Scenariusz lekcji z języka angielskiego dla kl.IV
Temat : It's nine o'clock. Jest godzina dziewiąta.
Cel główny : Wykorzystanie aktywizujących metod pracy na lekcji języka angielskiego
w celu opanowania pojęć dotyczących czasu.
Cele operacyjne:
Wiadomości:
Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych:
• uczeń zna podstawowe słownictwo z zakresu : liczebniki 1-12, nazwy posiłków, dania
• uczeń stosuje formę czasownika to be –być w 3 osobie liczby pojedynczej
( It’s – jest )
• uczeń używa wyrażenia : time for – czas na
Umiejetności :
Uczeń reaguje ustnie w prostych sytuacjach dnia codziennego:
• prosi o informacje: What’s time is it? Która godzina?
What time is lunch? O której jest obiad?
• mówi, która jest godzina It’s four o’clock.
• mówi, o której godzinie są posiłki Lunch is at one o’clock
Uczeń rozumie wypowiedzi ze słuchu:
• Rozumie ogólny sens tekstu
• Wyszukuje informacje szczegółowe
• Śpiewa piosenkę
Uczeń rozumie krótkie , proste wypowiedzi pisemne:
• rozumie ogólny sens tekstu
• wyszukuje proste informacje szczegółowe w tekście
Postawa
Uczeń współdziała w grupie
Cel rewalidacyjny: Doskonalenie koncentracji uwagi
Pomoce : tablica, zegary , plakat „Posiłki”, plakat „Zegar’, magnetofon, płyty CD, piłka,
podręcznik Sky High, karty obrazkowe „Żywność”, karty pracy, maski warzyw
Formy pracy: Praca w parach – rozmowa sterowana
Praca z tekstem – określanie głównej myśli, wyszukiwanie informacji
Piosenka
Scenka – pytanie o godzinę, zapraszanie na posiłek
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza wstępna
1. Powitanie uczniów i obecnych nauczycieli.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Rozgrzewka językowa.
Uczniowie kolejno odpowiadają na pytania powitalne np:
How are you? Jak się masz? What day is it today? Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?
4. Zapisanie tematu lekcji.
5. Przedstawienie celów lekcji oraz metod pracy.
Faza główna
1. Praca z plakatami – utrwalenie słownictwa
Uczniowie podchodzą pojedynczo do tablicy:
• Uzupełniają na zegarze brakujące cyfry. Głośno odczytują wyrazy.
• Nazywają przedstawione na planszy dania.
2. Podawanie godzin
Praca z zegarami
• Nauczyciel prezentuje godzinę 1:00 na zegarze. Zadaje pytanie What time is it?
• Nauczyciel podaje godzinę. It’s one o’clock.
• Uczniowie kolejno zadają pytanie i określają godziny na własnych zegarach
Zabawa ruchowa – „Jestem zegarem”
• Nauczycie zadaje pytanie What time is it?, uczniowie powtarzają
• Nauczyciel pokazuje ciałem godziny : 12.00, 6.00, 3.00, 9.00
• Uczniowie naśladują gesty, powtarzają godziny
3. Piosenka – „ Tick – Tock”
Uczniowie śpiewają piosenkę i tańczą w rytm melodii, pokazując usłyszane godziny
Utrwalenie liczebników głównych 1-12.
4. Rozumienie ze słuchu
Uczniowie słuchają nagrania, zaznaczają godziny na zegarach.
Uczniowie wklejają naklejki „godzin” pod właściwym podpisem
Uczniowie słuchają dialogu, wyszukują informacje szczegółowe w tekście: wymienione godziny, nazwy posiłków.
5. Opisywanie posiłków
Praca w parach:
• uczniowie dopasowują zdania do odpowiednich godzin ( Karta pracy)
• uczniowie odczytują informacje
Słuchanie i powtarzanie wiersza
Nazywanie dań – gra Bingo
• Uczniowie otrzymują karty „Żywność”
• Nauczyciel podaje nazwę dania
• Uczeń posiadający kartę krzyczy Bingo
Opisywanie plakatu „Posiłki”:
• uczniowie w parach podają informacje o godzinie posiłku, spożywanych daniach.
np. It’s one o’clock, breakfast. Eggs and cheese for breakfast.
6. Czytanie dialogu ( Karta pracy)
7. Rozmowa sterowana
Uczeń określa porę dnia, zaprasza na posiłek.
• Stosuje zwrot typu: Breakfast time
• Stosuje zwrot grzecznościowy I’m sorry
• Stosuje zwrot pożegnalny Good night
Faza końcowa
1. Podsumowanie zajęć. Omówienie pracy uczniów, osiągniętych celów lekcji.
2. Pożegnanie uczniów.