Scenariusz zajęć rytmicznych w grupie dzieci 5- i 6-letnich
Temat dnia: Witaj, Święty Mikołaju
Czas trwania: 30 minut
Cel główny:
- kształcenie umiejętności muzycznych i podstawowej wiedzy o muzyce.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- kształtuje zdolności rytmiczne,
- uwrażliwia się na zmiany dynamiczne,
- poznaje pojęcia muzyczne: cicho – głośno,
- rozwija zdolności słuchowe w zakresie dźwięków o różnej wysokości,
- bierze udział w muzycznych zabawach tematycznych związanych z dniem Świętego Mikołaja.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz płyt CD, nagrania odpowiednich melodii, szarfy.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – śpiewamy melodyczne zwroty. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat Świętego Mikołaja. Co przynosi Święty Mikołaj? Jak wygląda?
2. Zabawa „Małe elfy” – jest ciemna i mroźna noc. Małe elfy (dzieci), które są pomocnikami Świętego Mikołaja, mają dzisiaj bardzo dużo pracy, ponieważ Mikołaj zachorował. Elfy muszą wyręczyć Mikołaja w roznoszeniu prezentów. Dzięki czarom mogą latać na zaczarowanych saniach. Na podłodze są porozkładane szarfy, które symbolizują czubki kominów. Cała sala przeobraża się w niebo. Elfy spacerują po sali podczas cichego akompaniamentu. Na głośny akord muzyczny każdy elf musi wskoczyć do komina (szarfy) i zostawić tam prezent. Początkowo szarf powinno być tyle, ile dzieci, jednak po pewnym czasie zabieramy jedną szarfę. Elf, który po usłyszeniu głośnego akordu nie zdąży wskoczyć do komina – odpada z zabawy. Podczas zabawy wprowadzamy pojęcia dynamiczne: cicho i głośno.
3. Zabawa „Prezenty” – po ciężkich zmaganiach elfów, na drugi dzień wszystkie przedszkolaki otrzymały wspaniałe prezenty i wszystkie były bardzo wesołe. Dzieci spacerują po sali. Na hasło „prezent” kucają i szukają prezentów. Na hasło „choinka” wszystkie stoją nieruchomo jak drzewko.
4. Zabawa „Nowe zabawki” – Ania dostała od Świętego Mikołaja misia, pajacyka i pociąg dla krasnoludków. Podczas tej zabawy przedszkolaki chodzą po sali w rytmie akompaniamentu. Na przerwę w muzyce i hasło „miś” zaczynają chodzić na czworakach. Akompaniament powinie być wtedy wykonywany w rejestrze basowym. Na hasło „pajacyk” dzieci prostują się i skaczą jak pajace w rytmie akompaniamentu. Na hasło „pociąg” szybciutko muszą się ustawić jedno za drugim i przy wolnym akompaniamencie ruszają w drogę.
5. Zabawa „Piłeczki” – Krzyś dostał od Świętego Mikołaja piłkę. Podczas tej zabawy dzieci naśladują piłki o różnych rozmiarach. Przy wolnym akompaniamencie w rejestrze basowym dzieci zamieniają się w duże piłki, które turlają się po sali. Natomiast przy zmianie akompaniamentu na wiolinowy z półek wyskakują małe piłeczki, które wykonują lekkie skoki obunóż. Skoki małych piłeczek powinny być wykonywane na paluszkach.
6. Pożegnanie – nauczyciel żegna się z dziećmi, śpiewając: „Do widzenia, dzieci”. Dzieci odśpiewują: „Do widzenia, Pani”.