Konspekt lekcji języka polskiego
klasa V
Opracowała: Elżbieta Potrykus
Temat: Bogowie i bohaterowie mityczni – konkurs.
Cele lekcji
Uczeń:
- wie, jaki utwór nazywamy mitem i zna wybrane mity oraz greckich bogów,
- potrafi połączyć imiona bogów z odpowiednimi określeniami, dopasować do nich odpowiednie przedmioty oraz przedstawić scenki sytuacyjne,
- rozumie zasady pracy w grupie.
Treści programowe:
I.1.1 – uczeń: odczytuje teksty literackie, m.in.: mity
I.1.9 – uczeń: odróżnia informacje prawdziwe od nieprawdziwych
III.2.5 – uczeń: stosuje wielką literę w zapisie książek i nazw własnych
II.2.6 – uczeń: odgrywa rolę w dramie
Metody:
- zajęć praktycznych
- drama
- sygnalizator
Forma pracy:
praca w grupie
Środki dydaktyczne:
kolorowe karteczki do losowania
kartki z zadaniami
kolorowe kartki do sygnalizatora
Tok lekcji
Losowanie kolorowych karteczek, z których utworzą się cztery grupy: niebieska, czerwona, zielona, żółta. Uczniowie siadają do ławek oznaczonych właściwym kolorem.
Zapoznanie uczniów z celem lekcji.
Zapis tematu lekcyjnego na tablicy.
Zapoznanie uczniów z zasadami pracy w grupie. Zastosowanie metody sygnalizatora świetlnego.
PRACA W GRUPIE
ZADANIE 1/1pkt
Grupa niebieska
Jaki utwór nazywamy mitem?
Grupa czerwona
Podaj trzy tytuły mitów, które poznałeś na lekcji języka polskiego?
Grupa żółta
Podaj nazwę kraju, w którym rozgrywa się akcja starożytnych mitów?
Grupa zielona
Kto najczęściej jest bohaterem mitów?
ZADANIE 2/1pkt
Połącz strzałkami imiona bogów z odpowiednimi określeniami.
Grupa niebieska
Zeus bóg podziemnego królestwa zmarłych
Hades bogini mądrości
Atena władca Olimpu, bóg bogów i ludzi
Grupa czerwona
Demeter bóg ognia
Hefajstos bogini urodzaju i przyrody
Hera żona Zeusa, opiekunka życia rodzinnego
Grupa żółta
Hestia bóg sztuki i poezji
Ares bóg wojny
Apollo bogini ogniska domowego
Grupa zielona
Posejdon skrzydlaty posłaniec bogów
Artemida bóg mórz, jezior, rzek
Hermes bogini łowów
ZADANIE 3/1pkt
Grupa niebieska
O jakim odwiecznym marzeniu ludzkości opowiada mit pt. „Dedal i Ikar”?
Grupa czerwona
Dlaczego Prometeusza nazwano dobroczyńcą ludzkości?
Grupa żółta
Kim był Syzyf, co zrobił i jak został ukarany?
Grupa zielona
Na czym polegała jedna z dwunastu prac Heraklesa w służbie u króla Eurysteusa opisana w micie? W jaki sposób bohaterowi udało się ją wykonać?
ZADANIE 4/2pkt (wszystkie grupy)
Dopasuj do postaci greckich bogów właściwe przedmioty.
Posejdon wielki ogień
Ares zdolni artyści
Apollo największa moc
Hefajstos groźne morze
Zeus ciągłe wojny
ZADANIE 5/1pkt
Wyjaśnij znaczenie następujących związków frazeologicznych.
Grupa niebieska
Stajnia Augiasza –
Grupa czerwona
Ikarowe loty -
Grupa żółta
Puszka Pandory -
Grupa zielona
Syzyfowa praca -
ZADANIE 6/2 pkt (wszystkie grupy)
Określ, które zdania są prawdziwe, a które - fałszywe. Postaw znak x w odpowiednich rubrykach tabeli.
Stwierdzenie Prawda Fałsz
Syzyf był władcą Koryntu.
Ziemia zamieszkała przez Greków to Helena.
Wanda Markowska jest autorką książki pt. „Mity Greków i rzymian”
Czy tytuł książki został zapisany poprawnie?
Herkules miał do wykonania 15 prac.
ZADANIE 7 (drama)/3pkt
Grupa niebieska
Przedstawcie scenkę pt. „Spotkanie Prometeusza z Zeusem”.
Grupa czerwona
Przedstawcie scenkę porwania Persefony przez Hadesa.
Grupa żółta
Przedstawcie scenkę poszukiwania Syzyfa przez Hermesa.
Grupa zielona
Przedstawcie rozmowę Dedala z Ikarem przed lotem do ojczyzny.
Zsumowanie punktów i ogłoszenie wyników.
Podsumowanie – ewaluacja
1. Co było najtrudniejsze na lekcji?
........................................
2. Które zadanie było najłatwiejsze?
........................................
3. Czy podobała Ci się dzisiejsza lekcja?
........................................