SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Data: 14.11.2014
Prowadzący: mgr Joanna Kaczmarska-Kozioł
Temat: Listopadowe zabawy
Cel główny:
Kształtowanie umiejętności tworzenia muzyki, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizowanie ją ruchem;
Cele szczegółowe:
o kształtowanie słuchu poprzez zabawy ruchowo-rytmiczne
związane z porą roku;
o wyrabianie poczucia rytmu
o rozwijanie wrażliwości muzycznej;
o tworzenie akompaniamentu rytmicznego na instrumentach
perkusyjnych;
o wzbogacanie wiedzy o otaczającym środowisku
przyrodniczym.
Metody:
• językowa,
• ruchowa,
• przyrodnicza,
• muzyczna,
• społeczna.
Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
odtwarzacz Cd, koperty z kartonikami dla każdego dziecka, ilustracje szczoteczek, ilustracje past z naklejonymi z tyłu obrazkami, sylaby, obrazki, obrazki ubrań, sznurek, spinacze po 10 dla każdego dziecka, obrazki ręczników z ilustracjami różnych przedmiotów, mydło, wyrazy
Przebieg zajęcia:
Lp. Sytuacja edukacyjna Przewidywane osiągnięcia Środki dydaktyczne
1. Powitanie: Zabawa powitalna „A ram pam pam” Integruje się w zespole Odtwarzacz CD, Nagranie CD
2. Zagadka: Nauczyciel prezentuje zagadkę . „To miesiąc smutny taki, bo odleciały już ptaki , i liść ostatni już opadł. Ten miesiąc zwie się ...” (listopad) Rozwiązuje zagadkę Tekst zagadki
3. „Jakie zmiany zachodzą w listopadzie w przyrodzie?”- rozmowa kierowana przez n-la Układa kilkuzdaniową wypowiedź na podany temat Ilustracje
4. Interpretacja ruchowa zjawisk przyrody przy rumuńskiej melodii „Promoraga” Interpretuje muzykę ruchem Nagranie CD, Odtwarzacz CD
5. „Spadające liście”- improwizacja. Chętne dziecko gra na wybranym instrumencie dowolną melodię, w rytm, której poruszają się dzieci Tworzy akompaniament rytmiczny na instrumentach Instrumenty muzyczne: dzwonki, marakasy, tamburyno, bum bum rurki
6. „Listki”- ćwiczenia oddechowe. Dzieci poruszają się po Sali przy dźwiękach muzyki, na przerwę w muzyce zatrzymują się, podnoszą liścia i dmuchają na niego Sprawnie wykonuje ćwiczenia oddechowe Nagranie CD, listki
7. Ilustracja muzyczno- ruchowa z listkami piosenki „Kolorowe listki” Inscenizuje muzykę ruchem
Nagranie CD, listki
8. „Odlatujące ptaki”- zabawa przy dźwiękach muzyki.
Nauczyciel dzieli dzieci na II grupy. I GR – wystukuje rytm na bum bum rurkach II GR- naśladuje ptaki. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowo- rytmicznych Nagranie CD, Bum Bum Rurki
9. Zabawa „Miś z poduszką” Kształtuje poczucie rytmu Nagranie CD, Poduszka
10. Zabawa „Pobudka misia” Chętne dziecko wychodzi za drzwi. Nauczyciel z pozostałymi dziećmi ukrywa zegarek. Po wejściu na sale dziecko szuka zegarka Rozwija swój słuch Zegarek
11. Zakończenie . Relaks przy muzyce Relaksuje się przy muzyce Nagranie CD