Scenariusz zajęć w grupie przedszkolnej - Mikołajki
Temat: Spotkanie z Mikołajem.
Cele główne:
- Pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych,
- Stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych uczuć (radości) podczas uroczystości przedszkolnej,
- Prezentowanie własnych umiejętności,
- Doskonalenie umiejętności komunikowania się,
- Wszechstronne stymulowanie dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych,
- Integracja dzieci przedszkolnych z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju,
- Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie oraz z rodzicami poprzez wspólne wykonywanie zadań
Cele operacyjne
Dziecko:
- okazuje pozytywne uczucia,
- komunikuje się z osobami dorosłymi np. Mikołajem,
- wykonuje zadania zgodnie z podaną instrukcją,
- rozpoznaje ubranie Mikołaja wśród innych ubrań,
- ćwiczy spostrzegawczość wzrokową- układa z kilku części całość, dokłada w odpowiednie miejsce brakujące elementy,
- naśladuje ruchy nauczyciela, tańczy,
- bawi się z rodzicem
- rozpoznaje dotykiem zabawki,
- ugniata masę solną i wykraja ją foremkami
- udziela odpowiedzi na zagadki słowne
- wybiera z pośród trzech prawidłową ilustrację/ prawidłowy przedmiot
- integruje się z innymi dziećmi
Formy pracy:
· Praca z całą grupą
· Indywidualna
Metody:
Słowne
Czynne – zadania do wykonania
Aktywizujące – ekspresja ruchowa
Środki dydaktyczne:
Maskotka św. Mikołaja; list do św. Mikołaja; sylweta św. Mikołaja na papierze, niekompletna sylweta św. Mikołaja na papierze; brakujące elementy stroju św. Mikołaja ( czapka, worek, pas, rękawice, buty, płaszcz); ilustracje św. Mikołaja + ilustracje św. Mikołaja w częściach- 2, 3, 4, 5, 6, elementów; elementy czapki św. Mikołaja; elementy choinki; worek z zabawkami; szarfy; zagadki; czapka z daszkiem, czapka wełniana, czapka św. Mikołaja; kartka papieru czerwona, zielona, żółta; zdjęcie głowy, nogi, ręki; ilustracje- choinki, grzyba, krzesła, sani, roweru, samochodu, reniferów, psów, kotów, zimy, jesieni, lata; przedmioty- worek, reklamówka, skrzynka, worek św. Mikołaja z przedmiotami- czapka św. Mikołaja, pas, listy, prezenty; masa solna, foremki; sznurek; klamerki; prezenty dla dzieci; płyty CD z muzyką
Przebieg zajęć:
1.Powitanie
Wszystkie osoby stają w kręgu. Prowadzący wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane, podnoszą ręce i machają do pozostałych.
- Witamy tych, którzy mają na sobie sukienkę/ spodnie.
- Witamy tych, którzy lubią niespodzianki.
- Witamy tych, którzy mają spinki we włosach.
- Witamy tych, którzy lubią dobrą zabawę.
- Witamy tych, którzy przybyli na nasze dzisiejsze spotkanie itd.
Wszyscy uczestnicy powinni poczuć się osobiście powitani.
2. „Iskierka przyjaźni”- zabawa integracyjna. Dzieci siedzą w kole i trzymają się za ręce. Prowadzący mówi: „ Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg i niech radosna i ciepła wróci do mych rąk”. Nauczycielka przesyła dzieciom „ iskierkę”( maskotkę św. Mikołaja ). Dzieci kolejno przekazują św. Mikołaja do momentu aż powróci on do nauczycielki. Oznacza to, że wszystkie dzieci są dzisiaj przyjaźnie do siebie nastawione i postarają się być miłe i serdeczne.
3. Zabawa z rodzicami
- „Rozruszanka” – sprawdźmy, czy wszyscy zabrali ze sobą dzisiaj
- ręce? (machamy)
- nogi? (tupiemy)
- głowy? (potrząsamy)
- bioderka? (kręcimy)
4. Odczytanie listu od św. Mikołaja
„Kochane dzieci!!!
Dzisiaj będę niedaleko Waszego przedszkola. Jeśli wykonacie wszystkie zadania i będziecie grzeczne na pewno Was odwiedzę z workiem niespodzianek. Święty Mikołaj”
5. Dopasowywanie brakujących elementów do sylwety św. Mikołaja
To jest św. Mikołaj (nauczycielka prezentuje dużą sylwetę św. Mikołaja). Nasz Mikołaj jest w piżamie. Pomóżmy ubrać się Mikołajowi. W co go ubierzemy? Dzieci wymieniają elementy stroju św. Mikołaja. Postarajmy się wspólnie ubrać sylwetę Mikołaja. Dzieci doklejają brakujące elementy (czapka, worek, pas, rękawice, buty, płaszcz) do sylwetki św. Mikołaja. Pomocny może być wzór ubranego Mikołaja umieszczony na tablicy z boku.
6. Zabawa przy muzyce- naśladowanie ruchów św. Mikołaja
Dzieci tańczą i naśladują czynności związane ze św. Mikołajem (pokazywane przez nauczyciela):
- Tańczymy jak wesołe Mikołaje
- Tańczymy jak Mikołaj odganiający się od much
- Tańczymy jak Mikołaj niosący bardzo ciężki worek.
- Tańczymy jak Mikołaj przechodzący przez komin
- Tańczymy jak Mikołaj powożący reniferami.
7. Puzzle- układanie według wzoru różnych ilustracji św. Mikołaja z 2, 3, 4, 5 i 6 elementów w zależności od możliwości psychofizycznych dzieci. Dzieci w parach z rodzicami otrzymują różne ilustracje św. Mikołaja. Ilustracje pocięte są na 2- 6 elementów. Zadanie polega na ułożeniu całości z części. Po skończonej pracy każda para prezentuje ułożone Mikołaje.
8. Układanie czapki św. Mikołaja/ choinki bożonarodzeniowej z gotowych elementów
Dzieci w parach z rodzicami przyklejają na kartkę elementy czapki św. Mikołaja/ choinki bożonarodzeniowej. Gotowe prace rodzice wieszają na sznurku rozwieszonym w sali.
9.Zaczarowany worek- zabawa rozwijająca zmysł dotyku.
Dzieci siedzą w półkolu. Osoba prowadząca zabawę prosi jedno z dzieci aby włożyło rękę do worka i chwyciło jeden z przedmiotów nie wyciągając go. Dziecko próbuje za pomocą dotyku odgadnąć, co to za rzecz. Nauczyciel pomaga dzieciom mniej sprawnym pokazując ilustracje z przedmiotami znajdującymi się w worku. Dziecko ma za zadanie powiedzieć co to za przedmiot lub wybrać przedmiot na ilustracji odpowiadający przedmiotowi w worku. Odgadnięte przedmioty odkładamy na bok.
10. Zabawa ruchowa „Zaprzęg reniferów”
Dzieci z rodzicami bawią się w parach, dziecko to renifer a rodzic to sanie. Gdy w tle słychać melodię (Skaldowie „Z kopyta kulig rwie”) rodzice którzy są saniami trzymają się szarfy, która jest założona na renifera i jadą. Gdy nauczyciel mówi "zamiana", dzieci szybko zamieniają się z rodzicami rolami.
11. Zagadki
Nauczyciel kolejno zadaje pytania i wskazuje ilustracje z trzema możliwymi odpowiedziami lub pokazuje 3 przedmioty. Zadaniem dzieci jest wybranie odpowiedniej ilustracji lub przedmiotu.
- Którą czapkę nosi Mikołaj? (przedmioty: czapka z daszkiem, czapka wełniana,
czapka św. Mikołaja)
- Jakiego koloru jest ta czapka? (kartka papieru czerwona, zielona, żółta)
- Na co nakładamy czapki? (zdjęcie głowy, nogi, ręki)
- Gdzie Mikołaj zostawia prezenty? Pod czym? (ilustracja choinki, grzyba, krzesła)
- Jakiego koloru jest to drzewo? (kartka papieru czerwona, zielona, żółta)
- Czym porusza się Mikołaj? (ilustracje: sanie, rower, samochód)
- W czym Mikołaj przynosi prezenty? (przedmioty: worek, reklamówka, skrzynka)
- Jakie zwierzęta ciągną sanie Mikołaja? (ilustracje reniferów, psów, kotów)
- Kiedy można jeździć saniami? (ilustracje, zima, lato, jesień)
- Czyj to worek? Nauczyciel wskazuje worek i prosi dzieci aby wyjęły z niego wszystkie rzeczy ( czapka św. Mikołaja, pas, listy od dzieci, prezenty) a następnie prosi aby dzieci wybrały ilustrację osoby do której należy worek (ilustracja Mikołaja, listonosza, lekarza)
12. Pierniki z masy solnej
Dzieci wraz z rodzicami wykonują pierniczki z wcześniej przygotowanej masy solnej: ugniatają i wałkują ciasto, wykrawają foremkami.
13. Przybycie św. Mikołaja
14. Taniec z Mikołajem
15. Wręczenie prezentów
16. Zakończenie
Pożegnanie św. Mikołaja. Podziękowanie za wspólną zabawę.
Opracowały:
Katarzyna Grzybek-Kania, Dominika Figura, Monika Mendoń, Iza Kowalczyk, Barbara Galińska
SOSW dla DMN w Sławnie