Katarzyna Reda-Ostrowska
Konspekt zajęć logopedycznych
Temat: Lata osa koło nosa.
Cel ogólny:
Zastąpienie nieprawidłowego wzorca artykulacyjnego prawidłowym wzorcem głoski s;
Cele operacyjne:
poprawne wykonanie ćwiczeń oddechowych, emisyjnych i artykulacyjnych;
ćwiczenie kinestezji artykulacyjnej;
utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski s;
ćwiczenia analizy i syntezy wyrazowej i literowej;
ćwiczenia w wyodrębnianiu nagłosu, sródgłosu i wygłosu wyrazowego;
ćwiczenia rozwijające słownictwo;
ćwiczenia pamięci słuchowej;
Formy:
grupowa
Metody:
kontrola wzrokowa przed lustrem;
pokaz i wyjaśnienie ułożenia narządów mowy;
ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne;
zabawa;
praca z przygotowanym materiałem pisanym;
Środki dydaktyczne:
lustro;
tabela z wyrazami;
plansze obrazujące nagłos, śródgłos i wygłos;
rebusy wyrazowe;
Przebieg zajęć:
1. Usprawnianie motoryki narządów mowy.
2. Utrwalenie prawidłowych nawyków koniecznych do artykulacji głosek szeregu syczącego, zwrócenie uwagi na ułożenie języka.
3. Ćwiczenia oddechowe – wydłużanie głosek s, z.
4. Ćwiczenia z wykorzystaniem sylab. Polecenia odczytania podanych sylab: głośno i wyraźnie; głośno z uśmiechem; szeptem.
sa – so – su – sy – se
as – oa – us – ys – is – es
5. Uczniowie rozwiązują podane rebusy:
Jakie to wyrazy?
sanka mafor s
sa - mochód se - rek so - pel
dzawka n sna
6. Nauczyciel objaśnia co to znaczy sylaba nagłosowa, śródgłos i wygłos. Uczniowie odwołują się do planszy przygotowanej przez nauczyciela.
7. Uczniowie z pomocą nauczyciela wypełniają tabelkę.
Polecenie: W którym wagonie jadą poniższe wyrazy? Pokieruj je w odpowiednie miejsca.
Sebastian, deser, napis, posterunek, ser, bigos, kosa, suwak, kokos, wąsy, sałatka, las, syn, pisarz, pasek, kwas, ananas, notes, sypialnia, musujący, sanki, sopel, wysyłka, włos, nos, sylaba, rosa, piasek, sobota, adres
WAGON 1 S----------------------
WAGON 2 -----------S----------
WAGON 3 ----------------------S
8. Głośne odczytanie rozwiązanego zadania. Kontrola i korekta nauczyciela.
9. Polecenie pracy domowej: Nauczę się pięknie czytać wszystkie wyrazy wagonów.