SCENARIUSZ ZAJĘĆ - DZIECI 3,4 LETNIE
DZIAŁ PROGRAMOWY: obszar edukacji z zakresu kształtowania gotowości do nauki czytania i pisania oraz wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
TEMAT ZAJĘCIA: „Kolory wiosny” - utrwalanie odczytywania samogłosek prymarnych A,O,U, I oraz umiejętności przeliczania w zakresie 5.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności odczytywania samogłosek prymarnych
- doskonalenie umiejętności wyróżniania głoski w nagłosie
- doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 5
Cele szczegółowe (dziecko...)
- rozpoznaje i odczytuje samogłoski prymarne A,O,U, I
- wyróżnia głoski w nagłosie,
- wypowiada się na podany temat i słucha wypowiedzi innych;
- potrafi wybrać właściwe kolory odpowiadające porze roku wiośnie
- identyfikuje poznane samogłoski z ich zapisem graficznym;
- przelicza elementy zbioru w zakresie 5
- właściwie podpisuje liczbą ilość elementów w zbiorze
- czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania
- czynnie uczestniczy w proponowanych zabawach;
METODY: czynna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do
wykonania, kierowanie działalnością dziecka;
słowna – opowiadanie, rozmowa z dziećmi, objaśnienie;
oglądowa – obserwacja, pokaz, przykład własny, eksperyment,
metoda nauki czytania prof. J. Cieszyńskiej.
FORMA: - zbiorowa (zajęcia planowane z całą grupą);
- grupowa
- praca indywidualna.
POMOCE: Rymowanki „Kolory łąki” , kolorowe kwiaty w kolorach charakterystycznych dla wiosny oznaczone samogłoskami, koperty z obrazkami i samogłoskami do pracy indywidualnej, makiety wiosennej łąki, emblematy kwiatów i zwierząt łąkowych, kartoniki z liczbami, płyta CD z „Wiosna” Vivaldiego, „Magiczna liczba 7, kolorowe apaszki, pędzel, kapelusz itp., talerz, mleko, barwniki, płyn do mycia naczyń.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie : „W kole wszyscy już stoimy
Każdy czyjąś rękę trzyma
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna”.
1. Wprowadzenie w tematykę zajęcia poprzez recytację rymowanki.
Kiedy na chwilę oczy zamkniecie
wnet w kolorowym znajdziecie się świecie
Zatem uwaga! Ważna to chwila
już Pani Wiosna czary zaczyna.
Dzień dzisiejszy miło się zapowiada
W krainie kolorów czeka nas zabawa.
2. „Kolory wiosny” – przyporządkowanie do sylwety Pani wiosny kwiatów - odpowiadających kolorom wiosennego krajobrazu oraz odczytanie samogłosek prymarnych według zasad metody „Kocham czytać” Jagody Cieszyńskiej, przeliczenie kwiatów i podpisanie je właściwą liczbą.
3. „A,O,I,U –która samogłoska tu” – zadaniem dzieci 4 letnich jest wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie i przyporządkowanie do obrazków właściwej samogłoski. Dzieci 3 letnie odczytują samogłoskę na wybranym obrazku.
4. „Wiosna rozwija kwiaty” – zabawa ruchowa do muzyki poważnej z użyciem kolorowych chust.
5. „Kolory łąki” – przedstawienie dzieciom wiosennej makiety, której wiosna nie zdążyła pomalować. Zadaniem dzieci jest pomóc wiośnie i przyporządkować łąkowe zwierzęta i kwiaty na makietę , przeliczenie ilości elementów oraz przypisanie liczby oraz właściwej ilości kropek.
6. „Magiczna liczba” - zabawa ruchowo- naśladowcza
7. „Jak wiosna kolory mieszała?” – przeprowadzenie doświadczenia chemicznego. Doprowadzenie do reakcji chemicznej mleka i barwników spożywczych przy użyciu detergentu.