X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27755
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kurtki i płaszczyk - kształtowanie spostrzegawczości słuchowej w trakcie naśladowania jesiennych odgłosów przyrody. Scenariusz zajęć

CEL GŁÓWNY: Propagowanie zdrowego trybu życia poprzez podejmowanie działań, zapobiegających zmarznięciu i przegrzaniu.

CELE OPERACYJNE:
Z zakresu wiadomości:
Dziecko wie:
• jak ubrać się gdy jest zimno i pada deszcz,
• nazywa części ciała i ubioru,
• wie że trzeba dbać o zdrowie,
• wskazuje kolejność zakładania poszczególnych elementów ubioru.

Z zakresu umiejętności:
Dziecko potrafi:
• potrafi dobrać przedmioty w pary,
• potrafi określić nastrój piosenki i charakter melodii,
• potrafi akcentować metrum ¾ poprzez klaskanie,
• potrafi naśladować zjawiska atmosferyczne przy pomocy np. folii aluminiowej.

CEL WYCHOWAWCZY: zgodne współdziałanie, integracja grupy.

METODY:

Czynne: zadania i ćwiczenia stawiane dzieciom do wykonania,
Słowne: rozmowa,
Oglądowa: pokaz.

FORMY PRACY: praca z całą grupą, w zespołach.

MIEJSCE: sala zajęć.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: folia aluminiowa, plastikowe torebki, stare i zużyte płyty CD, CD, magnetofon, butelki plastikowe, sylwety chłopca, dziewczynki, różnych ubrań; ubrania na wszystkie pory roku, gazety, bębenek, patyki.


PRZEBIEG ZAJĘCIA.

1. „Zimno mi w ...”- Nauczyciel mówi: Zimno mi, zimno mi w ręce- i wymienia kolejno poszczególne części ciała ręce, paluszki, uszy, stopy, kolana, nos, dzieci pocierają rączkami wymienione części ciała.
2. „Wiatr i chmurki”- zabawy muzyczno- ruchowe przy piosence, nauczyciel prezentuje piosenkę i omawia jej treść. Razem z dziećmi określa nastrój i charakter melodii. Dzieci wyrażają nastrój utworu swobodnymi ruchami i akcentują metrum ¾ poprzez klaskanie. Przy pomocy różnych przedmiotów np. folii aluminiowej, patyków, gazety itp. naśladują odgłosy deszczu i wiatru.
3. „Załóż kurtkę”- zabawa z elementem biegu. Nauczyciel rozdaje gazety, na bębenku wybija rytm do poruszania się. Na przerwę w akompaniamencie dzieci zatrzymują się i nakładają na plecy gazety- kurtki.
4. „Co zakładasz?”- Nauczyciel prosi o pomoc w ubraniu dziewczynki i chłopca na jesienny spacer. Prosi dzieci, aby opowiedziały, jak przyszły ubrane do przedszkola. Chętne dzieci kolejno ubierają dziewczynkę lub chłopca. Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na kolejność zakładania poszczególnych elementów ubioru.
5. „Kożuch”- zabawa dydaktyczna, nauczyciel wyjmuje z pudełka ubrania na każdą porę roku, a dzieci je nazywają. Zadaniem dzieci jest dobierania obrazków w pary wg zasady: letnia bluzka do zimowego swetra.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.