SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Barbara Kopeć-Figas
3-4-latki
TEMAT: Zabawy z wodą
CELE :
Dziecko:
-Wykonuje proste doświadczenia.
-Wypowiada się na temat swoich obserwacji.
-Zna stany skupienia wody.
-Wie jakie znaczenie ma woda dla człowieka.
-Rozumie potrzebę oszczędzania wody.
POMOCE :
- naczynia z wodą, słomki, lód, suszarka, talerzyki, mąka, cukier, sól, kwasek cytrynowy, miód, czajnik, papierowe kropelki deszczu
METODA:
praktycznego działania
PRZEBIEG :
1) Rozwiązywanie zagadki o wodzie.
„Służy do mycia, służy do picia
Bez niej na ziemi nie byłoby życia”
Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt, roślin i o konieczności jej oszczędzania.
2) Przeprowadzanie doświadczeń z wodą.
Określanie koloru wody, wyglądu, stanu skupienia, zapachu smaku.
Badanie rozpuszczalności różnych substancji w wodzie (sól, cukier, mąka, kwasek cytrynowy, miód).
Wypowiedzi dzieci na temat: Które substancje rozpuściły się w wodzie, jaki smak ma woda w której rozpuszczono sól, jak wygląda woda w której rozpuszczono mąkę.
3) „Czy to też woda?”
- oglądanie kostek lodu -określanie temperatury, wyglądu, zmian zachodzących pod wpływem ciepła. Obserwacja pary wodnej i jej skraplania. Rozmowa na temat od czego zależy, czy woda jest cieczą, parą czy lodem? – wyciąganie wniosków z doświadczeń.
4) „Schowaj się przed deszczem” - zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi.
Słońce świeci - marsz przy muzyce. Na przerwę w muzyce, oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” –koła. Siedząc obserwują deszcz: siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem .
Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk, puk, puk – dłonie w piąstkę, stukanie kostkami palców o podłogę
Szu, szu, szu – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową.
5. Zabawa plastyczna
Malowanie farbami wody według własnego pomysłu.
Zakończenie zajęć