X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27751
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nie rozmawiaj z obcymi - scenariusz zajęć

CEL GŁÓWNY: Nabywanie przez dzieci umiejętności mówienia „nie” w sytuacjach mogących stanowić dla nich zagrożenie. Znajomość zasad zachowania się w sytuacji zagrożenia.

CELE OPERACYJNE:
Z zakresu wiadomości:
Dziecko wie:
• wie, co znaczy pojęcie obcy,
• zna zasady zachowania i postępowania w stosunku do obcych ludzi,
• Zna zagrożenia płynące ze świata ludzi i unika ich,
• wie, że dorosłym nie zawsze należy ufać.
Z zakresu umiejętności:
Dziecko potrafi:
• potrafi wyciągać wnioski,
• potrafi podjąć właściwą decyzję,
• potrafi dostrzec różnice między dwoma obrazkami,
• potrafi uzupełnić obrazek o brakujące elementy,
• potrafi klasyfikować rzeczy według koloru.
METODY:

Czynne: zadania i ćwiczenia stawiane dzieciom do wykonania,
Słowne: opowiadanie, rozmowa,
Oglądowa: pokaz.

FORMY PRACY: praca z całą grupą, w zespołach.

MIEJSCE: sala zajęć.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: dwa obrazki przedstawiające postać czerwonego kapturka- jeden ma ubranie koloru czerwonego, drugi zielonego, ubrania w dwu kolorach: czerwonym i zielonym, gwizdek, tamburyno, karty pracy, klej.


PRZEBIEG ZAJĘCIA.

1. „Pilu, pilu gąski do domu”- zabawa z elementem biegu. N.- mama gąska stoi w jednym końcu sali. Dzieci stoją naprzeciwko w luźnej gromadzie- są gąskami. Jedno dziecko stoi z boku- jest wilkiem. Na początku zabawy odbywa się dialog między mamą gąską, a dziećmi gąskami.
2. „Obcy”- słuchanie opowiadania O. Masiak i rozmowa na temat jego treści, wyciąganie wniosków.
3. „Czerwony Kapturek”- praca z obrazkiem. N. przygotowuje dwa obrazki przedstawiające Czerwonego Kapturka- jeden ma ubranie koloru czerwonego, drugi zielonego. Zadaniem dzieci jest dostrzeżenie różnic w ubiorze i rozpoznanie postaci
z bajki . N. opowiada dzieciom baśń o Czerwonym Kapturku, zwraca uwagę na morał: „Nie rozmawiaj z obcymi”.
4. Praca z kartą pracy- uzupełnienie obrazka o brakujące elementy, ćwiczenie spostrzegawczości.
5. „Kolor do koloru”- zabawa dydaktyczna- klasyfikowanie ubrań wg koloru. Zadaniem dzieci jest dostosowanie ubrań w kolorze czerwonym do obrazku Czerwonego Kapturka w ubiorze czerwonym, a zielonych ubrań do obrazku Czerwonego Kapturka w ubiorze koloru zielonego.
6. „Pieski do pana”- zabawa bieżna- dzieci to pieski, biegają po całej sali. Na sygnał gwizdka wszystkie dzieci dobiegają do N.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.