X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27518
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowa łąka - rozwijanie ekspresji twórczej z wykorzystaniem chusty animacyjnej

Scenariusz zajęcia
Rozwijanie ekspresji twórczej z wykorzystaniem chusty animacyjnej

Prowadzenie: Urszula Walaszek
Grupa wiekowa: dzieci 5- letnie
Temat: „Kolorowa łąka”

Cele główne:
- wzbogacenie wiadomości o łące i jej mieszkańcach
- rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej w sytuacjach zabawowo-zadaniowych
- rozwijanie wrażliwości słuchowej oraz umiejętności interpretacji ruchowej
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- ćwiczenie motoryki małej
- wdrażanie dzieci do współdziałania i komunikowania się z innymi

Cele operacyjne:
Dziecko
- potrafi uważnie wysłuchać wiersz
- umie opowiedzieć, jak wygląda łąka, kto na niej mieszka
- wie, jak nazywają się mieszkańcy łąki, nazywa mieszkańców
- współdziała z innymi dziećmi podczas falowania chustą, wspólnego rysunku
- tańczy twórczo przy muzyce z wykorzystaniem bibułkowych pasków i reaguje na sygnał
- liczy zwierzęta na łące, używa określenia „ tyle samo”, „więcej”, „mniej”

Pomoce dydaktyczne: ilustracja łąki, wiersz N. Usenko „Łąka”, chusta animacyjna, kolorowa bibuła pocięta, płyta CD z muzyką do zabawy ruchowej, dwie kartki A5 z bloku technicznego, karty pracy z mieszkańcami łąki, ołówki, kredki

Metody pracy: metoda aktywna z chustą, metoda słowna, metoda czynna

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna


Przebieg zajęcia:

1. Wstęp:
Powitanie rozpoczynające zabawę „ Dzień dobry”- zmieniania natężenia głosu.
Dzieci zaczynają mówić bardzo cicho, zmieniają natężenie głosu, kończąc tekst bardzo głośno. Natychmiast po tym robią odwrotnie - na początku mówią tekst bardzo głośno, stopniowo wyciszają i kończą ledwie dosłyszalnym szeptem.

2. Wprowadzenie do tematu:
• „Łąka”- słuchanie recytacji wiersza N. Usenko w oparciu o ilustrację. Dzieci siedzą przed tablicą, na której N prezentuje ilustrację łąki i słuchają wiersza „Łąka”.

„ Zielone od roślin, błękitne od wody
rozciąga się wokół Królestwo Przyrody.
Królują w nim drzewa i różne zwierzaki.
Nad głową trzepocą motyle i ptaki,
przeróżne owady żerują wśród liści,
a wszystko tak pięknie, że może się przyśnić!
Faluje nad głową powietrze gorące
I pachnie jak w raju...
Jesteśmy na łące!
Połóż się na ziemi, wsłuchaj się w tę ciszę:
Coś tu gra cichutko, trawa się kołysze...
Bocian się zasłuchał i pochylił głowę
Wiatr muzykant dzwoni w dzwonki fioletowe!”

Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadają na pytania:, Jaka jest łąka? Jakie owady tam żyją? Jakie inne zwierzęta żyją na łące? Jakie rośliny możesz spotkać na łące?

3. „Łąka w sali”- zabawy z chustą animacyjną.
Chusta animacyjna leży na środku sali, dzieci siedzą w kole, N. przypomina zasady dotyczące zabaw z chustą. Pocięte bibułki znajdują się w koszyku.

• Zabawa w skojarzenia „Malujemy łąkę z pasków”. Dzieci wybierają bibułę pociętą w ulubionym kolorze, kolejno wymyślają, czym może być wybrany pasek, np. stokrotką, motylem, biedronką, trawą itd. i kładą na fragmencie chusty animacyjnej.
• Ilustracja ruchowa z chustą. N wraz z dziećmi podnosi chustę i mówi:

„Na łące rosną kolorowe kwiaty, a nad nimi wieje łagodny wietrzyk.”
( dzieci delikatnie falują chustą)
„Wiatr coraz bardziej przybiera na sile.”
( dzieci falują mocniej, bibułki zaczynają się mieszać)
„Aż pojawia się prawdziwa wichura czyli mocny wiatr.”
(bibuła jest cała wymieszana, a duża jej część spada na podłogę)
„ Wiatr ustaje.”
( dzieci kładą chustę na podłodze, odpoczywają)

4. „Rysunek łąki”- wspólny rysunek. N dzieli dzieci na dwie grupy i rozdaje kartkę formatu A5 na podkładce oraz kredki. Dziecko z grupy po narysowaniu jednego mieszkańca łąki (zwierzęcia, rośliny) przekazuje kartkę koledze. Zadaniem każdej grupy jest narysowanie wspólnego rysunku i zaprezentowanie.

5. „Na łące”- zabawa muzyczno- ruchowa z bibułkami. Dzieci swobodnie tańczą, N wymienia nazwy różnych zwierząt. Gdy wymienia zwierzęta mieszkające na łące dzieci układają bibułki na podłodze, gdy wymienia zwierzęta egzotyczne, domowe, leśne podnoszą kolorowe paski bibuły do góry.

6. „Mieszkańcy łąki”- praca indywidualna. Dzieci przeliczają mieszkańców łąki, obok rysują tyle kółek, ile jest zwierzątek, następnie rysują trawę po śladzie i kolorują kartę pracy.

7. Zakończenie zajęć- porządkowanie sali, segregowanie pomocy i odnoszenie materiałów na miejsce. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.