Scenariusz zajęć dla klasy I kształcenia zintegrowanego
Krąg tematyczny: Jesienne obserwacje.
Temat dnia: Czas na zbiory warzyw.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Zadania dydaktyczno – wychowawcze:
1. Utrwalenie poznanych liter: o, a, e, l, i, u, t, m, d, y, k, s, c, z
2. Utrwalenie nazw warzyw
3. Dodawanie w zakresie 6
4. Nauka pisania litery p, P
5. Rozwijanie pomysłowości i wyobraźni
Cele operacyjne:
1. Uczeń potrafi rozpoznać i nazwać litery
2. Uczeń zna nazwy warzyw
3. Uczeń potrafi napisać literę p, P
4. Uczeń zna zasady pracy w grupie
Metody pracy:
- metoda pokazu
- swobodne wypowiedzi uczniów
- działania praktyczne
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- karteczki z literkami
- warzywa: marchew, ziemniaki
- kosz wiklinowy
- tablica
- kreda
- niebieskie i czerwone kartoniki
- karty pracy
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat: skąd się biorą warzywa
2. Nauczyciel pokazuje dzieciom kosz, w którym znajdują się karteczki. Na każdej karteczce napisana jest literka. Dzieci losują karteczki, następnie ich zadaniem jest podać nazwę jakiegoś warzywa, zawierającego w swojej nazwie wylosowaną literkę.
3. Nauczyciel na środku klasy ustawia jedno dziecko, które trzyma w ręku 2 marchewki. Następnie do tego dziecka dochodzi inne, trzymające w ręku 1 ziemniak i 1 marchewkę, następnie kolejne dziecko, trzymające 2 ziemniaki. Zadaniem dzieci jest dodawać, ile dzieci mają marchewek, ile ziemniaków, a ile razem warzyw.
4. Nauka pisania litery p, P.
Nauczyciel pokazuje dzieciom plansze z literą p, P, następnie pyta, nawiązując do rozmowy z początku zajęć, z czym dzieciom kojarzy się literka p (pole).
Nauczyciel wyraźnie wymawia głoskę „p”, a dzieci wskazują, czy jest to spółgłoska czy samogłoska. Jedno z dzieci układa na tablicy wyraz „pole” z kolorowych nakrywek.
Nauczyciel rozwiesza tablicę i pokazuje dzieciom sposób pisania litery p, P. Następnie kilkoro chętnych dzieci na tablicy zapisuje poznaną literkę.
Na koniec każde dziecko w swoich kartach pracy pisze literę p, P (jeśli czas pracy całej klasy jest bardzo zróżnicowany, ci uczniowie, którzy skończą, otrzymuję dodatkowe karty pracy, do czasu aż większość klasy skończy pisać.
Ewaluacja:
Dzieci wypowiadają się, co na zajęciach podobało im się najbardziej, a co najmniej.