Scenariusz zajęć plastycznych
Temat zajęć:
Wykonanie pracy plastycznej „Wiosenna łąka” techniką mieszaną – wydzieranka z elementami origami.
Cel główny:
Rozwijanie wyobraźni plastycznej i sprawności manualnej rąk.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- słuchać w skupieniu wyjaśnień nauczyciela
- wykonać pracę zgodnie z instrukcją i tematem
- dbać o estetykę wykonywanej pracy
- dobierać odpowiednie kolory
- swobodnie wypowiadać się na temat oglądanych obrazków
- dbać o porządek w miejscu pracy
- wymienić nazwy niektórych wiosennych kwiatów i zwierząt żyjących na łące
Metody pracy:
- informacyjna – wyjaśnienia
- operatywna – praktycznego działania
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: „Elementarz XXI wieku”- wiersz Barbary Stępień „Wiosenna łąka”, ilustracja łąki, magnetofon, blok rysunkowy, papier kolorowy, klej.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. Wysłuchanie wiersza pt.:”Wiosenna łąka” Barbary Stępień - Wypowiedzi dzieci na temat barw występujących na wiosennej łące oraz roślin i zwierząt, które można tam spotkać. - Rozmowa na temat spotykanych w Polsce gatunków biedronek, oglądanie zdjęć na tablicy multimedialnej - Wskazanie sposobów na „zatrzymanie” obrazu majowej łąki (np.wykonanie zdjęcia, namalowanie obrazu...)
II. Część właściwa
2. Wykonanie pracy plastycznej „Wiosenna łąka” techniką mieszaną – wydzieranka z elementami origami. a). Pokaz gotowej, przykładowej pracy i zapoznanie z etapami jej wykonania.Zachęcanie do własnej inwencji twórczej.
b). Przygotowanie tła: dzieci wydzierają paski z kartek w różnych odcieniach zieleni w rytmie słuchanej muzyki, następnie naklejają paski na kartkę z bloku rysunkowego.
c). Wykonanie biedronek, kwiatów oraz innych zwierzątek – składanie kółeczek – origami płaskie.
d). Układanie kompozycji z przygotowanych elementów
3. Zaśpiewanie piosenki „Pani wiosna”.
III. Część końcowa 4. Eksponowanie i omówienie gotowych prac plastycznych. 5. Porządkowanie sali. 6. Podsumowanie pracy uczniów podczas zajęć.