SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-4 LETNICH
TEMAT: "Lata osa koło nosa"
Cele ogólne:
Osłuchanie się z głoską "o" i opatrzenie z jej znakiem graficznym litery "o".
Cele operacyjne (dziecko):
umie ułożyć puzzle z 4 części,
wypowiada się na temat treści historyjki;
umie nazwać przedmioty na obrazku /wszystkie są na literę o/;
wybrać poprawny znak graficzny literki "o" spośród innych;
przykleić elementy na kartce i dorysować brakujące elementy osy;
zgodnie współpracować w grupie.
Metody:
podające: pokaz, obserwacja, objaśnienie;
poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku;
ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
praktyczne: metoda zadań.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Pudełka z wydrukowanymi na boku literą "o", literki z alfabetu wydrukowane na kartonikach-rozsypanka literowa, historyjka obrazkowa z wierszykiem, płyty z muzyką do zabaw, Ule-domki z literką "o" na dachu i bez literki, obrazki z przedmiotami na literkę "o" pocięte na puzzle, wycięte litery mała o i duża o dla każdego dziecka, kredki, kartony, klej, maskotka osy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zabawa przy muzyce
2."Bohaterem jest literka "O" – historyjka obrazkowa w oparciu o wierszyk:
Nauczyciel czyta intonując intensywnie literkę "o".
Olbrzymia osa przez okno wpadła.
Ogórka obleciała, na obrazku siadła,
potem okulary sobie obejrzała
i okropnie bzycząc, bzyk, bzyk odleciała.
3. "Pudełeczka literkowe" – zabawa dydaktyczna. Dzieci siadają w drużynach /po parę osób/. Dostają pudełko na którego zewnętrznych stronach jest przyklejony znak graficzny litery "o" i spośród rozsypanych różnych literek należy wybrać tą która jest odwzorowana na pudełku.
4."Lata" – zabawa naśladowcza z użyciem wierszyka. Dzieci pokazują gestami lot owada i odtwarzają dźwięk lotu wg. wzoru nauczyciela.
Lata osa koło nosa,bzzzzz.....
Lata mucha koło ucha, bzaaaaaa....
Lata pszczoła koło czoła, bzeeee.....
5."Osa"- zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada obrazki domków z literką "O" i bez literki. Mówi, że w domkach z literką "O" mieszkają osy. Dzieci zamieniają się w osy i swobodnie "latają" sobie w ruym muzyki. Na przerwę w muzce dzieci-osy wracają do domków z literką "O". Sprawdzamy czy nikt się nie pomylił i nie wleciał do domku bez liteki.
6."Puzzlowanka" – Dzieci podzielone na drużyny. Dzieci dostają obrazki pocięte na 4 -elementy. Dzieci układają wspólnie obrazek na którym są przedmioty na literkę "O" /osa, ogórek, okulary, okno/ - rysunki posiadają duże podpisy pod obrazkiem.
7."Osa" – praca plastyczna. Dzieci dostają wycięte dwie literki dużą "O" i małą "o", z nich układają brzuszek i głowę owada, przyklejają i dorysowują pozostałe elementy, jak skrzydła , cżółki, oczy, nóżki ect.
8. "Mama osa" – zabawa na pożegnanie. Dziecko lub nauczyciel – "mama osa" dostaje pacynkę osy. Reszta dzieci swobodnie "lata" w "ulu". Do kogo podleci mama osa i dotknie pacynką ten "zasypia".