JAK POWSTAŁ CHLEB?
SCENARIUSZ PROGRAMU ARTYSTYCZNEGO ZAPREZENTOWANEGO NA DOŻYNKACH PARAFIALNYCH W JAWORZNIE
UCZESTNICY – uczniowie klas IV- VI
Cele imprezy:
· kształcenie szacunku do ziemi ojczystej i pracy rolników,
· znajomość etapów pracy na roli w poszczególnych porach roku,
· rozumienie konieczności pracy na roli ,
· okazywanie wdzięczności za codzienny trud ludzi uprawiających ziemię,
· rozwijanie aktywności kulturalnej i uczestnictwo w środowisku lokalnym,
· budzenie uczuć estetycznych,
· integracja.
Potrzebne środki:
· rekwizyty: pieczywo, zboże, mąka w worku, kamienie, maczuga, kosa, transparenty,
· stroje: Człowiek Pierwotny, Żniwiarz, Piekarz, Młynarz, Krowa Kura Świnia
· oprawa muzyczna - akordeon
Przebieg:
Nad całością czuwają konferansjerzy.
1. Przywitanie - konferansjer /załącznik nr 1
2. Jak powstał chleb?– prezentacja z elementami pantomimy / załącznik nr 2
3. Abecadło o chlebie – recytatorki / załącznik nr 3
4. Teatrzyk dożynkowy wg Wandy Chotomskiej – uczniowie w rolach Żniwiarza, Piekarza, Młynarza oraz chórek Dzieci / załącznik nr 4
5. Skecz - uczennice w rolach Krowy, Kury, Świni / załącznik nr 5
6. Przyśpiewki w wyk. uczennic i akompaniamencie akordeonu / załącznik nr 6
7. Podziękowanie za wysłuchanie i obejrzenie programu – konferansjer.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Zboża z pól już sprzątnięte,
Tradycja więc każe,
By to godnie uczcili
Wszyscy gospodarze.
Dzisiaj w naszej wiosce
Świętujmy dożynki.
Będą świeże chleby
I pachnące szynki,
I plony przeróżne
Co ziemia nam dała.
Będzie dziś świętować
Okolica cała!
Młodzież z naszej szkoły
Też dzisiaj świętuje
I program artystyczny
Wam zaprezentuje.
ZAŁĄCZNIK NR 2
JAK POWSTAŁ CHLEB?
NARRATOR
Człowiek jaskiniowy nie znał zboża, zaspokajał głód tym, co znalazł w lesie.
Później, a było to około 10 tysięcy lat temu, zaczął jeść znajdowane ziarna dzikiej pszenicy. Jadł je wyłuskane z kłosów. Gdy dojrzały i uschły, były twarde.
Sypał je więc na kamień i rozcierał drugim kamieniem. Taki był początek mielenia w żarnach i w młynach. Kaszę i mąkę otrzymaną z ziarna mieszał z wodą, jadł surową papkę, później nauczył się ją gotować.
Potem ludzie wpadli na pomysł i zaczęli gotować kawałki ciasta, a wreszcie piec placki. Grube placki były twarde po upieczeniu. Człowiek przylepiał więc cienką warstwę ciasta na gorącym kamieniu i piekł cienkie ,chrupiące placki. Przypadek sprawił, że pozostawione w glinianym garnku ciasto napęczniało, podniosło się. Nie mając innego upiekł to ciasto i wtedy wyprodukował pierwszy chleb. W cieście znalazły się dzikie drożdże i spowodowały rośnięcie ciasta. Do dziś jeszcze praktykuje się ten sposób, pozostawiając w dzieży trochę ciasta na rozrost.
Pantomima – uczeń w roli człowieka pierwotnego.
ZAŁĄCZNIK NR 3
Władysław Bełza ABECADŁO O CHLEBIE
RECYTATORKI
A, B, C,
Chleba chcę,
Lecz i wiedzieć mi się godzi,
Z czego też to chleb się rodzi ?
D, E, F,
Naprzód siew :
Rolnik orze ziemię czarną ,
I pod skibę rzuca ziarno.
H, K, J, (jot)
Ziarno w lot,
Zakiełkuje w ziemi łonie,
I kłos buja na zagonie .
Ł, i L,
Gdy już cel,
Osiągnięty gospodarza,
Zboże wiozą do młynarza.
M, N, O,
Każde źdźbło,
Za obrotem kół, kamienia,
W białą mąkę się zamienia.
P, Q, S,
Tu już kres !
Z młyna mąkę piekarz bierze,
I na zacier rzuca w dzierzę.
R, T, U,
I co tchu,
W piec ogromny wkłada ciasto,
By chleb miały wieś i miasto.
W, X, Z,
I chleb wnet !
Patrzcie , ile rąk potrzeba,
Aby mieć kawałek chleba !
ZAŁĄCZNIK NR 4
TEATRZYK DOŻYNKOWY- wg Wandy Chotomskiej
Występują: Piekarz, Młynarz, Żniwiarz, Dzieci.
(Dzieci wprowadzają na scenę Piekarza z szaflikiem.
W szafliku jest ukryty bochenek chleba, niewidoczny dla
publiczności)
Piosenka: Mało nas , mało nas do pieczenia chleba.
Tylko nam , tylko nam piekarza potrzeba.
Dzieci: Piekarzu. Piekarzu !
Upiecz bochen chleba !
Piekarz : Do pieczenia chleba
mąki nam potrzeba .
Poproście młynarza.
(Dzieci wybiegają i zaraz wprowadzają Młynarza
z pustym workiem, i śpiewają)
Piosenka: Mało nas......................
Tylko nam młynarza potrzeba.
Dzieci : Młynarzu, młynarzu !
Daj nam mąkę w worze !
(Młynarz daje dzieciom worek)
Młynarz : Będzie mąka w worze,
Jak dostanę zboże.
Poproście żniwiarza
(Dzieci wprowadzają Żniwiarza z kosą wyciętą z dykty
śpiewają )
Piosenka : Mało nas..........
Tylko nam.......żniwiarza potrzeba.
Dzieci :Żniwiarzu, żniwiarzu !
Czy skosiłeś kłosy ?
Czy wystarczy ziarna ?
Żniwiarz : Będzie chleba dosyć !
Skoszę zboża cały łan.
Młynarzowi ziarno dam.
(Żniwiarz udaje, że kosi zboże i wsypuje ziarno do podstawionego przez
dzieci worka. Dzieci niosą ten worek do Młynarza)
Młynarz : W młynie ziarno zmielę sam,
Piekarzowi mąkę dam !
(Młynarz udaje, że miele ziarno. Dzieci niosą worek z mąką do Piekarza)
Piekarz : Z białej mąki będzie chleb,
Będzie chleba pełen sklep !
(Piekarz udaje, że wsypuje mąkę do szaflika, miesza ciasto, po chwili podaje dzieciom bochenek chleba. Uwaga – chleb powinien być uprzednio pokrojony na kromki, tak żeby każde dziecko mogło sobie teraz odłamać z bochenka jedną pajdę. Dzieci otaczają kołem Piekarza, Młynarza i Żniwiarza. Tańczą wokół nich śpiewając na melodię krakowiaka)
Dzieci śpiewają : A my się schylimy
nad każdym bochenkiem,
za bochenek chleba
damy wam piosenkę.
Niech nasza piosenka
Prędko do was leci.
Z pajdą chleba w ręku
Tańczą wszystkie dzieci.
ZAŁĄCZNIK NR 5
SKECZ
Na scenę wchodzą uczennice - Kura, Krowa i Świnia z transparentami:
Krowa: „Precz ze wściekłymi krowami”
Kura: „Nie róbcie jaj z jaj”
Świnia: „Świnie łączcie się”
Krowa: Muuuu! Szę! Muuu! Szę! Bo się uduszę! Bracia i siostry rogacze. Nie pozwólmy nas stresować i grozić nam wycięciem stad! Każda Kraula i byk zrozumiały w mig, że wściekły się krowy angielskie, a nie my. Aby zapobiec wściekłości rogacizny w Polsce wnosimy o zastąpienie hamburgerów, Tatarem Made In Poland.]
Kura: A do Tatara dodaje się jaja. Potrawa gotowa a Mc Donald niech się schowa.
Świnia: Można połączyć te zmagania i zaproponować wam też inne dania: zamiast steku bzdur jedzcie mielone i schabowe. Świnie łączcie się!
Piosenka: Ole! Ole!... Nie damy się! Nie damy się! Ole! Ole!.....
Do piosenki dołączają się pozostali uczestnicy i wspólnie śpiewają.
ZAŁĄCZNIK NR 6
PRZYŚPIEWKI
Śpiewają uczennice przy akompaniamencie akordeonu.
Są tu dzisiaj z nami
Władze bardzo liczne.
Na koniec im jeszcze
Zaśpiewamy ślicznie.
Jest tu pan starosta,
Gospodarz dożynek.
Niech się też przychyli
Do prośby dziewczynek.
Sukcesy sportowe
Często odnosimy,
Choć w trudnych warunkach
My z panią ćwiczy
Boisko tu piękne
Gmina nam zrobiła,
Może by tak jeszcze
Basen postawiła.
Bezpieczeństwo wszystkich
Na sercu nam leży.
Przez całą wieś chodnik
Pociągnąć należy. .
W naszej szkole wszyscy
Tęgie mamy głowy.
Brakuje nam tylko
Kółek przedmiotowych.
Różni ważni goście
Są tu dziś gromadnie.
Byście też pomogli
Prosimy was ładnie.