SCENARIUSZ ZAJĘĆ GRUPA Z GRUPĄ dla 4-latków
Temat zajęć: „Las – płucami ziemi ”
Cele ogólne:
• rozwijanie świadomości ekologicznej i aktywnej postawy wobec ochrony środowiska,
• pogłębienie, utrwalenie wiadomości i umiejętności związanych z ekologią,
• stworzenie przyjaznej atmosfery podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami,
• integracja dzieci z grup rówieśniczych.
Cele operacyjne (dziecko):
• rozumie konieczność dbania o środowisko,
• rozumie potrzebę ochrony lasu przed zanieczyszczeniami,
• naśladuje w zabawie zachowanie roślin i zwierząt,
• współdziała z rówieśnikami w trakcie zabaw.
Formy pracy:
• praca indywidualna
• zespołowa, zbiorowa
Metody:
• zabawa ruchowa
• słowna
Pomoce dydaktyczne:
• teksty zagadek, nagrania wesołej muzyki na CD, odtwarzacz płyt CD, tekst ruchowej opowieści W lesie, szarfy w kolorze żółtym, czerwonym i zielonym, chusta animacyjna, gazety i duże pudełko, obręcze hula-hop, muzyka relaksacyjna, tekst opowiadania relaksacyjnego „Miś”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie rymowanką.
Znów w przedszkolu się witamy, (dzieci machają do siebie)
I do lasu was zapraszamy
Hop, hop, hop, tras, tras, tras, (wykonują trzy podskoki, trzy klaśnięcia)
Już na jesień przyszedł czas. (rozkładają ręce na boki)
2. Opowieść ruchowa W lesie
Przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do lasu (dzieci maszerują), postanowiły poszukać grzybów (rozglądają się pochylone lekko do przodu), gdy wypatrzyły je na polanie zaczęły zbierać je i wkładać do koszyków (udają zbieranie i wkładanie grzybów do koszyka). Teraz ich koszyczki są pełne i ciężkie, więc postanowiły wrócić do przedszkola (naśladują niesienie ciężkich koszy, przechylają się
z boku na bok). Po dojściu do przedszkola chowają ciężkie kosze na półkach
w spiżarni (schylają się potem prostują i „wsuwają kosz” na wysokości oczu).
3. Zagadki pantomimiczne: „Zgadnij, jakie to zwierzę?”
4. Zagadki dotyczące lasu i jego mieszkańców.
Sosnowy, dębowy, stary lub młody.
Rosną w nim grzyby, rosną jagody. (las)
Zieloną nosi koronę,
przed skwarem daje ochronę. (drzewo)
Swoją postawą respekt budzi wszędzie,
jesienią pod nim znajdziesz żołędzie. (dąb)
Jestem zielonym drzewem co śniegu się nie boi.
Pachnę prześlicznie w lesie i pachnę w pokoju. (świerk)
Ma w swej koronie chyba dla igraszki,
przedziwne nasiona skrzydlate jak ptaszki. (klon)
Ma koronę, choć królem nie jest
Pięknie szumi, gdy wiatr wieje.
W lecie chłodzi cię przyjemnie
Zimą stoi nagie, ale nadal piękne. (drzewo)
Często w lesie nocą gości
I symbolem jest mądrości. (sowa)
Kręcą się i pracują,
Kopiec z igieł budują.
Pełno ich w całym lesie,
Każda coś dźwiga, niesie. (mrówki)
Mieszka wśród lasu, orzeszki zjada,
w dziupli na zimę zapasy składa. (wiewiórka)
Jestem zwierzątko nieduże,
mam ostre kolce na skórze. (jeż)
Co to za panie mają pasiaste ubranie?
Od nich słodki miodek na pewno dostaniesz. (pszczoła)
Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem.
I nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem. (motyl)
Pukam w drzewo, pukam w drewno, nie otworzą mi na pewno.
Pukam w drewno, w drzewo pukam, jednak znajdę, czego szukam. (dzięcioł)
Chociaż nie ma głowy, chociaż nie ma uszu,
choć na jednej nodze, ale w kapeluszu.( grzyb)
5. „Ptaki w lesie” - zabawa ruchowa kształtująca prawidłową postawę -
w siadzie skrzyżnym - rozłożenie szarf na dywanie i przy muzyce bieg między szarfami we wspięciu na palcach stóp. Na przerwę w muzyce siad skrzyżny
w szarfie z rękoma w skrzydełka. Powtórzyć 4x.
6. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wpływów czynników środowiskowych na życie lasu i zagrożenia spowodowane przez człowieka (zaśmiecanie lasu, zatruwanie powietrza, pożary, niekontrolowany wyrąb drzew).
7. Zabawa ruchowa „Oddychamy w lesie”. Dzieci podzielone są na 2 grupy: drzewa i podróżnicy. „Podróżnicy” spacerują pomiędzy drzewami i głęboko oddychają, a „drzewa” stoją wyprostowane i lekko kołyszą podniesionymi rękoma.
8. „Kolorowe liście” – zabawa z chustą animacyjną - rozdanie czerwonych, żółtych i zielonych szarf. Dzieci ustawiają dookoła chusty animacyjnej i poruszają chustą w rytm muzyki przy śpiewie piosenki „Kolorowe liście”. Na zapowiedź „żółte liście spadają z drzewa” wejście pod chustę dzieci z żółtą szarfą. Pozostałe dzieci poruszają chustą. Powtórzenie zabawy przy komendzie „czerwone liście spadają z drzewa, a potem „zielone liście”.
9. Zabawy z wykorzystaniem gazet
- taniec z gazetami: na głowie, podrzucanie gazet, taniec na coraz mniejszym kawałku makulatury,
- żonglerka,
- rzuty papierowych kul do pudełka.
10. „Jeże w lesie” – zabawa z elementem czworakowania.
Dzieci podzielone na dwa zespoły (kolory szarf). Jeden zespół to „sosny” - stoi
w szeregu, drugi zespół to „jeże” – chodzi na czworakach i przechodzi przez obręcze trzymane przez pozostałe dzieci, potem następuje zamiana.
11. Zabawa relaksująca „Na leśnej polanie”
Zmęczeni podróżnicy po zabawach ruchowych kładą się na chwilkę odpoczynku. Jedna z prowadzących zachęca dzieci do zamknięcia oczu i wsłuchania się
w odgłosy płynące z lasu – w tle rozbrzmiewa muzyka nastrojowa (nagranie odgłosów lasu). W trakcie relaksacji opowiadanie relaksacyjne pt.: „Miś”.
12.Kontynuacja tematu w salach grupowych w formie pracy plastycznej.