Scenariusz zajęć dla dzieci prowadzonych w Przedszkolu Miejskim
Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach.
Temat zajęć: „ Uszy do ......”
Termin:
Grupa: Wiek dzieci: dzieci 5/ 6-letnie
Miejsce: sala gimnastyczna
Osoby prowadzące:
Cel ogólny: Znaczenie percepcji słuchowej w funkcjonowaniu dzieci
Przewidywane efekty:
Dzieci:
1. prawidłowo definiują pojęcia: słuch, słuch muzyczny, narząd słuchu
1.lokalizują i nazywają źródła dźwięków
2. adekwatnie reagują na cechy dźwięków
2.określają czynniki negatywnie wpływające na słuch
3.określają czynniki sprzyjające higienie uszu
Metody:
- czynne: zadań do wykonania,eksperyment
-słowne: opis, opowiadanie,instrukcja
Formy:
- grupowe
-w zespołach
Pomoce dydaktyczne: obrazki, kartony, kredki,obrazki, nagrania odgłosów, tablica przedstawiająca narząd słuchu, płyta Cd z piosenkami, papier pakowy,karta pracy
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Prowadzący zajęcia opowiada o narządach zmysłu, które posiada człowiek. Stara się aktywizować dzieci do wyjaśnienia zjawiska słyszenia, prezentuje obrazki przedstawiające prosty przekrój ucha.
2. Zabawa „Uszy do słuchania dźwięków”. Prowadzący prosi dzieci, aby usiadły w kole i zamknęły oczy i posłuchały odgłosów jakie dobiegają do nich z dalszego i bliższego otoczenia. Następnie zadaniem uczestników zajęć jest nazwanie tego co usłyszeli.
3. Zabawa „ Uszy do różnicowania dźwięków”.
Zabawa z użyciem chusty animacyjnej, w której dzieci ruchem odpowiadają na cechy dźwięku.
Dźwięki wysokie- falowanie chusty nad głowami
Dźwięki niskie – falowanie chustą nad podłogą
Brak dźwięku – wszyscy chowają się pod chustę
Następnie dzieci otrzymują wcześniej przygotowane plakietki symbolizujące wolne i szybkie tempo muzyki. Zadaniem dzieci jest wysłuchanie dźwięków wydawanych po przez różne instrumenty i ocenienie tempa wydawanego dźwięku.
4. Zabawa „ Uszy do... słuchania piosenki”
Zadaniem dzieci jest wykonanie gestów do tekstu usłyszanej piosenki.
5. Zabawa „Przyjemne i nieprzyjemne dźwięki.”
Zadanie wykonujemy z całą grupą dzieci. Prowadzący ćwiczenie rozkłada przed dziećmi arkusz papieru pakowego, opatrzonego dwoma symbolami dziecięcej buzi. Jedna buzia jest uśmiechnięta i oznacza dźwięki przyjemne dla uszu, druga buzia jest smutna i oznacza dźwięki nieprzyjemne. Dzieci słuchają dźwięków, identyfikują z odpowiednim obrazem, a następnie układają obrazek w odpowiedniej części tabelki.
a)„Co szkodzi uszom?”
W nawiązaniu do pierwszej części zabawy prowadzący zajęcia rozmawia z dziećmi o tym jakie dźwięki są nieszkodliwe i szkodliwe dla narządów słuchu oraz co robić, aby dbać o słuch .Następnie Każde dziecko otrzymuje kartę pracy na której znajdują się różne źródła dźwięków. Zadaniem dzieci jest skreślenie tych, które niszczą słuch.
Podsumowanie i powtórzenie najważniejszych treści zawartych w ćwiczeniu.
b)Relaksacja przy muzyce.