Tworzenie pracy plastycznej pt. „Pije wodę bo...” (praca wykonana wsólnie z rodzicami)
9.
Podsumowanie zajęć
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.
Wprowadzenie: rozmowa o tym, kto potrzebuje wody.
Nauczycielka informuje wchodzące do sali dzieci, że jeśli któreś ma ochotę, może poczęstować się
wodą (na stoliku przy wejściu stoją kubeczki z wodą do picia dla każdego dziecka)
. Nauczycielka
liczy, ile kubeczków ubyło. Omowienie planszy edukacyjnej przedstawiającej obieg wody w przyrodzie.
Rozmowa o tym, kto na świecie potrzebuje wody.
Dzieci wymieniają oczywiście ludzi, zwierzęta,
rośliny.
2.
Eksperyment I: Czy rośliny piją wodę?
Jak udowodnić,
że rośliny potrzebują wody?
Pomoce:
szklanka z wodą zabarwioną kolorowym atramentem, biały kwiatek cięty.
Opis zadania:
Do szklanki wlać wodę i dodać do niej kolorowy atrament, a następnie wstawić biały
kwiatek. Po kilku godzinach kwiat zmieni kolor. Jes
t to informacja dla uczniów, że kwiatek pobrał
kolorową wodę ze szklanki.
Rośliny potrzebują do życia wody. Czy wiecie, co należy zrobić, aby rośliny szybciej rosły i były
ładniejsze? Widzieliście zapewne, że rodzice
–
przed podlaniem roślin
–
czasem dol
ewają czy
dosypują do wody specjalne odżywki. Woda rozpuszcza te substancje i dzięki niej są one
dostarczane do wszystkich części rośliny.
3.
Pogadanka: Jak piją zwierzęta?
Wody potrzebują także zwierzęta. Największy do niej dostęp mają oczywiście ryby i zw
ierzęta
żyjące w zbiornikach wodnych. Dzieci, które mają akwarium, wiedzą, że rybkom podaje się
specjalny pokarm, który wrzuca się do wody. Czasami na pustyni zwierzęta przemierzają wiele
kilometrów w poszukiwaniu wody, duża część zwierząt nigdy nie oddala
się zbytnio od miejsca,
gdzie się ona znajduje. Najwięcej wody potrzebują słonie
–
ok. 190 l dziennie.
Dzieci opowiadają o swoich obserwacjach związanych z piciem wody przez różne zwierzęta np.
obserwowane w ZOO.
Zabawa:
Ochotnicy naśladują sposoby pici
a wody charakterystyczne dla różnych zwierząt,
pozostałe dzieci odgadują, o jakie chodzi zwierzęta.
4.
Pogadanka na temat znaczenia wody w organizmie człowieka.
Dzisiaj, wchodząc do klasy, większość z was również miała pragnienie i chętnie sięgnęliście po
w
odę. Bez wody możemy przeżyć zaledwie kilka dni
–
5). Woda jest bardzo ważna, ponieważ
ciało człowieka w dużej części
składa się z wody. Woda jest składnikiem krwi. Składniki pożywienia,
które wpływają na wzrost i rozwój organizmu (w tym witaminy i sole mineralne), po odpowiednich
przemianach, są rozpuszczane w wodzie i rozprowadzane w naszych ciałach. Woda zabiera też
z naszego organizmu zbędne produkty.
Nauczyciel omawia znaczenie wody w organizmie:
woda stanowi niezbędne uzupełnienie pokarmów,
woda bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie,
woda bierze udział w odżywianiu komórek,
woda rozpuszcza skła
dniki odżywcze (np. witaminy),
woda transportuje składniki odżywcze do komórek,
woda transportuje produkty przemiany materii (usuwa szkodliwe składniki),
woda nawilża i chroni (np. płuca, stawy, gałkę oczną),
woda reguluje temperaturę ciała.
6
Eksperyment I
I: Czy każda woda nadaje się do picia?
Pomoce
: 4 szklanki z wodą oraz 3 rodzaje substancji do rozpuszczenia: cukier, sól, kwasek
cytrynowy.
Opis zadania:
Jedna grupa razem z nauczycielką wykonuje doświadczenie
–
do wody w szklankach
dodaje po jednym skła
dniku. Druga grupa zgaduje, co znajduje się w każdej szklance oceniając
smak, zapach i kolor płynu.
Podsumowując eksperyment, nauczyciel wyjaśnia, że nie wiemy, czy napój, który przypomina
wodę, to naprawdę woda. Należy pić wodę tylko wiadomego pochodzen
ia, najlepiej butelkowaną.
7
Eksperyment III: Jak powstaje woda gazowana?
Pomoce:
jednorazowe kubeczki z wodą dla wszystkich dzieci oraz słomki.
Opis zadania:
Dzieci wydmuchują powietrze do wody i obserwują, jak powstają bąbelki.
Tak powstaje woda gazowana. Powietrze wydychane z płuc to gaz o nazwie dwutlenek węgla.
Podczas produkcji wody gazowanej jest on wtłaczany do wody. Chociaż nie jest trujący, to nie służy
zdrowiu, ponieważ może podrażnić żołądek i spowodować odbijanie. Wniosek: Nie należy pić
w
ody gazowanej! Do picia najlepsza jest woda mineralna lub źródlana.
Nie należy pić słodkich napojów gazowanych
znajduje się w nich bardzo dużo cukru, dwutlenek
węgla, kofeina oraz niebezpieczny dla zdrowia kwas ortofosforowy.
8.
Rozwiązywanie zagadek o wodzie
9.
Wykonanie pracy plastycznej pt' „Piję wodę bo...”
10.
Podsumowanie zajęć.