Scenariusz zajęć dla dzieci 5 i 6-letnich
Temat dnia: Dzień w Afryce
Miejsce realizacji: przedszkolna sala
Cele ogólne:
- zapoznanie z ludami afrykańskimi
- poznanie życia dzieci w krajach afrykańskich
- rozwijanie twórczości plastycznej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia trzy ludy Afryki
- potrafi wypowiedzieć się w kilku zdaniach o życiu i zabawach dzieci w Afryce
- wykonuje pracę plastyczną maskę z u zżyciem plasteliny
Metody pracy:
- podające
- aktywizujące
- praktyczne
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: mapa świat, globus, chusta animacyjna/skakanki, tekst opowiadania o Nubi, piosenka „Afryka zaprasza”, orzechy ziemne, ilustracje tematyczne, szablony masek, plastelina.
Przebieg zajęć
Część I
1. Zabawa na powitanie „Taniec indiański”.
2. Globalne odzywanie sylab, budowanie z nich wyrazów.
3. Ekspresja słowna dzieci: Chciałbym poznać kolegę, który mieszka...
Dzieci podają nazwy kontynentów, krajów, obszarów przyrodniczych. Uzasadniają swoją wypowiedź.
4. Zabawa rytmiczna „Dyrygent”.
Wybrane dziecko jest dyrygentem, który wymyśla rytm, sposób grania, reszta dzieci go naśladuje. Wybrane dziecko odgaduje, kto jest dyrygentem.
Część II
Ćwiczenia poranne
1. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Zwierzęta”
Dzieci biegają swobodnie po sali, na przerwę w muzyce nasłuchują hasła nauczyciela, np.: lew – dzieci naśladują sposób poruszania się lwa.
2. Zabawa „Zrób tyle razy” .
Dzieci siedzą na dywanie. N. mówi, że teraz będą robić podskoki, ale dzieci wykonują ich tyle, ile wskazuje liczba na kartoniku. N. zmienia ćwiczenia.
3. Marsz po kole.
Część III
1. Wprowadzenie do zajęć – „Podróż do Afryki”.
a) Prezentacja mapy - zadaniem dzieci jest znaleźć na globusie kształt afrykańskiego kontynentu.
b) N. rozściela na podłodze chustę animacyjną, lub odpowiednio układa skakanki jako tratwę.
Następnie zaprasza na nią dzieci, aby wyruszyć w podróż przez Morze Śródziemne na kontynent Afryki. Aby wejść na tratwę, należy wykonać zadanie – powiedzieć, na jaką głoskę rozpoczyna się lub kończy słowo wypowiedziane przez nauczyciela.
Dzieci naśladują machanie wiosłami, z prawej, lewej strony, naśladują szum morza.
2. Zwiedzanie dżungli- zabawa pantomimiczna do opowiadania nauczycielki.
Dotarliśmy do Afryki, wysiadamy z tratw i idziemy na ląd po wodzie ( wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku(lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki , szukamy tubylców. Czas ruszać w drogę , przedzieramy się przez dżunglę(ruchy rękoma na boki).Chodźmy bardzo cicho by nikogo nie spłoszyć, albo by nas nie usłyszał lew (idziemy na palcach).Ciiiii !(dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest. Uciekajmy na drzewo (naśladujemy wspinanie się na drzewo). O! Jaka miła małpka- chcesz to się pobawimy. Pomałpujmy tak jak ona( dzieci naśladują ruchy nauczycielki) np. drapią się po plecach, skaczą na jednej nodze, itp.).Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni, możemy schodzić
z drzewa.(naśladujemy schodzenie z drzewa).Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka, musimy ją przeskoczyć(duży skok do przodu), a teraz skaczemy po kamieniach(małe podskoki).Uwaga! Krokodyl(naśladujemy kłapanie paszczy krokodyla), a tam płynie hipopotam(naśladujemy rękoma pływanie w wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski, musimy tylko przejść obok śpiącego węża(dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej).Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcami (dzieci nawzajem obejmują się) Na powitanie zaśpiewajmy hymn (dzieci powtarzają za nauczycielką)
O, ale le
O, beri ,tiki, tonga
,masa, masa, masa
O, balua, balue.
3. Słuchanie opowiadania Krystyny Różyckiej-Parnowskiej "O murzyńskiej córeczce".
Rozmowa na temat opowiadania:
- Jak murzyńska córeczka miała na imię?
- Dlaczego chciała iść z mamą do lasu?
- Kogo prosiła o pomoc?
Zwrócenie uwagi na wzajemną pomoc bohaterów opowiadania w celu zrealizowania swoich marzeń.
4. Zabawy matematyczne z wykorzystaniem orzechów ziemnych – rozwijanie umiejętności rozwijania rozróżniania prawidłowego liczenia od nieprawidłowego, utrwalająca umiejętność dodawania oraz odejmowania.
a) Numbi postanowiła policzyć orzechy – nauczyciel naśladując dziewczynkę liczy, ale celowo robi to nieprawidłowo, sprawdza, czy dzieci zorientują się, gdzie tkwi błąd. Chętne dziecko pokazuje Numbi właściwy sposób liczenia orzechów.
b) Zagadki matematyczne – Numbi układa np. 5 orzechów, dokłada 3 i pyta dzieci, ile jest ich razem, następnie prosi, aby dzieci wskazały odpowiednie działanie na tablicy: 5 + 3 = 8.
Numbi ma 10 orzechów odkłada 7, ile zostało? 10 – 7 = 3.
Następnie prosi wybrane dziecko, aby ułożyło odpowiednią ilość orzechów do danego działania, np.: 6 + 2 = ...
5. Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki „W Afryce” (z repertuaru Śpiewające Brzdące, AKORD)
6. Poznanie afrykańskich ludów.
N. demonstruje ilustracje na tablicy. Po kolei odsłania nazwy ludów:
- Pigmeje – niski lód, zamieszkujący dżungle, bardzo zwinny, polują na zwierzęta w dżungli, budują szałasy z liści
- Masajowie – zamieszkują sawannę, są bardzo wysocy, mieszkają w chatach otoczonych kolczastymi gałęziami akacji, hodują kozy, owce
- Tauregowie – żyją na pustyni Saharze, podróżują na wielbłądach
7. Burza mózgów na temat „Jak się bawią dzieci w Afryce?”
- Dzieci wymyślają, w jaki sposób bawią się dzieci w Afryce.
- N. zwraca uwagę, że dzieci w Afryce nie mają zabawek ze sklepu, że najczęściej nie chodzą do szkoły, nie potrafią czytać, wykonują dużo obowiązków, jak dorośli, np. – zbierają rośliny na obiad, patyki na opał, przynoszą wodę itp.
- Czego brakuje dzieciom w Afryce?
8. Poznanie zabawy afrykańskiej z kamykami lub orzechami ziemnymi.
Ciekawą zabawą jest carabke, gra polegająca na podrzuceniu kamyczków lub orzeszków ziemnych, znana w innych krajach Afryki. Dzieci siadają na ziemi lub macie pod drzewem
z garstką kamyków lub orzeszków. Bardzo często bawią się nimi młode sprzedawczynie orzeszków ziemnych. W trakcie zabawy każde dziecko kolejno podrzuca orzeszek jedną ręką i szybko zabiera z ziemi następny, tak by tamten pierwszy nie zdążył upaść. Jeśli upadnie, wówczas zawodnik odpada z gry. Gdy uda mu się złapać, kontynuuje się grę z coraz większą liczbą orzeszków w dłoni. Wygrywa ta osoba, która uzbiera najwięcej orzeszków. Jest to gra ćwicząca precyzję, sprawność, koncentrację i szybkość reakcji. Przedmiot używany w trakcie zabawy ulega często zmianie, dzieci bawią się więc także nakrętkami, kapslami, guzikami.
9. Twórcza zabawa plastyczna z wykorzystaniem plasteliny – „Afrykańska maska”.
Zwyczajem ludów zamieszkujących Afrykę jest malowanie swego ciała, w celu ozdobienia go, odstraszenia wrogów, w celach zabawy. Z tego samego powodu ludzie w Afryce wykonują kolorowe maski.
N. demonstruje wykonanie maski – zadaniem dzieci jest rozcierać kolorową plastelinę na maskach, następnie lepić wężyki, paski, kropki, tak, by na masce powstał oryginalny wzór.
N. chowa zaprezentowany wzór, by każde dziecko samodzielnie wymyśliło własny.
10. Zebranie prac plastycznych, porządkowanie miejsc pracy, zakończenie.
UWAGI:
Powyższy scenariusz został przeprowadzony przez nauczyciela przebranego za Pigmeja (peruka z czarnymi kręconymi włosami, czarne ubranie, akcenty cętek, liści, koraliki, dzida, pomalowana twarz na czarno). Dodatkowo w sali zostały zgromadzone afrykańskie zwierzaki - maskotki oraz misy z owocami, które pełniły funkcję dekoracyjną.
Niniejszy scenariusz został opracowany na podstawie analizy treści zawartych w przewodnikach metodycznych do wychowania przedszkolnego oraz na podstawie dostępnych w Internecie zasobów scenariuszy oraz tekstów.