Opracowała Anna Moskwiak
Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-latków „Muchomorków”
w dn.. 22.03.2012 r.
TEMAT: „WITAJ WIOSNO!”- wykorzystanie różnorodnych form doskonalenia zawodowego w pracy z dziećmi.
CELE:
- zapoznanie ze zwiastunami wiosny,
- doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 5,
- utrwalenie kolorów znanych dzieciom,
- doskonalenie umiejętności segregowania elementów pod względem podanej cechy,
- zapoznanie z przysłowiem „W marcu jak w garncu” i jego znaczeniem,
- doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej,
- doskonalenie umiejętności nazywania uczuć,
- zapoznanie ze składnikami pogody marcowej,
- kształtowanie umiejętności przezywania muzyki klaycznej.
METODY: słowne ,czynne, poglądowe
FORMY: indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI: strój wiosny dla nauczyciela, płyty cd z piosenkami wiosennymi i muzyką poważną, sztalugi z ilustracjami marcowej pogody i krajobrazu wiosennego, ilustracje 4 pór roku i obrazki do segregacji, chusta animacyjna, balony, buzie z minami: smutną i wesołą, koszyk ze zwiastunami wiosennymi.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa relaksująca „Dżingis han”- dzieci siedzą w kole na dywanie i bawią się, wyciszając jednocześnie.
2. Piosenka „Wiosno, wiosenko”- dzieci śpiewają piosenkę podczas której wchodzi nauczycielka przebrana za Panią Wiosnę, wita się z dziećmi, przedstawia się , wyjaśnia dlaczego dzieci ubrane są w zielone ubrania, jaki to ma związek z wiosną.
3. „Kosz pełen darów”- nauczycielka pokazuje co przyniosła dzieciom w koszyku, w jaki sposób krajobraz się zmienił pod jej wpływem. Wyjmuje dary na dywan i pokazuje dzieciom.
4. „Wycieczka z Panią Wiosną”- nauczycielka zabiera dzieci na wycieczkę po sali, w której umieszczone są tablice z ilustracjami przedstawiającymi krajobraz wiosenny, prosi aby dzieci ustawiły się w pociąg i opowiada o ilustracjach. Wyjaśnia jak wiosna zmieniła świat, na jakie kolory go pomalowała.
5. „Siostry wiosny”- nauczycielka z dziećmi dociera do stolików, na których umieszczone są ilustracje 4 pór roku oraz małe obrazki. Każda z pór roku leży na osobnym stoliku, pod nią umieszczonych jest kilkanaście obrazków. Wiosna tłumaczy, że psotny wiatr wpadła do naszej sali i wymieszał obrazki, prosi dzieci aby podczas trwania piosenki „Wiosna w błękitnej sukience” spróbowały odnaleźć 5 obrazków, które pasują do danej pory roku i ułożyły je pod dużą ilustracją. Prosi, aby dzieci sprawdziły czy na pewno jest ich 5.
6. „W marcu jak w garncu”- jednym z miesięcy wiosennych, który rozpoczyna tę porę roku jest marzec, nauczycielka recytuje wiersz:
„Marzec ma ogromny garniec.
Miesza w nim przez całe noce,
więc w tym garncu nieustannie,
syczy coś i coś bulgoce.
Powiedz marcu co masz w garncu?
Mam składniki różnorodne:
wiatry ciepłe, wiatry chłodne,
chmury, słońce, mróz i wodę-
z nich przyrządzam Wam pogodę.
Nauczycielka pokazuje dzieciom ilustracje z symbolami pogody, jaka jest w marcu, omawia je z dziećmi, dzieci nazywają jej poszczególne elementy. Pokazuje garnek, do którego wrzuca ilustracje z symbolami pogody, następnie dużą łyżką je miesza, prosząc o pomoc troje dzieci. Następnie kilkoro dzieci wyjmuje składniki marcowej pogody i nazywa je.
7.”Pada deszcz, wieje wiatr”- zabawa ruchowa z pokazywaniem, utrwalenie czynników pogody marcowej.
8. „Chmurka”- zabawa ruchowa z pedagogiki zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci- „wiatr” próbują w rytm muzyki klasycznej tak poruszać chustą, aby „chmurka”- balon nie wypadł z niej. Poziom trudności dochodzi do trzech baloników.
9. Zakończenie- ewaluacja. Nauczycielka z dziećmi podchodzi do tablicy, pod którą leżą rozłożone buzie wesołe i smutne. Pyta czy dzieciom podobały się zajęcia, jeśli tak niech wybiorą buzię uśmiechniętą i umieszczą ją na tablicy, jeśli nie niech wybiorą buzię smutną.
10. „Iskierka- promyk słońca”. Przekazanie w kręgu promyczku słońca.
„Promyk słońca puszczam w krąg,
niech wróci on do mych rąk.”