Scenariusz zajęć grupa 5,6- latów
Temat zajęć: Smutny piesek - dbamy o zwierzęta
Cel główny:
- wyrabianie opiekuńczego stosunku do zwierząt.
Cele szczegółowe:
- eksponowanie pozytywnych zachowań ludzi wobec zwierząt;
- rozwijanie logicznego myślenia;
- wyrabianie umiejętności wcielenia się w rolę;
-określanie co jest dobre, a co złe dla zwierząt;
- nauka współdziałania z rówieśnikami;
- zachęcanie do kreatywnej zabawy;
Metody:
•Praca z tekstem,
•Pogadanka,
•Pokaz,
•Zajęcia z elementami kinezjologii Dennisona
•Zajęcia plastyczno-manualna.
Formy pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: obrazek psa, zagadki o zwierzętach, wiersz L.Łącz „Przyjaciel ze schroniska”, akcesoria dla psa i nie tylko, muzyka: kołysanka irlandzka, piosenka „Kundel Bury” , kartki do orgiami - kwadraty, kredki.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie – piosenka.
2.Obrazek zgadywanka.
Na tablicy wisi zasłonięty obrazek: Pies. Jeśli dzieci rozwiążą zagadkę to dowiedzą się, co ten obrazek przedstawia. Nauczyciel odsłania kolejne fragmenty zgodnie z numerami odgadywanych zagadek 1-4. W ten sposób dzieci poznają głównego bohatera zajęć.
3.Wiersz. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka czyta dzieciom wiersz L. Łącz - „Przyjaciel ze schroniska”
"Był sobie pewien piesek malutki
Uroczy - mówię Wam.
Czepiały się go troski i smutki
Bo był zupełnie sam.
Nie miał rodziny, siostry ni braci
W schronisku mieszkał gdzieś.
Aż raz ktoś przyszedł, spojrzał, zapłacił,
A był to rudy Grześ.
Przytulił pieska - zostali razem
Na dobre i na złe
Znikła samotność, bo przyjaciele
Nie są samotni, nie!"
4.Rozmowa na temat treści wysłuchanego wiersza, odpowiedzi na następujące pytania:
- Gdzie mieszkał malutki piesek?
- Czy było mu dobrze?
- Czy miał mamusię albo tatusia?
- Kto wziął pieska?
- Kim dla Grzesia został piesek?
- Czy teraz jest szczęśliwy?
5.Przytul pieska (elementy z radosnej kinezjologii Dennisona).
Zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci są dobrane parami: jedno jest opiekunem, a drugie pieskiem. Dzieci wychodzą ze swoimi pieskami na spacer. Na hasło dzieci zatrzymują się: pieski szczekają, a opiekunowie głaszczą ich i przytulają się do nich.
Dzieci siadają w kręgu na dywanie, nogi ugięte w kolanach, stopy złączone i przysunięte do siebie, ręce skrzyżowane na piersiach, tak jak by coś tuliły, kręgosłup prosty. Nauczycielka zapowiada, że teraz przytulimy wszystkie nieszczęśliwe, źle traktowane pieski. Przy dźwiękach kołysanki, dzieci kołyszą się w prawo i w lewo, głaszczą i przytulają. Zmiana w parach.
6.Co się przyda każdemu Azorowi? – zabawa dydaktyczna.
W sali zgromadzone są przedmioty dla pieska i nie tylko: koc, miska, woda, karma, zabawka, smycz, obroża, kubek, but, mysz. Zadanie polega na oddzieleniu rzeczy dla pieska od rzeczy i przedmiotów nie związanych z psem (manipulacja). Rozmowa o tym, co jest dobre a co złe dla psa: dzieci podają przykłady.
7.Pieski – zabawa ruchowa z elementami ortofonicznymi.
Gra muzyka, dzieci czworakują. Na przerwę w muzyce :
- węszą trop (naśladują wąchanie)
-gonią złodzieja (warczą wrr, wrr i biegną na czworakach)
- piją wodę w siadzie klęcznym (ćwiczenia języka)
-idą spać (pozycja wymyślona przez dzieci).
8.Piesek - origami płaskie z kwadratu.
9.Zakończenie zajęć.
Opracowała: Joanna Ojcewicz