Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: „Wrocław – moje miasto”
Grupa docelowa: uczniowie kl. I SP
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Katarzyna Lis
Cele ogólne:
1. Sprawdzenie i utrwalenie wiadomości o Wrocławiu.
2. Sprawne współdziałanie w zespole.
Cele szczegółowe:
1. Sprawdzanie i utrwalenie wiadomości o Wrocławiu dotyczących znajomości wybranych: legend wrocławskich, zabytków, herbu.
2. Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej.
3. Zastosowanie w praktyce zdobytych wcześniej wiadomości.
Cele operacyjne:
- Dziecko współdziała w grupie.
- Dziecko korzysta z pomocy dydaktycznych i samodzielnie poszukuje potrzebnych wiadomości.
- Dziecko zna i stosuje w praktyce zdobyte wcześniej wiadomości.
- Dziecko przestrzega ustalonych zasad podczas zajęć.
Metody pracy:
- Słowne (objaśnienie, instrukcja, udzielanie odpowiedzi na pytania)
- Zadaniowe,
- Oglądowe (pokaz).
Formy pracy:
- zespołowa,
- indywidualna,
- grupowa.
Przebieg zajęcia:
I. Podział grupy na 2 zespoły, wybranie kapitanów grup, którzy zapisują punkty oraz wyznaczają uczniów do odpowiedzi.
II. Konkurs wiadomości o Wrocławiu:
-pytania, zadania przygotowane w kopertach wybierane drogą losowania.
Pytania - zadania:
Zestaw 1.
Z czego słynie Wrocław?
Ile krasnali można znaleźć we Wrocławiu (możesz pomylić się o 10)
Zestaw 2.
Spośród ilustracji wybierz tę, która pasuje do legendy opowiadającej
o bramie Kluskowej. Krótko opowiedz treść tej legendy.
Spośród ilustracji wybierz tę, która pasuje do legendy opowiadającej
o naszyjniku ze złotych skarabeuszy. Krótko opowiedz treść tej legendy.
Zestaw 3
Nazwij zabytki zilustrowane na obrazkach (Ratusz, kamieniczka Jaś i Małgosia, kościół św. Elżbiety, Hala Stulecia).
Spośród ilustracji wybierz (Bramę Kluskową, Halę Targową, Most Tumski, Pergolę).
Zestaw 4.
Co jest siedzibą władz miasta? (ratusz).
Zestaw 5.
Spośród różnych herbów Wybierz:
- herb Wrocławia
- herb Warszawy.
Zestaw 6.
Proszę ułożyć wypowiedź z rozsypanki wyrazowej
– WROCŁAW TO MOJE MIASTO.
III. Podsumowanie konkursu:
-obliczenie punktów,
-wyłonienie zwycięzcy,
-podsumowanie konkursu przez nauczyciela i dzieci,
-wręczenie nagród.
IV. Zabawa ruchowa: „Spacer po Wrocławiu” (gdy gra muzyka dzieci „spacerują po Wrocławiu”, gdy muzyka przestaje grać spotykamy się w wyznaczonym miejscu: przy napisach np. „Most Tumski”, „rynek”, „Hala Targowa”, „Pergola”, „Ogród Japoński”, które są umieszczone różnych częściach sali).
V. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach