X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27487
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocna niespodzianka - wspólne zabawy z rodzicami. Scenariusz zajęcia otwartego

Temat: Wielkanocna niespodzianka – wspólne zabawy z rodzicami.
Cele ogólne:
•poszerzanie wiadomości dzieci o zwyczajach i obrzędach świątecznych,
•prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania, wyciągania wniosków, współdziałania w grupie,
•doskonalenie umiejętności cz,tania prostych wyrazów i zdań,
•rozwijanie logicznego myślenia,
•kształcenie spostrzegawczości,
•ćwiczenie w zakresie przeliczania elementów oraz segregowania ich ze względu na określoną cechę,
•doskonalenie sprawności dłoni w pracy plastycznej,
•wywoływanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie,
•wzmacnianie więzi emocjonalnej, społecznej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym.
Cele szczegółowe, dziecko:
•zna symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych,
•poprawnie przelicza i nazywa kolory,
•układa sylwety wg wzrastającej liczby wzorów
•zna figury geometryczne
•ma orientację przestrzenną
•współdziała w grupie,
•rozwiązuje zagadki,
•wykonuje wspólnie z rodzicami pracę przestrzenną wg wzoru.
•umie omówić, co przedstawia obrazek
•wesoło bawi się z innymi dziećmi i rodzicami
Metody:
•pedagogika zabawy - zabawy integracyjne
•słowna- rozmowa, objaśnienia, czytanie listów,
•swobodnej ekspresji,
•aktywizująca- zagadki, zabawy dydaktyczne.
•percepcyjna - pokaz
Formy pracy:
•praca grupowa,
•praca indywidualna,
• praca razem z rodzicem.
Środki dydaktyczne: list Zajączka, płyty CD z nagraniami piosenek, obrazek wiosenno-wielkanocny, koszyki, klej, koszyk z cukierkami, wydmuszka na patyczku, maskotka baranka, sylwety pisanek z różną ilością figur geometrycznych (z tyłu sylwet naklejone litery),pisanki – zadania, kartki i ołówki, duże sylwety jajek wycięte z szarego papieru, kartki z imionami dzieci, kartoniki z cyframi , materiały do wykonania dekoracji wielkanocnych: sztywne kolorowe kartki , papier, ozdoby, bibuła, papierowe wstążki, wycinanki, patyczki, papier toaletowy, patyczki kosmetyczne, jajka – pisanki, nożyczki, pędzle.


Przebieg zajęć:
1.Przywitanie piosenką „Dzień dobry ”, wręczenie medali w kolorach – czerwony, zielony, żółty, niebieski i pomarańczowy w celu późniejszego podziału na grupy.

2. „Powitanie” – zabawa integracyjna.
„Kolorową pisankę puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk.”
Nauczycielka, dzieci i rodzice stoją w kole. Podają sobie kolejno wydmuszkę na patyczku stylizowaną na kwiat i mówią słowa powitania, pięknie się przy tym uśmiechając: Maciek wita Anię, Ania wita mamę Oli, Ola wita Huberta itd.
3. „Jakie to święta ?” – wprowadzenie do tematu zajęć.
Na tablicy znajdują się kolorowe sylwety pisanek z różną ilością wzorów (figury geometryczne). Dzieci przeliczają je, porównują ilość naklejonych elementów, nazywają naklejone figury, następnie układają pisanki wg wzrastającej liczby wzorów. Nauczycielka odwraca pisanki (na każdej pisance jedna litera), dzieci odczytują nazwę świąt: WIELKANOC
Krótka rozmowa na temat świąt

4. Odczytanie listu Zajączka.
Drogie Dzieci!
Niedawno biegałem po polach i postanowiłem wpaść do waszego przedszkola.
Słyszałem bowiem w lesie, gdzie echo super niesie, że wy z Radomska przedszkolaki to super dzieciaki. Chętnie pracujecie, aktywnie udział w zajęciach bierzecie a Wasza pani, to pani roześmiana, która wymyśla od rana dla was zadania. Lubicie śpiewać i tańczyć, to sam słyszałem kiedy po przedszkolu sobie kicałem. Na szczęście nikt mnie nie widział gdy wpadłem do waszej sali i zostawiłem na stoliczku list dla Was abyście i dzisiaj świętowali.
Otóż wiosna - to pora radosna a w niej Święta i to jakie!
Te radosne, kolorowe w bazie, kurki, babki i mazurki wystrojone.
Więc i Wy drogie dzieciaczki poszukajcie jajeczek, które zostawiłem dla was i wykonajcie zadań kilka, a w nagrodę otrzymacie niespodziankę z pięknego koszyczka.
Pozdrawiam i życzę miłej zabawy
Zajączek
Rozmowa na temat listu
Kto był w przedszkolu
Co myśli o dzieciach
O jakiej porze roku wspominał zajączek
Co zostawił dla was zajączek
Gdzie są jajeczka ?
Poszukiwania zadań przez rodziców- asystentów grupy czerwonej, zielonej, żółtej, pomarańczowej i niebieskiej

5. Zadania do wykonania:
Zadanie 1 - „Zaczarowane pisanki”
Każde dziecko otrzymuje kopertę z kolorowymi sylwetami pisanek
Mali asystenci z każdej grupy muszą odczytać właściwie imiona na kopertach i wręczyć odpowiedniej osobie .
Każde dziecko sprawdza z rodzicem czy otrzymało właściwą kopertę.
Dziecko, które otrzymało kopertę wyjmuje swoje pisanki na dywan i odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela – rozmowy indywidualne
Pytania do pisanek
1.- ile jest pisanek
2.- w jakich kolorach są pisanki
3.- która z kolei pisanka jest czerwona itp. liczebniki porządkowe
4.- która z kolei pisanka jest żółta
5.- która z kolei pisanka jest ciemno zielona
6.- jakiego koloru jest pisanka szósta
7.- jakiego koloru jest pisanka dziewiąta
8.- jakiego koloru jest pisanka ósma
9.- co jest na pisankach
10.- jakie figury geometryczne są na pisankach
11.- czy na każdej pisance jest taka sama ilość figur
12.- jaka jest największa liczba elementów na pisance
13.- weź pisankę białą i czerwoną – ile jest figur na pisance białej, ile jest figur na pisance czerwonej
14.- na której pisance jest więcej elementów i o ile
15.- weź pisankę zieloną i żółtą – ile jest figur na pisance żółtej, ile jest figur na pisance zielonej,
16.- na której pisance jest mniej elementów i o ile
17.– dodaj figury na pisance czerwonej i zielonej - ile będzie razem
Cyfry
18.- przyporządkuj odpowiednią cyfrę pisance czerwonej
19.- przyporządkuj odpowiednią cyfrę pisance pomarańczowej
- ułóżcie samodzielnie bądź z pomocą rodziców pisanki wg wzrastającej liczby wzorów
- odwróćcie pisanki odczytajcie nazwę świąt: WIELKANOC
Rozmowa na temat Wielkanocy
•Jakie zbliżają się Święta?
•Jaka jest teraz pora roku?
•Jakie słowa kojarzą ci się z nazwą świąt wielkanocnych?
•Jakie ciasta pieczemy na Wielkanoc?
•Jakie potrawy przygotowuje mama?
•Jakie znasz zwyczaje związane ze świętami Wielkanocnymi?
(koszyczek, święcenie pokarmów, dzielenie się jajkiem, biały obrus, śmigus – dyngus, malowanie jajek)
•Z kim spędzicie Święta?
•Jak nazywamy malowane jajka w różne wzorki ?
•Czym dzielimy się podczas śniadania wielkanocnego?
•Jak nazywamy koszyczek z jedzeniem, który świecimy w Wielką Sobotę?
•Co to jest - Śmigus- dyngus, czyli (zwyczaj polewania wodą )?
•Jakie zwierzątka kojarzą wam się ze zbliżającymi Świętami?

Zadanie 2 - Zabawa ruchowa „Wielkanocne zajączki ”.
Do realizacji tego zadania będą potrzebne papierowe jaja- 12 sztuk, które należy porozkładać w sali w różnych miejscach . Dzieci zostaną zaczarowane w zajączki. W czasie trwania muzyki –wybrane zajączki będą skakać zajęczymi susami po sali -tak aby nie nadepnąć na papierową pisankę.Na przerwę w piosence zajączki będą wykonywać polecenie nauczyciela.Przed zabawą nauczyciel zamienia dzieci „w zajączki” czarami
Czarujemy wspólnie :
Hokus - pokus, ecie – pecie, zajączkami zostaniecie.
Już zajączków cały sznur skacze zwinnie: szur, szur, szur.
Zabawa odbywa się w grupach:
Pisanki żółte
Polecenia:
stań na pisance,
stań za pisanką
stań tak żeby pisanka była po twojej prawej stronie
Zaproszenie dla rodziców -
z rodzicem naśladujcie pracę wielkanocnego zająca np.
jak zajączki szukają jajek w trawie
Pisanki pomarańczowe
Polecenia:
stań przed pisanką ,
stań na pisance
stań tak żeby pisanka była po twojej lewej stronie
z rodzicami – jak zajączki wkładają delikatnie jaja do koszyczka
Pisanki czerwone
Polecenia:
stań na pisance,
stań za pisanką
stań tak żeby pisanka była po twojej prawej stronie
z rodzicami – jak zajączki wspólnie dźwigają kosze jaj
Pisanki zielone
Polecenia:
stań przed pisanką ,
stań na pisance
stań tak żeby pisanka była po twojej lewej stronie
z rodzicami- jak zajączki wspólnie malują pisanki
Pisanki niebieskie
Polecenia:
stań przed pisanką ,
stań na pisance
stań tak żeby pisanka była po twojej lewej stronie
z rodzicami – jak wspólnie sprzątacie skorupki po potłuczonych jajkach

Zadanie 3 - Wiosenny obrazek- zabawa z barankiem.
Na tablicy która jest zamknięta znajduje się wiosenny obrazek
Zadanie polega na zapamiętaniu szczegółów ilustracji w ciągu 30 s. oglądania.Zadanie przebiega w idealnej ciszy – nauczyciel podaje maskotkę baranka osobie, która będzie odpowiadała na pytanie .Żeby wszystko przebiegało zgodnie z instrukcją do pomocy należy zaangażować 4 dorosłe osoby:
-do pilnowania czasu
-do otwarcia i zamknięcia ilustracji
-do odczytania pytań
-do zapisania odpowiedzi
Pytania do ilustracji
1.Jakiego koloru są jajka na obrazku?
2.Gdzie są pisanki?
3.Jak ubrany jest zajączek?
4.Ile jest krokusów ?
5.Jakiego koloru kokardki na głowi ma kurczątka?
6.Jakiego koloru muszki na szyi mają kurczaki?
7.Ile jest kurczaków?
8.Ile jest zajęcy?
9.Co jest jeszcze na ilustracji?
10.Jakiego koloru są motyle?
11.Z której strony jest słońce?
12.Czy na ilustracji jest kogut?
13.Jakie zwierzęta są na obrazku?
14.Co kura ma na głowie?
15.Jakiego koloru jest tło?
16.Jakiego koloru są kwiaty na obrazku?
Sprawdzenie i podsumowanie:
Zadanie wykonane prawidłowo–oznacza to świetną pamięć dzieci. Zajączek uważa,że należy odpocząć.Każde dziecko bierze papierowe jajo,które jest teraz jego domem i kładzie się na nim zwinięte w kłębek
Taniec kurcząt w skorupkach przy muzyce
Dzieci leżą zwinięte w kłębek i wolno zaczynają się poruszać –prostują nogi i ręce, wyciągają w górę głowę, rozglądają się i popiskują . Potem ruszają w drogę tylko po pisance naśladując ruch kurcząt:spacerują, podskakują,machają skrzydełkami, grzebią pazurkami. Następnie zapraszają do tańca na pisance swoją mamę lub tatę– naśladują wspólnie zachowanie kurczątek, poruszając się tylko po pisance. Gdy muzyka milknie – szybko chowają się pod „skrzydłami” kwoki lub koguta (przytulają się do swojej mamy lub taty).

Zadanie 4 - Zabawa dydaktyczna „Strusie jajo”- zagadki słowne
Dzieci wraz z rodzicami znajdują się w kole, przy dźwiękach tamburyna podają sobie strusią wydmuszkę.-cicho, delikatnie, lekko, żeby nie potłuc i nie obudzić strusiego pisklaka.
Gdy tamburyno milknie dziecko, które jest w posiadaniu jajka, podaje rozwiązanie zagadki, którą czyta jego rodzic. Po rozwiązaniu zagadki dzieci dzielą wyraz na sylaby głoski, wyróżniają głoskę w nagłosie, wygłosie. Rodzic następnego dziecka zapisuje hasło.
Na dźwięk tamburyna strusie jajo dalej krąży po kole. Rozwiązania zagadek rodzice wpisują na tablicy w formie krzyżówki tak, aby powstało główne hasło - rozwiązanie. Dzieci odczytują napisy i odszukują obrazek, który ilustruje rozwiązanie krzyżówki
1. Jak nazywają się jajka: białe, żółte, ozdabiane,
na Wielkanoc darowane? (pisanki)
2. Potulne zwierzątko z cukru zrobione
Małą chorągiewką wdzięcznie ozdobione. (baranek)
3. Co to za radosne Święta,
Gdzie śmieją się pisanki
I uśmiechają się baranki? (Wielkanoc)
4. Ciasto pyszne i puszyste,
Przed nim jemy żurek.
Polski, dobry, brązowy i słodki-
To będzie... (mazurek)
5. Ukrywa w Wielkanoc słodkości różne,
Więc każde dziecko na niego czeka,
Zobaczyć go jednak – wysiłki to próżne,
Bo on susami kic, kic – ucieka. (zając)
Rozwiązanie - Palma
W nagrodę za sprawną pracę następuje zaproszenie do zabawy z chustą animacyjną:
Zabawy z chustą
a.wszystkie pisanki spacerują wokół chusty trzymając ja za uchwyty, wachlują lekko, mocniej, mocno, podnoszą do góry
b.kolorowe wycieczki – pisanki siadają trzymają chustę na wysokości pasa - małe pisanki żółte i czerwone obiegają chustę i zamieniają się miejscami – zamiany kolorów
c.wszystkie chętne dorosłe pisanki zamieniają się miejscami obiegając chustę
Wstajemy i wachlujemy chustą –
a)wszystkie małe i duże pisanki żółte przebiegają pod chustą zamieniając się miejscami - zmiana kolorów
b)wszystkie pisanki małe żółte –turlają się po dywanie i zamieniają miejscami
c) wszystkie pisanki małe niebieskie – przechodzą pod chustą jak baranki i zmieniają się miejscami
d)wszystkie pisanki małe czerwone – przechodzą jak koguty i zamieniają się miejscami
e)wszystkie pisanki małe pomarańczowe – poruszają się pod chustą jak kurczaki
f)wszystkie pisanki małe zielone –skaczą jak zające
Wszystkie małe pisanki wchodzą pod chustę kładą się, usypiają a rodzice – kwoki i koguty nakrywają je skrzydłami czyli chustą.
Na zakończenie zabawy należy wyjść spod chusty , równo rozłożyć ją na dywanie i usiąść na kolorze wg koloru pisanki (rodzice i dzieci), aby przygotować się do następnego zadania.
Asystenci z każdej grupy biorą udział w losowaniu

Zadanie 5 - Warsztaty plastyczne
Praca w grupach - przygotowanie ozdób wielkanocnych.
Kolorowe pudła zawierają cele kolorowej podróży , czyli elementy, pomoce, wzory i instrukcje wykonania wielkanocnej postaci – należy wylosować pudło. Liczy się inwencja twórcza –wspólna praca dziecka i rodzica. Rodzice są odpowiedzialni za pracę niebezpiecznymi narzędziami – nożyk, ostre nożyczki, igły.

Instrukcje:
Kogucik
1.Korzystając z szablonu przerysuj na wybrany brystol kształt rolki i sklej.
2.Korzystając z szablonu przerysuj na brystol kształt koguciej głowy i ogona- wytnij.
3.Ozdób głowę i ogon wykorzystując kolorowe cienkie kartki i elementy do ozdoby.
4.Rozetnij papierowe wypustki ogona i głowy , rozegnij jedną część w prawo, drugą w lewo, posmaruj klejem i przyklej do rolki naprzeciw siebie.
5.Wytnij kilka zielonych pasków bibuły wklej do rolki
6. Ze złożonej bibuły wytnij cienkie paski, zwiń końce – będzie to trawa, włóż do koguta i ułóż na niej pisankę
Baranek
1.Kwiatka i baranka wytnij z kolorowego brystolu wg wzoru.
2.Zagnij nogi wg linii.
3.Korzystając z szablonu przerysuj głowę i uszy baranka –sklej ze sobą
4.Głowę baranka ozdób uciętymi patyczkami oraz dodatkowymi elementami
5.Przyklej gotową głowę do tułowia
6.Zroluj na patyczku kawałki papieru toaletowego, zgnieć je ,następnie zdejmij, uformuj „ślimaka” i przyklejaj do baranka.
7. części nóg przyklej na kwiat – tak, żeby baranek stał.
Kurczątko
1.Z kartonu wytnij dwa koła według wzoru i połóż jedno na drugim.
2.Nawlecz na igłę długą nitkę wełnianą, obszyj koła grubo i gęsto tak , aby zakryć otwór w środku. Gdy nitka się skończy, owijamy pierścień nowym kawałkiem wełny, nie wiążąc nitek na supły.
3.Ostrożnie przetnij nitki wkładając nożyczki pomiędzy dwie warstwy kartonu po zewnętrznej stronie koła.
4.Korzystając z szablonu - z kolorowego kartonu wytnij główkę, skrzydełka i nóżki .
5.Ozdób głowę i skrzydła według swojego pomysłu.
6.Wklej pomiędzy dwa koła w pomponie: głowę , skrzydła, nóżki i patyczek
Zajączek
1.Z kartonu wytnij dwa koła według wzoru i połóż jedno na drugim.
2.Nawlecz na igłę długą nitkę wełnianą, obszyj koła grubo i gęsto tak, aby zakryć otwór w środku.Gdy nitka się skończy , owijamy pierścień nowym kawałkiem wełny, nie wiążąc nitek na supły.
3.Ostrożnie przetnij nitki wkładając nożyczki pomiędzy dwie warstwy kartonu po zewnętrznej stronie koła.
4.Korzystając z szablonu- z kolorowego kartonu wytnij główkę i łapki
5.Ozdób głowę i skrzydła według swojego pomysłu, przyklej do łapki jajko lub kwiaty
6.Wklej pomiędzy dwa koła w pomponie:głowę, łapki i patyczek
Koszyczek
1.Korzystając z szablonu - zagnij wszystkie kwadraty do góry.
2.Przetnij nożyczkami pokazane na rysunku linie ciągłe.
3.Posmaruj klejem narożniki środkowego kwadratu
4.Do posmarowanego klejem środkowego kwadratu przyklej kwadrat narożnikowy , tak aby jego narożnik wystawał ku górze. To samo zrób z trzech pozostałych stron.
5.Doklej pasek od środka w miejscu gdzie łączą się kwadraty narożnikowe.
6.Ozdób boki wybraną główką zwierzątka lub innymi elementami.
7.Ze złożonej bibuły wytnij cienkie paski, zwiń końce – będzie to trawa, włóż do koszyka jajka, palemkę i forsycje.

6. Podsumowanie zajęć i odczytanie drugiego listu Zajączka
Kochane dzieci
Gratuluję Wam wykonania zadań.
Chciałbym złożyć Wam życzenia:
Zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia!
A teraz w związku z Wielkanocnymi Świętami
Obdaruję Was zajączkowymi prezentami.
Te słodkości to skromne dary za wasze prace wraz z rodzicami.
I pamiętajcie, za rok, może krócej znowu do Was przyjdę i czymś zaskoczę.
A teraz wracam już do mojego lasu, gdzie na pewno jest mnie hałasuJ
Może i Wy mnie odwiedzicie, lecz pamiętajcie, w lesie trzeba dbać o ciszę, nie rzucać śmieci, nie łamać gałęzi, nie płoszyć mieszkańców, bo las to dom dla wszystkich zwierząt.
My się cieszymy z odwiedzin dzieci – lecz takich którzy kochają przyrodę i o nią dbają
Zajączek
7.Poczęstunek dla dzieci i rodziców i ewaluacja zajęć
Ewaluacja: „Wiadomo, jakie mogą być miny: smutne, wesołe, chmurne, znudzone. Proszę, aby wasze miny pokazały, czy podobała wam się dzisiejsza zabawa”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.