X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27762
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Masaż na dobry humor. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć relaksacyjnych w grupie dzieci 3- i 4-letnich

Temat dnia: Masaż na dobry humor
Czas trwania: 20 minut
Cel główny:
- łagodzenie wewnętrznych napięć, zmniejszenie stresu;
- rozwijanie twórczej wyobraźni.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- podnosi samoocenę, wiarę w siebie;
- kształtuje umiejętność współpracy z innymi;
- rozładowuje napięcie psychiczne;
- rozluźnia napięcie mięśniowe;
- uczy się panować nad emocjami;
- uczy się, jak zachowywać równowagę emocjonalną;
- kontroluje własne czyny i gesty;
- poznaje możliwości fizyczne własnego ciała;
- uczy się, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami;
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyta CD z muzyką relaksacyjną, odtwarzacz płyt CD.


Przebieg zajęć:
1. Przywitanie – ćwiczenia relaksu (w tle muzyka relaksacyjna):
• Usiądźcie prosto, kręgosłup wyprostowany, głowa utrzymana prosto, ręce swobodnie na kolanach.
• Zharmonizujcie i uspokójcie oddech. Obserwuj przez chwilę swój myśli, następnie uciszcie je, przestańcie myśleć.
• Rozluźnijcie wszystkie mięśnie zaczynając od głowy, poprzez szyję, tułów, ręce i nogi. Gdy czujecie jeszcze pewne naprężenia mięśni, pomyślcie intensywnie o tym miejscu ciała, aż do uczucia zupełnego bezwładu. Zatrzymajcie wzrok na okręgu na tablicy, skoncentrujcie uwagę na tym punkcie, patrzcie tylko na ten punkt.
• Przymrużcie lub zamknijcie oczy.
• Nie obserwujcie niczego, nie przysłuchujcie się żadnym odgłosom. Nie myślcie o niczym. Oddychajcie głęboko i rytmicznie (prowadzący odlicza czas wydechu (4s) i czas wdechu (4s). Powtarzamy kilka razy. Gdy ćwiczenie dobiegło końca kierujący relaksem stukał lekko w stół, to sygnał do zakończenia relaksu.

2. „Masaż na dobry humor” – uczestnicy stoją w kręgu. Nauczyciel recytuje wiersz, a dzieci wykonują gesty zgodne z jego treścią:
Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.
Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.
Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.
Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.
Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.
Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.
Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.
Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.
Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz.

3. Krąg kończący zajęcia: Dzieci kończą zdanie: Na zajęciach najprzyjemniej było mi, gdy.......”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.