X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27568
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nie ufam obcym - scenariusz zajęć

Scenariusz

Cele szczegółowe:

- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw mogących wypływać z kontaktów z osobami obcymi
- kształtowanie umiejętności skutków swoich działań
- budowanie postaw asertywnego zachowania się w kontaktach z ludźmi
- kształtowanie umiejętności odczytywania informacji zapisanych symbolem

Cele operacyjne:

- potrafi odgadnąć zagadkę
- dziecko potrafi wysłuchać bajki opowiadanej przez nauczycielkę
- prawidłowo definiuje osobę obcą w oparciu o posiadane informację
- przedstawia się na forum grupy, podaje swój adres oraz określa komu może podawać swoje dane
- potrafi odegrać nadaną mu rolę w zabawie dramowej
- w oparciu o obrazki określa jak należy się zachować podczas kontaktu z nieznajomymi
- potrafi opowiedzieć własne zakończenie bajki

Metody pracy:
- aktywizująca – wyobrażenie, tworzenie, zabawa dramowa
- słowne – objaśnienia, rozmowa
- oglądowe – prezentacja ilustracji prezentowanych przez nauczycielkę

Formy pracy;
- praca indywidualna
- praca grupowa
- praca z całą grupą

Pomoce dydaktyczne: płyta CD, kolorowe ilustracje bajki pt. ,,Czerwony Kapturek”, sylwety postaci z bajki, obrazki sytuacyjne, kredki, karton, kartoniki z symbolicznie zapisanymi informacjami, rekwizyty, emblematy buziek.


Przebieg zajęcia:

I część wstępna

• Powitanie: dzieci stoją w kole i śpiewają

,,Czerwcowe słonko nam świeci,
witając promykiem dzieci,
i my ręce sobie podajmy
z uśmiechem się przywitajmy: Dzień do-bry.

Dzieci podają sobie ręce i opowiadają: Dzień do-bry.

• Zabawa z piosenką

,,Jedzie pociąg hopsasa!
Grzeczne dzieci zaprasza.
Konduktorze, powiedz nam,
kto pojedzie z nami w dal.
Wszystkie dzieci, których imię ma dwie sylaby...dzieci z imionami dzielącymi się na dwie sylaby tworzą pociąg.

Zagadka słuchowa- wprowadzenie do zajęć: O kim myślę?

Prześliczna Panienka, czerwona sukienka.
Przez las idzie dróżką, spotyka wilczysko.

(Czerwony Kapturek)

2. Wspólne opowiadanie bajki pt. ,,Czerwony Kapturek” z wykorzystaniem sylwet.

Rozmowa na temat treści bajki:

- Jak zachował się Czerwony Kapturek, gdy spotkał Wilka?
- Czego nie powinien mówić Czerwony Kapturek Wilkowi i dlaczego?
- Jak powinniśmy postępować, gdy nieznajomy zapyta nas o adres zamieszkania?
-Kogo możemy poprosić o pomoc, gdy zabłądzimy, zgubimy się, jesteśmy w niebezpieczeństwie?

Morał bajki: Zawsze trzeba słuchać rodziców i nie rozmawiać z nieznajomymi!

3. Określenie kim jest obcy, osoba zaufana?

4. Zabawa dydaktyczna ,,Autoprezentacja” – dzieci prezentują na forum grupy swoje imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania.

5. Ćwiczenia dramowe – wejście w role podczas rozmowy :

- Czerwonego Kapturka z Wilkiem
- Czerwonego Kapturka z Babcią

6. Kto może znać twoje dane?
- Koleżanka z przedszkola, którą zapraszasz na urodziny.
- Sympatyczny pan, który chce mnie podwieś do domu samochodem.
- Policjant, który mnie znalazł gdy się zgubiłam.
- Miła pani, którą spotkałam przed blokiem.

Zadaniem dzieci jest poniesienie do góry właściwej buźki: uśmiechniętej – odpowiedz prawidłowa, smutnej – odpowiedz nieprawidłowa.

Wspólny okrzyk! ,,Mądra głowa dobrze wie, co jest dobre, a co nie’’

7. Zabawa matematyczna ,,Architekci”. Dzieci projektują domy zgodnie ze złożonym zamówieniem. Dziecko losuje zamówienie-kartonik z symbolami określającymi liczbę pięter, kształt i kolor okien. Zadaniem dziecka jest narysowanie zamówionego domu.

8.Scenki dramowe ,,Nie obcemu!” – praca w zespołach.. Nauczycielka prezentuje zespołom różne sytuacje, zadaniem zespołu jest odpowiednie zagranie przedstawionych sytuacji i odpowiednie zareagowanie.

- Pewien pan na spacerze podchodzi ze swoim psem do ciebie i mówi ,,Pewnie lubisz pieski. Mam w domu kilka szczeniaczków. Chodź pobawisz się z nimi i dam ci jednego’”.

- Biegniesz do domu chodnikiem w pobliżu drogi. Samochód zatrzymuje się koło ciebie, kierowca mówi, że cię podwiezie.

- Uśmiechnięta pani woła cię po imieniu i prosi, żebyś ją zaprowadził do swojego domu. Twoja mama zapomniała bardzo ważnych dokumentów, ma je w szufladzie, a ta pani jej zaniesie.

- Miły pan podchodzi do Ciebie i mówi ,,Lubisz cukierki czekoladowe poczęstuj się”.

9. Sposoby obrony przed podejrzanymi zamiarami nieznajomych.

Stanowcze Nie, tupanie, głośne krzyczenie, wzywanie pomocy.


10. ,,Jak mogłaby się zakończyć bajka pt. ,,Czerwony Kapturek”. Wykonanie pracy plastycznej techniką collage. Wspólne oglądanie wykonanych prac.

11. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie dzieciom za aktywność na zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.