X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27579
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W rodzinie wszyscy mają obowiązki - wychowanie rodzinne - Starszaki - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Prowadząca: Agnieszka Grochocka
Grupa wiekowa: STARSZAKI (5 – 6 - latki)
Data: 13. 11. 2014 r.
Temat kompleksowy: KOCHAM MOJE MIASTO, MÓJ KRAJ.
Temat dnia: „W rodzinie wszyscy mają obowiązki” – osiąganie umiejętności w zakresie uświadamiania związków w rodzinie. Rozumienie ról jakie pełnią poszczególni członkowie rodziny. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat pomocy najbliższym w pracach domowych. Rozwiązywanie zagadek słuchowych. Śpiewanie piosenki o rodzinie. Przyporządkowanie przedmiotów z odpowiednimi obrazkami.

Cele ogólne:
- Rozumienie ról jakie pełnią poszczególni członkowie rodziny w domu.
- Rozwijanie sprawności manualnej.
- Rozwijanie umiejętności porozumiewania się.
- Pomaganie dzieciom w przygotowaniu do czytania.
- Rozumienie znaczenie słowa „rodzina”.
- Znajomość zwyczajów i tradycji rodzinnych.
- Kształtowanie umiejętność współpracy i współdziałania.
- Docenianie wzajemnej pomocy.
- Przyzwyczajanie się do stałych (obowiązków) prac domowych.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- czynnie bierze udział w zabawach ruchowych,
- uważnie słucha poleceń nauczyciela,
- wykonuje ćwiczenia oparte na spostrzeganiu wzrokowym,
- rozumie znaczenie słowa „rodzina”,
- zna zwyczaje i tradycje rodzinne,
- kształci umiejętność współpracy i współdziałania,
- docenia wzajemną pomoc,
- wie, że może mieć wpływ na to, co dzieje się w domu,
- przyzwyczaja się do stałych (obowiązków) prac domowych.

Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Zagadka o rodzinie, obrazki przedstawiające członków rodziny w różnych pracach domowych, napisy do obrazków, płyta CD z odgłosami, magnetofon, obrazki do zagadek słuchowych, tamburyno, obrazki postaci z bajki Czerwony Kapturek, owoce, warzywa, napisy, karta pracy dla każdego dziecka, kredki.


Przebieg zajęcia:

1. Zabawa powitalna „Witam wszystkich którzy ...”
- Kochają swoją rodzinę.
- Lubią pomagać najbliższym.
- Spędzają wolny czas z rodziną.
2. Wprowadzenie - zagadka o rodzinie:

To z nimi mieszkamy,
bardzo ich kochamy.
Często są zmęczeni,
więc im pomagamy.
3. „Rodzina” – zabawa paluszkowa.
Ten pierwszy to nasz dziadziuś,
A obok babunia,
Największy – to tatuś,
A przy nim mamunia,
A to jest – dziecina mała tralalalala
A to twoja rączka cała tralalalalala.

4. „Każdy ma coś do zrobienia” – wypowiedzi przy obrazkach.
Opowiadanie o tym, co się dzieje na obrazkach. Określenie czynności i przedmiotów potrzebnych do ich wykonania. Przyporządkowanie odpowiednich napisów do ilustracji. Podział na sylaby i głoski.
5. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat:
- Jak członkowie rodzin dzieci dzielą się obowiązkami?
- Jak dzieci mogą pomóc swoim rodzicom w obowiązkach domowych?
6. „Co słychać?” – ćwiczenia słuchowe.
Rozpoznawanie odgłosów związanych z czynnościami. Nazywanie wykonywanych czynności.
7. „Dzieci pomagają mamie” – zabawa naśladowcza.
Naśladowanie różnych czynności wykonywanych w domu.
8. „Zaginione rodziny” – zabawa dydaktyczna.
Klasyfikacja obrazków z podziałem na „rodzinę” owoców, warzyw, Czerwonego Kapturka. Segregacja i przeliczanie liczebnikami głównymi.
9. „The finger family” – piosenka.
Daddy Finger, Daddy Finger.
Here I am! Here I am!
How are you, today?
Very well, I thank you.
Run away. Run away.
Mommy Finger, Mommy Finger,
Here I am! Here I am!
How are you, today?
Very well, I thank you.
Run away. Run away.
Brother Finger, Brother Finger,
Here I am! Here I am!
How are you, today?
Very well, I thank you.
Run away. Run away.
Sister Finger, Sister Finger,
Here I am! Here I am!
How are you, today?
Very well, I thank you.
Run away. Run away.
Baby Finger, Baby Finger,
Here I am! Here I am!
How are you, today?
Very well, I thank you.
Run away. Run away.

10 „Moja rodzina” – praca przy stolikach.
Opowiadanie o tym co robią lub co zamierzają robić członkowie rodziny. Łączenie liniami przedmioty z odpowiednimi obrazkami. Kolorowanie.
11. Zakończenie zajęcia – udzielanie pochwał i nagradzanie wszystkich oklaskami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.