X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27858
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przyjaciele przyrody - zajęcie zintegrowane dla 5,6-latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
„ Przyjaciele przyrody”
Grupa 5,6-latków

1.Temat tygodniowy: Święto Ziemi
2.Temat dzienny: Przyjaciele przyrody
3.Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności przyrodniczych i matematycznych;
- kształtowanie świadomości ekologicznej;
- rozwijanie umiejętności rozwiązywania postawionych zadań do wykonania;
- kształcenie umiejętności w zakresie korzystania z gier planszowych oraz ich tworzenia;

4. Cele operacyjne:
- sprawdza swoje wiadomości dotyczące wiedzy przyrodniczo – ekologicznej;
- rozumie znaczenie ochrony przyrody i stosowanie w tym celu różnych środków ;
- zna niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka;
- wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne;
- aktywnie bierze udział w proponowanych zadaniach i zabawie;
- przestrzega ustalonych norm, reguł i zasad; potrafi współdziałać z innymi;
- zgodnie w zespołach uczestniczy w projektowaniu gry planszowej;
- przeżywa zdarzenie, które uczy je czerpać radość ze wspólnej zabawy;
- prawidłowo posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 6;
- wypowiada się na określony temat;
- zna piosenkę o tematyce ekologicznej;

5. Metody:
- słowna – rozmowa
- oglądowa – pokaz
- czynna – zadania stawiane do wykonania
- nowatorskie : Metoda twórczego myślenia, elementy Metody. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej „ Dziecięca Matematyka”, Pedagogika zabawy,

6. Formy: praca zespołowa, indywidualna, grupowa;

7. Podstawa Programowa: 1.1, 1.2, 3.2, 3.4, 4.1, 5.4, 6.3, 8.1, 9.1, 12.1, 12.3, 13.1, 13.2, 13.4, 13.5, 14.1, 14.2, 14.3, 14.7,

Przebieg zajęć:

1.Powitanie –zabawa integracyjna „ Iskierka przyjaźni”
2.Zaproszenie dzieci, aby usiadły w kręgu, każde dziecko próbuje dokończyć zdanie: „Dziękuję Ziemi za ....”
3.Inscenizacja wiersza „Sznurek Jurka” L. Szołdry (rzucając na papier poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu tworzy się wielkie wysypisko).

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje worki po śniadaniach.
A papierki po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków,
potem butelka i rurki z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko.

4.Rozmowa na temat wiersza:
•W jaki sposób boisko zamieniło się śmietnik?
•Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
•Czy znasz miejsca przeznaczone na odpady?

5.Zabawa ruchowa do piosenki „ Ekostrażnicy” ( treść utworu ilustrowana ruchem)

6.„Przyjaciele przyrody”- zaproszenie dzieci do udziału w grze planszowej na dywanie w celu sprawdzenia ich wiadomości na temat wiedzy przyrodniczej i ekologicznej:
- ustalenie tematyki gry, sprecyzowanie tytułu;
- określenie elementów, z jakich składa się gra planszowa: plansza, kostka, pionki, opis gry z określeniem zadań i reguł;
- podział dzieci na drużyny oznaczone są kolorem szarfy, wybór pionków ;
- rywalizacja w drużynach, nagradzanie zwycięzców, umiejętność pogodzenie się z porażką.

7.Praca zespołowa przy stolikach-omówienie zasad konstruowania i ozdabiania gier planszowych o określonej tematyce ( W lesie, Na łące, Wyprawa do ZOO, Na wsi, Podwodny świat); wykorzystanie przygotowanych elementów: napisy „start”, „ meta”, legenda, kolorowe kółka oznaczające utrudnienia ,mazaki, kredki, pionki, kostki).

8.Podsumowanie zajęć (ewaluacja)- prezentacja przygotowanych planszy, gra w drużynach.

Opracowała: Jolanta Borkowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.