Scenariusz zajęcia edukacji wczesnoszkolnej
Blok tematyczny: Ciekawostki przyrodnicze.
Temat zajęcia: W świecie koni.
Cele główne:
-rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
-ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów
-nauka pisania litery ń
-rozwijanie współpracy w grupie w czasie zabawy
Środki dydaktyczne:
zeszyt w linie, kartoniki białe, nakrywki czerwone i niebieskie, miara metalowa, ilustracje koni różnej maści, ilustracja najmniejszego konia, największego konia, koperty dla uczniów z podzieloną na części kolorowanką konia na 10 , 7 i 5 części w zależności od możliwości uczniów,
Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie do tematu – rozmowa na temat koni, oglądanie ilustracji przedstawiających konie. Wypowiedzi uczniów na temat tego co wiedzą o koniach.
pokaz ilustracji koni: najmniejszego konia na świecie ( ma 40 cm) i największego (ma 2 metry). Dwóch uczniów metalową miarą odmierzają 40 cm i 2 metry i porównują do swojego wzrostu.
Uczniowie odpowiadają na pytania:
-kto dba o konie?- weterynarz, kowal
-jak nazywa się dziecko konia?
-jak nazywają się rodzice?
-jak nazywa się budynek w którym trzyma się konie?
- jak bezpiecznie zachowywać się w obecności koni? Czego nie należy robić?
2. Wprowadzenie litery ń
N-ciel prosi dziecko o ułożenie modelu wyrazu koń
Uczniowie odpowiadają na pytania:
- jaką głoskę słychać na końcu wyrazu?
- czy jest to spółgłoska czy samogłoska?
-układanie nakrywek ( czerwonych i niebieskich)
- czy znacie jeszcze jakieś wyrazy, w których słychać głoskę ń ( słońce, słoń, leń, cień, bańki)
Analiza i synteza głoskowa i sylabowa wyrazów.
3. Ćwiczenie śródlekcyjne.
4. Praca w zeszycie- kreślenie litery ń palcem w powietrzu, palcem po stole, a następnie w zeszycie, układanie z części ilustracji konia, wklejanie go do zeszytu, kolorowanie i podpisywanie
5. Podsumowanie zajęć. Gdybym miał gospodarstwo i hodował konie to ...- wypowiedzi uczniów
6. Tarcza uczuć – przyklejanie kolorowych nalepek na tarczy, w środku tarczy - bardzo dobre samopoczucie na lekcji, kolejny okrąg średnie samopoczucie, ostatni krąg -słabe