X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27807
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Taka zima - krajobraz zimowy. Scenariusz dla dzieci 5-letnich

Anna Górska-Jankowy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla grupy 5-latków
Temat zajęć: „Taka zima – krajobraz zimowy” – praca plastyczna inspirowana utworami: literackim i muzycznym.
Cele ogólne:
• rozwijanie zainteresowania otaczającym światem,
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne,
• rozwijanie myślenia, wyobraźni,
• kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej, ruchowej i plastycznej.
Cele operacyjne (dziecko):
• wypowiada się na określony temat,
• uważnie patrzy, obserwuje, słucha,
• słucha utworu muzycznego i literackiego w skupieniu,
• określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody,
• ilustruje ruchem tekst,
• potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, słownej i plastycznej,
• bierze aktywny udział w zabawach,
• koncentruje się na wykonywanych zadaniach,
• wykonuje pracę plastyczną nową techniką,
Formy pracy:
• praca indywidualna,
• zespołowa, zbiorowa.
Metody:
• zabawa ruchowa – opowieść ruchowa, elementy metody W. Sherborne,
• oglądowa: ilustracje krajobrazu zimowego,
• słowna: tekst wiersza, teksty opowiadań, tekst rymowanki,
• zadań stawianych dzieciom do wykonania – praca plastyczna,
• relaksacja.
Pomoce dydaktyczne:
o nagrania fragmentów muzyki: A. Vivaldiego Cztery pozy roku - Zima, I Do It For Sou z filmu Robin Hood - Książe złodziei, Love is all around z filmu Cztery wesela i pogrzeb, odtwarzacz muzyki, latarka, teksty: wiersza Kolorowy śnieg, opowiadania ruchowego i relaksacyjnego oraz rymowanki do masażyku, śnieżynki do ewaluacji, kartki z bloku technicznego, roztwór wody z cukrem o dużym stężeniu, pędzle i farby plakatowe, ilustracje przedstawiające krajobrazy zimowe.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie się dzieci - bałwanków zabawą muzyczno- ruchową Przymarzanie.
Dzieci - bałwanki stoją parami poruszają się przy muzyce (Love is all around z filmu Cztery wesela i pogrzeb, gestykulują i recytują:
Idzie zima idzie już , idzie tęgi , tęgi mróz
Śnieżek sypie wokół nas , zatańcz ze mną chociaż raz
Raz i dwa i trzy (klaskanie) przymarzamy My
( dotykają się określonymi częściami ciała i tańczą).
2. Zabawa ruchowa: Pada śnieżek.
Dzieci stoją na dywanie i słuchają opowieści nauczycielki i wykonują czynności, o których jest mowa w opowiadaniu tj. naśladują wirujące, tańczące na wietrze płatki śniegu, lepienie kul, spacer, bieg po parku...
Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do przedszkola.
3. Lodowe tafle - zabawa z lampką.
Dzieci wygodnie kładą się na dywanie. Gdy słyszą muzykę, I Do It For Sou z filmu Robin Hood - Książe złodziei, zamarzają i przyklejają się do podłogi napinając wszystkie mięśnie. Gdy muzyka cichnie nauczycielka włącza lampkę i rozmraża dzieci. Wszyscy rozluźniają napięte mięśnie, relaksują się. Zabawę powtarzamy.
4. Słuchanie wiersza czytanego przez nauczycielkę: Kolorowy śnieg
Czy wam nie przyszło nigdy do głowy,
że śnieg powinien być kolorowy?
Albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.
Śnieg ten lepiłoby się wspaniale,
a bałwan biały nie byłby, ale
albo zielony, albo czerwony,
liliowy albo beż.
Śnieżki tak samo w zimowej porze
byłyby wtedy w jakimś kolorze:
albo zielone, albo czerwone,
liliowe albo beż.
Bardzo kolory by się przydały,
a tu tymczasem wciąż pada biały,
biały bielutki, miękki mięciutki,
świeży, świeżutki śnieg.
5. Rozmowa na temat treści wiersza.
Dzieci omawiają treść wiersza, podając różnice między treścią wiersza, a zjawiskami atmosferycznymi, które charakteryzują obecną porę roku w oparciu o ilustracje zimowe i doświadczenia własne dzieci.
6. Przygoda w zimowym lesie - trening relaksacyjny z elementami wizualizacji. Dzieci leżą wygodnie na dywanie, zamykają oczy, wyciszają się, regulują oddech, słuchają muzyki A. Vivaldiego Cztery pory roku – Zima i tekstu czytanego przyciszonym głosem przez nauczycielkę.
Wyruszamy na zimową wyprawę do lasu, tam zawsze może nas spotkać coś ciekawego. Las zimą wygląda pięknie. Oglądany ośnieżone drzewa i krzewy. Mróz troszeczkę szczypie nas w nosy, ale słońce tak pięknie świeci i odbija się od białego śniegu, że aż musimy zmrużyć oczy. Jest bardzo przyjemnie, wciągamy przez nos świeże powietrze. Spacerując dotarliśmy do mostu nad potokiem. Przyglądamy się jak wolno płynie w nim woda, wsłuchujemy jej szmer. Idziemy dalej. Obserwujemy ślady pozostawione na świeżym śniegu. Zastanawiamy się jakie zwierzęta je zostawiły. Nagle zaczyna padać śnieg. Przyglądamy się jak śnieżne płatki wirują w powietrzu. Idziemy wydeptaną ścieżką, wsłuchując się jak skrzypi nam pod nogami śnieg. Nagle na głowę ktoś strząsnął nam z gałęzi śnieg. To ruda wiewiórka wybrała się tak jak my na zimowy spacer. Chwilę przyglądamy się znikającej wśród drzew rudej kitce. Powolnym krokiem wracamy do przedszkola.
Dzieci powoli otwierają oczy, przeciągają się, siadają, mocno ziewają i rozciągają ręce unosząc je do góry, wyciągają przed siebie nogi. Wszystkie ćwiczenia dzieci wykonują powoli.
7. To jest zima – krajobraz zimowy – praca plastyczna: malowanie na lukrowanej powierzchni.
8. Zabawy ruchowe z elementami metody W. Sherborne:
Dzieci – bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią:
o Turlają się po podłodze ( same i jeden drugiego);
o Ślizgają się na pośladkach – kręcą się dookoła siebie;
o Czasami zjeżdżają z górki parami;
o Ciągną jeden drugiego za nogi;...
9. Masaż relaksacyjny w kole.
Dzieci - bałwanki siadają w kole na dywanie.
Rozgrzanie rąk i palców. Wykonanie masażu na plecach kolegi z uwzględnieniem ruchów adekwatnych do treści wierszyka.
Wieje, wieje wiatr - lekko dmuchamy we włosy kolegi
Mrozek szczypie w nosy, w uszy - delikatnie szczypiemy
Śnieżek mocno w oczy prószy - stukamy w plecy opuszkami palców
Dzieci biegną do ogródka - szybkie ruchy palcami wskazującymi na przemian
Lepią ze śniegu zimowego ludka - rysowanie bałwanka.
10. Oglądanie prac leżących na stolikach.
11. Dokonanie przez dzieci oceny zajęć - ewaluacja.
Dziecko wybiera śnieżynkę i przykleja ją na swojej szufladce jeśli zajęcia mu się podobały.
12. Wykonanie wystawki prac, gdy wyschną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.