SCENARIUSZ ZAJĘCIA PLASTYCZNEGO
Rodzaj zajęcia: plastyczne
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Delev
Grupa wiekowa: 6 – latki
Forma pracy: z całą grupą
Przewidywany czas trwania zajęcia: ok. 35 minut,
Temat zajęcia: „List od Pana Bociana”
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- wyzwalanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej
- zapoznanie ze techniką kolażu
- doskonalenie umiejętności posługiwanie się narzędziami i materiałem
Przewidywane umiejętności dzieci:
- uważnie słuchają czytanego tekstu
- rozwiązują zagadki
- aktywnie uczestniczą w tworzeniu
- wzbogacają wiedzę na temat przyrody
Metoda: praktycznego działania, słowna, eksponująca,
Środki dydaktyczne: elementy z waty, klej, krepina, cekiny, kartki, bibuła, farby, ilustracje bociana, puzzle, list, płyta z muzyką , „Spotkania ze zwierzętami „ S. Riha, „Rośliny i zwierzęta” – Gazeta Wyborcza
Przebieg zajęć:
Część wstępna
Powitanie dzieci z gestem powitania:
„Witam wszystkich, którzy dzisiaj zjedli śniadanie”
„ Witam wszystkich chłopców”
„Witam wszystkie dziewczynki”
Część główna
„Przeczytam Wam tajemniczy list, który przyniósł dzisiaj do nas listonosz”.
Odczytanie tajemniczego listu Nauczyciel czyta wymyślony przez siebie tekst – list z Afryki. Autor opisuje swoje przygotowania do powrotu do Polski. Podkreśla samodzielność i mądrość przedszkolaków.
Próby odpowiedzi na pytanie: „Kto przysłał do nas list?”
- bocian
Rozwiązywanie zagadek :
• „Czarno-biały fraczek , buciki czerwone
Umykają żabki, gdy idzie w ich stronę”. (bocian)
• „Nie lubią go żaby, ale lubią dzieci
Gdy nastaje wiosna z Afryki przyleci”. (bocian)
Zamknijcie na chwilę oczy, otwórzcie: „Co się stało bocianowi, może źle wylądował”? - ułożenie puzzli (obrazek bociana- rozcięty na 6 części)
Dzieci oglądają ilustracje bocianów ( czasopisma, albumy, książki , kalendarze) i odpowiadają na pytania:
-jakie znacie gatunki bocianów, które przylatują do Polski?
-gdzie bociany budują swoje gniazda?
-czym się żywią bociany?
-kiedy przylatują?
-kiedy i dokąd odlatują bociany z Polski?
-opiszcie wygląd bociana.
Zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń ortofonicznych „Bociany na łące” – dzieci chodzą na palcach (przy muzyce klasycznej) , gdy muzyka milknie, zatrzymują się , stoją na jednej nodze, naśladują rękoma ruchy dzioba i powtarzają kle, kle.
Przygotowanie niespodzianki dla bociana.
Dzieci wykonują pracę plastyczną techniką kolaż ; niebieska kartka A4, bociany z wacików kosmetycznych (2 płatkiw kształcie koła) , oczy z cekinów, nogi bociana z czerwonej bibuły (skręcają) gniazdo z krepiny (gniotą kawałek bibuły). Podmalowują farbami pióra bociana oraz dodatkowe elementy np. słońce, drzewa wg własnego pomysłu.
Przypomnienie o starannym wykonaniu prac. Sprzątanie stolików.
Zakończenie
Wystawa wszystkich prac. Samodzielne wyszukanie słodkiej nagrody w pojemniku wypełnionym strzępami gazet. Podziękowanie za zajęcia.
przygotowała
Agnieszka Delev