SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Dzień: 16.12.2014
Temat bloku: Ozdoby Świąteczne
Temat dnia: Klasowa choinka
Temat lekcji: Ćwiczenia w porównywaniu cyfr w zakresie od 0 do 5.
Miejsce: klasa Ib
Prowadząca: Ewelina Łukawska
Cele ogólne:
ćwiczenia sprawności manualnej
wykonywanie obliczeń pieniężnych w zakresie 5zł
kształtowanie umiejętności posługiwania się wartościami monetarnymi w sytuacjach codziennych
ksztłtowanie umiejętności współpracy z innymi w zabawie
porównywanie cyfr od 0 do 5
Cele operacyjne:
Uczeń:
Układa cyfry od 0 do 5 (od najmniejszej do największej), lub od 5 do 0 (od największej do najmniejszej)
odgrywa rolę sprzedawcy lub kupującego
odczytuję cenę artykułu w sklepiku klasowym
liczy w zakresie 5
rozpoznaje skrót zł
odróżnia cyfry
Metody i sposoby realizacji celów:
obserwacja oparta na pokazie i instrukcji;
praktyczna: ćwiczenia i zadania, działanie w grupie
gry dydaktyczne: gra symulacyjna
aktywizujące: burza mózgów
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne: bombki z papieru, różnej wielkości na odwrocie napisane litery tworzące wyraz SKLEP, artykuły do sklepów, monety, klocki, kartoniki z cyframi i znakami, Moje ćwiczenia
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do zajęć poprzez rozwiązanie zadania matematycznego:
-układanie przygotowanych przez nauczyciela zawieszonych na tablicy bombek od najmniejszej do największej ( z tyłu bombek zapisane są litery, które utworzą wyraz SKLEP).
- odwrócenie bombek i odczytanie hasła przez dzieci z pomocą nauczyciela
Spotkanie w kręgu
- rozmowa na temat świątecznych zakupów na podstawie doświadczeń dzieci;
- poszerzenie słownictwa o nazwy różnych sklepów ( co można w nich kupić)
Przygotowanie świątecznych sklepików z różnymi artykułami świątecznymi
- sklepik z ozdobami świątecznymi
- sklepik z ozdobami wigilijnego stołu
- sklepik z odświętnymi ubraniami
Zabawa w kupowanie.
Materiały potrzebne do zabawy: artykuły do sklepików przygotowane przez dzieci, monety dla każdego ucznia , wykonane wcześniej. Przebieg zabawy: Wybieramy 3 sprzedawców, którzy zajmują miejsca przy stanowiskach sklepowych. Pozostałe dzieci kupują artykuły ze sklepów
- uczniowie w czasie wykonywania zadania kontrolują swoje wydatki tak, żeby w każdym sklepiku wydać równe 5zł
- pod koniec zabawy dzieci podliczają, ile zapłaciły za artykuły w każdym ze sklepów.
Podczas zabawy zwracamy uwagę dzieciom na stosowanie zwrotów grzecznościowych.
5. Dzieci mają klocki liczby w kolorach, kartoniki z cyframi od 0 do 5 i znakami; dodać, odjąć, równa się. Nauczyciel mówi zadania, a dzieci układają sytuację za pomocą klocków.
Zadanie 1. W sklepie była ozdobna wstążka do pakowania prezentów, długości klocka 5. Przyszedł klient i kupił wstążkę długości klocka 3.
- Analizowanie zadania i rozwiązywanie metodą symulacji z wykorzystaniem klocków
6. Zajęcia przy stolikach: uczniowie wykonują ćwiczenia.