Scenariusz zajęcia
Grupa - 5-latki
Temat zajęcia: Do czego potrzebny jest prąd?
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: indywidualna, grupowa
Cele ogólne:
- zwrócenie uwagi na znaczenie prądu w gospodarstwie domowym
- zapoznanie z wyglądem telewizora dawniej i obecnie.
Cele operacyjne: dziecko:
- wyjaśnia do czego jest potrzebny prąd,
- wymienia i nazywa urządzenia elektryczne znajdujące się w domu (m.in. odkurzacz, suszarka, pralka, komputer, radio,czajnik)
- słucha wiersza, odpowiada na pytania dotyczące jego treści,
- zna określenie kino domowe,
- rozwiązuje zagadki; wskazuje odpowiednie obrazki przedstawiające urządzenia, przedmioty,
- wie, że urządzenia elektryczne mogą włączać tylko dorośli,
- potrafi określić, które urządzenia wśród wymienionych są elektryczne,
- naśladuje ruchem i za pomocą odgłosów urządzenia elektryczne,
- zna figury geometryczne,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- rozpoznaje za pomocą słuchu urządzenia elektryczne,
- zgodnie współpracuje z dziećmi podczas zajęć, zabaw,
- wykonuje prace plastyczną z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką: Dzień dobry.
2. Wprowadzenie do zajęć- zabawa „Skojarzenia” Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki z urządzeniami elektrycznymi i pyta o ich wspólną cechę (zasilanie elektryczne)
3. Słuchanie wiersza M. Terlikowskiej
„ Kino w domu”
Na szklanym ekranie pędzą dwaj Indianie.
A nam dech zapiera: Co się dalej stanie?
Babcia wyszła z kuchni z wielką łyżką w dłoni
i pyta nas szeptem: – Kto tych Indian goni?
A Indianie pędzą, kryją się za skały.
Już napięli łuki, już świsnęły strzały...
Tatuś rzucił „Express”, mama prasowanie,
i już wszyscy patrzą z nami, co się dalej stanie.
Potem przyszła Hania, potem tatuś Hani –
i już wszyscy patrzą jak przymurowani.
Któż by w takiej chwili odszedł od ekranu?
A kot Kotylionek cicho wstał z tapczanu...
Cicho wszedł do kuchni i tam z błogą miną
zajął się sumiennie naszą cielęciną.
Kiedy film się skończył, o siódmej wieczorem,
kotek siedział grzecznie przed telewizorem.
Kotek był, co prawda, grubszy odrobinę...
Myśmy mieli kino, a on – cielęcinę.
Rozmowa na temat wiersza.
– Na czym polegało domowe kino?
– Jak zachowywali się domownicy?
- Jak miał na imię kotek w wierszu?
- Jak zachował się kotek?
– Co oznacza dzisiaj określenie kino domowe?
4.Wypowiedzi na temat: Nasze ulubione programy telewizyjne.
Podkreślenie konsekwencji wynikających z oglądania programów nieprzeznaczonych dla
dzieci oraz zbyt długiego przesiadywania przed ekranem telewizora.
5.Pokaz zdjęć, obrazków przedstawiających dawne telewizory i obecne, zwrócenie uwagi na rozwój techniki.
6. Zabawa : Urządzenia elektryczne: Naśladowanie ruchem i głosem urządzeń elektrycznych.
Zabawa Figury.
7.Rozwiązywanie zagadek, dopasowanie obrazków. Określenie urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych.
Po materiale ślizga się wspaniale.
A gdy się popsuje – nic nie wyprasujesz. (żelazko)
Nazwijcie mi, proszę
odkurzacza ciocię. (szczotka do zamiatania)
Każdy je w domu ma –
śpiewa, mówi lub gra. (radio)
Gdy się świeci – zmniejsza się.
Rzadko jej używasz, lecz dobrze ją mieć.
(świeca)
Chodzi, burczy, dmucha,
kurz łyka do brzucha. (odkurzacz)
Wytrzepiesz nią dywan, poduszkę lub koc.
Uleci z nich kurz, w tym tkwi jej moc.
(trzepaczka)
Gdy chcesz czyste mieć ubranie,
korzystasz z niej. (pralka)
W każdym domu go spotkacie,
filmy na jego ekranie oglądacie.
(telewizor)
8. Zabawa: Figury geometryczne
Każde dziecko bierze sobie klocek w kształcie figury geometrycznej i biega z nim po sali. Na
sygnał – dźwięki tamburynu, dzieci zatrzymują się, patrzą, jaką figurę pokazuje nauczyciel,
i słuchają polecenia. Np.: Dzieci, które mają figury w tym kształcie (nauczyciel pokazuje
daną figurę), utworzą koło. Po chwili dzieci poruszają się znowu po sali itd.
Przykładowe polecenia:
- Dzieci, które mają figury w tym kształcie (koło), wykonują podskoki.
- Dzieci, które mają figury w tym kształcie (kwadrat)), robią przysiad
- Dzieci, które mają figury w tym kształcie (trójkąt),wykonują pajacyki
9. Ćwiczenie słuchowe: „Co to za urządzenia”. Rozpoznawanie za pomocą słuchu urządzeń elektrycznych.
10. Praca plastyczna: „Lampa”. Ozdabianie sylwety lampy (materiał do wyboru: farby, pastele, kredki, bibuła, papier kolorowy,plastelina)
11 Zakończenie zajęć- wręczenie dzieciom kolorowych serc za aktywność.