SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Prowadząca: Agnieszka Grochocka
Grupa wiekowa: STARSZAKI (5 – 6 - latki)
Data: 30. 10. 2014 r.
Temat kompleksowy: JAK UBIERAMY SIĘ JESIENIĄ?
Temat dnia: „Ubieramy się zgodnie z pogodą” – Rozumienie potrzeby ubierania się odpowiednio do pogody. Określanie konsekwencji nieodpowiedniego stroju - choroba. Świadome dbanie o zdrowie stosując się do określonych zasad. Zabawy z chustą animacyjną.
Wdrażanie do uważnego słuchania zagadek, zabawy słuchowe – dzielenie wyrazów na sylaby, określanie pierwszej i ostatniej głoski, przeliczanie w zakresie 6, omawianie historyjki obrazkowej i układanie wg kolejności zdarzeń. Zabawy z chustą animacyjną.
Cele ogólne:
- Rozwijanie sprawności manualnej.
- Kształtowanie czynnych postaw dzieci wobec własnego zdrowia.
- Rozwijanie umiejętności porozumiewania się.
- Motywowanie do dbałości o swoje zdrowie.
- Rozwijanie umiejętności rozumienia zjawisk atmosferycznych.
- Uświadomienie dzieciom konieczności zachowania się stosownie do pogody.
- Pomaganie dzieciom w przygotowaniu do czytania.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki słowne,
- wie jaka jest pora roku i czym się charakteryzuje,
- rozumieją konieczność właściwego ubierania się w okresie jesieni,
- czynnie bierze udział w zabawach ruchowych,
- uważnie słucha poleceń nauczyciela,
- dostrzega różnice w ubieraniu się zgodnie z wymogami pogody,
- rozpoznaje i nazywa zjawisko atmosferyczne towarzyszące porze roku jaką jest jesień (wiatr),
- potrafi wskazać ubranie stosowne do pogody np: czapka, szalik, rękawiczki, ciepła kurtka, buty, kiedy jest bardzo zimno,
- wykonuje ćwiczenia oparte na spostrzeganiu wzrokowym,
- poprawnie dobiera obrazek do usłyszanego wyrazu,
- dzieli wyrazy na sylaby.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje ubrań, napisy, chusta animacyjna, tamburyno, kolorowe kartki, historyjka obrazkowa, nożyczki, klej, płyta CD, magnetofon.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka powitalna „Hello”.
2.Wprowadzenie dzieci do tematu zajęć.
Z jaką porą roku kojarzy się Wam drzewo z kolorowymi liśćmi, wiatrem oraz niską temperatura?
3. Wyjaśnienie dlaczego należy ciepło się ubierać. W trosce o swoje zdrowie, aby się nie przeziębić należy zakładać ciepłe części garderoby, jeść dużo warzyw i owoców, które są bogate w witaminy i minerały.
4. Rozwiązywanie zagadek na temat jesiennych ubrań.
Mają długie języki
i sznurowadła mają.
Gdy dzieci chcą wyjść na dwór,
na stopy je wkładają. (buty)
Zawsze na głowie zimą noszone,
jedne z frędzlami, inne z pomponem. (czapki)
Zawsze długie są jak węże,
gładkie albo kolorowe.
Ogrzewają ludziom szyje
w bardzo mroźne dni zimowe. (szaliki)
Jedne mają pięć paluszków,
drugie jeden palec mają.
Całą zimę twoje ręce
przed zmarznięciem ochraniają. (rękawice)
Ciepły kołnierz, mocny zamek, guziki, rękawy;
jestem z tobą zawsze podczas jesiennej zabawy . (kurtka)
5. Dzielenie nazw części garderoby na sylaby, określanie pierwszej i ostatniej głoski. Przyporządkowanie napisu do obrazka.
6. Zabawa ruchowa „Ubierz się ciepło”. Nauczyciel gra na instrumencie dzieci biegają po sali gdy usłyszą cześć garderoby wypowiedzianą przez nauczycielkę lub zobaczą obrazek pokazują cześć ciała gdzie ją nosimy.
7. „Sześć parasoli” Anna Łada – Grodziska. Zabawa matematyczno - dydaktyczna z wierszem – przeliczanie.
Kiedy deszcz na dworze pada,
to w szatni stoi kolorowych parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy-floresy - to parasol Teresy.
Drugi - czerwony w kółka - to parasol Jurka.
Trzeci - beżowy w kropki - to parasol Dorotki.
Czwarty - żółty w kwiatki - to parasol Beatki.
Piąty - w ciapki zielony - to parasol Ilony.
Szósty - niebieski w kratkę - wybrał sobie Małgorzatkę.
8. Zabawa z piosenką „Wheels on the bus”.
9. „Kolory jesieni” – dzieci nazywają kolor, który wskazała nauczycielka (pokazując kartkę w tym kolorze), a następnie stają przed danym kolorem przy chuście animacyjnej.
10. „Wietrzyk, czy huragan” – dzieci falują chustą, zaczynają dziewczynki, później dołączają do nich chłopcy, najpierw powoli, później coraz szybciej i szybciej, aż wreszcie wietrzyk zamienił się w huragan (potem zamiana, najpierw zaczynają chłopcy, następnie dziewczynki)
11. Historyjka obrazkowa „Deszczowa przygoda” – omawianie historyjki i układanie wg kolejności zdarzeń. Cięcie po linii przerywanej i przyklejanie wg kolejności.
12. Zakończenie zajęcia – udzielanie pochwał i nagradzanie wszystkich oklaskami.