X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27632
Przesłano:
Dział: Biblioteka

Po co w bibliotece są czasopisma i po które sięgnąć? Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ LEKCJI BIBLIOTECZNEJ
Temat: Po co w bibliotece są czasopisma i po które sięgnąć?
Klasa: I- III gimnazjum

Cele:
- uczeń potrafi po tytule wskazać tematykę danego czasopisma,
- uczeń wie, jak sprawdzić zawartość czasopisma,
- uczeń potrafi wyszukiwać potrzebne informacje w zbiorze czasopism,
- uczeń potrafi ocenić zawartość merytoryczną czasopism fachowych.

Metoda: burza mózgów, dyskusja, wykład, praca z testem.

Środki dydaktyczne: czasopisma „Poznaj świat”, dostęp do komputera lub wydruk z Wikipedii informacji na temat Indii.

Jeśli istnieje taka możliwość zaleca się przeprowadzenie lekcji w lokalu biblioteki.


Przebieg lekcji:
1. Czynności porządkowe. (powitanie uczniów, sprawdzenie obecności).
2. Nauczyciel zadaje pytania uczniom:
- Gdzie najczęściej szukacie informacji potrzebnych wam na lekcję?
Uczniowie zapewne wskaż Internet. Należy odnieść się to tej informacji i powiedzieć, że informacje zamieszczane w sieci nie zawsze są wiarygodne.
- Na pewno zdarzyła się w waszym życiu sytuacja, w której nie znaleźliście w Internecie potrzebnych wiadomości. Gdzie wtedy szukaliście?
Uczniowie wskazują:
podręcznik, encyklopedie.
- A gdybym poprosiła was o samodzielne przygotowanie referatu na temat np. Indii, to po jakie źródło sięgniecie?
Uczniowie odpowiadają : Internet - Wikipedia.
- Czy w Wikipedii znajdziecie wszystko?
Uczniowie odpowiadają, że tak. Wtedy nauczyciel odczytuje informacje zamieszczone w Wikipedii na temat Indii.
- Podobał wam się mój referat, czy raczej był nudny?
Uczniowie odpowiadają, że nie był interesujący.
- Czego waszym zdaniem w nim brakowało:
Uczniowie odpowiadają, że ciekawostek, ilustracji, wskazują na nieprzystępny dla nich język.
- Pozwólcie, że odczytam wam jeszcze raz informacje o Indiach zamieszczone w czasopiśmie „Poznaj Świat”.

Nauczyciel odczytuje informacje i prosi uczniów o ocenę.
Młodzież docenia wartość czasopisma.
3. Nauczyciel pyta uczniów jakie czasopisma znają:
Uczniowie wskazują na czasopisma młodzieżowe.
4. Nauczyciel wymienia tytuły czasopism znajdujących się w bibliotece, a uczniowie zapisują na kartce swoje przypuszczenia dotyczące zawartości danego czasopisma.
Gdy nauczyciel kończy prezentacje tytułów wypisuje na tablicy nazwy czasopism i prosi uczniów, aby odczytali z kartek informacje dotyczącą zawartości danego czasopisma.
Nauczyciel konfrontuje pomysły i wskazuje uczniom sposoby sprawdzenia zawartości czasopisma.
5. Nauczyciel rozdaje uczniom po jednym egzemplarzu czasopisma „Poznaj Świat”. Prosi uczniów o zapoznanie się z jego zawartością.
6. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie wybranego przez siebie artykułu i zreferowanego go innym. W ten sposób uczniowie będą mieli ogólny pogląd na czasopismo i na jego zawartość.
7. Następnym razem, gdy trzeba będzie przygotować referat, po co sięgniecie?
Uczniowie jako jedno ze źródeł powinni wskazać czasopismo.
8. Co sądzicie o tej lekcji, podobała wam się? Czy czegoś się na niej nauczyliście? Czy chcielibyście poznać inne źródła informacji?
9. Podziękowanie za lekcję i zaproszenie do biblioteki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.