X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27447
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Wyprawa misiów do krainy zabawy" - scenariusz zajęcia ruchowego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Rodzaj zajęcia: ruchowe
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Delev
Grupa wiekowa: 6 – latki,
Forma pracy: z całą grupą
Przewidywany czas trwania zajęcia: ok. 30 minut,
Temat zajęcia: „Wyprawa misiów do krainy zabawy”
Cele ogólne:
- wyzwalanie naturalnej potrzeby ruchu i ekspresji dziecka,
- kształtowanie świadomości własnego ciała oraz przestrzeni,
- wdrażanie do wykorzystywania swojej siły w sposób bezpieczny,
- wzmacnianie obręczy barkowej

Przewidywane umiejętności dzieci:
- wykazuje inicjatywę i jest aktywne w zabawie,
- orientuje się w schemacie własnego ciała oraz przestrzeni,
- ma poczucie siły oraz kontroli ruchów swojego ciała,
- sprawniej posługuje się rękoma

Metoda: praktycznego działania, słowna, eksponująca, elementy Integracji Sensorycznej, Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

Środki dydaktyczne: koce, chusteczki szyfonowe, płyta z muzyką "Wiosna" A. Vivaldi, bańki mydlane, pojemnik z kaszą, M. Bogdanowicz D. Okrzesik "Opis i planowanie zajęć wg Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, K. Sąsiadek „Zabawy paluszkowe”, C. S. Kranowitz „Nie-zgrane dziecko”.


Przebieg zajęć:
Część wstępna
Powitanie. Dzieci śpiewają i gestykulują "Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś ty, raz dwa, trzy".
"Przywitamy się dowolną częścią ciała w kole".Dzieci przekazują powitanie np. w prawą stronę uchem, kolanem itp.
"Dziś przypomnimy sobie z jakich części składa się nasze ciało i w jaki sposób możemy używać naszej siły".
Część główna
Orientacja w schemacie ciała
"Misie obudziły się ze snu" i sprawdzają swoje ciało (tupanie stopami, ostukiwanie dłonią kolan, oklepywanie nóg, masowanie brzucha, rąk, twarzy, głowy, klaskanie w dłonie).
Orientacja w przestrzeni
"Misie przeciągają się" (stojąc, siedząc, leżąc), "Zwijają w kłębek". Zajmowanie jak najwięcej, najmniej miejsca w przestrzeni indywidualnie. W kole trzymając się za ręce zajmują jak najwięcej miejsca i jak najmniej miejsca.

Ćwiczenia oparte na relacji "z" (aktywności w parach)
"Misie szukają gawry", "Odwiedzają gawrę kolegi" (jedno dziecko stoi w rozkroku, drugie czołga się pod nim, naprzemiennie układając ręce).
"Przeglądają się w lustrze" (w parach naśladowanie ruchu; jedno dziecko podnosi rękę, drugie robi to samo, oblizuje usta itp.tak jakby patrzyło w lustro).
"Przejażdżka na krze" (ciągnięcie na koc; jedno siedzi trzymając się kocyka, drugie stara się je wozić).
"Misie zmęczyły się i odpoczywają".
"Bujany fotel" ( dzieci siadają w parach, jedno za drugim, otulając ramionami,tak jakby siedziało w fotelu, lekko się kołyszą).
"Misie słuchają i bawią się łapkami" ćwiczenia relaksacyjne
"Poszły misie na spacerek. (idą palcem wskazującym i środkowym)
Deszczowe chmury przywitał wiaterek. (dmuchanie)
Gdy daleko od domu już były,
Deszcz zaczął padać - parasol rozłożyły. (układają jedną dłoń poziomo i wsuwają pod nią drugą dłoń ułożoną pionowo)
Gdy krople za kroplą spadały (stukają palcami jednej dłoni po zewnętrznej stronie drugiej dłoni)
Misie pod parasol się schowały.(kładą jedną dłoń poziomo i wsuwają pod nią drugą dłoń ułożoną pionowo)
Gdy deszczyk przestał padać
Parasol złożyły i do domu wróciły".(chodzą palcami wskazującym i środkowym, w odwrotnym kierunku niż poprzednio)
Ćwiczenia oparte na relacji "przeciwko".
" Misie najadły się miodu i są bardzo ciężkie".
"Odklejanie misia" (odklejanie od podłogi rąk nóg dziecka leżącego)
"Skała" (przepychanie plecami, bokiem dziecka, które siedzi stabilnie na podłodze).
"Misie odpoczęły i chcą się bawić".
"Walka misiów" (w przysiadzie odbijanie, odpychanie dłoni w parach)
Ćwiczenia relaksacyjne ,masażyk pleców "Pizza" M. Bogdanowicz
Ćwiczenia oparte na relacji "razem"
"Jedzie Misio na rowerze, a pan Radek na skuterze. Raz dwa, trzy, jedź i ty." Powtarzając słowa "jadą" rowerkami w parach ( leżą na plecach w parach,przyklejają stopy starają się ich nie oderwać).
"Przewróciły się i próbują wstać".
"Plecami do siebie" (plecami do siebie, wstawanie z siadu w parach, chwytając się za ręce "haczyki").
"Napotkały na drodze przeszkodę - tunel".
"Tunel"(dzieci ustawiają się rzędzie w rozkroku, pojedynczo czołgają się przez tunel utworzony z dzieci).
"Docierają na wiosenną łąkę".
Ćwiczenia twórcze "Zakwitły tulipany".
Taniec przy muzyce z wykorzystaniem chusteczek szyfonowych.
Ćwiczenia rąk (chowanie chust w obu dłoniach i powolne otwieranie - "kwiaty kwitną")
Ćwiczenia relaksacyjne
"Leniuchowanie" (leżenie na plecach i zbijanie stopami baniek, zbijanie baniek wyprostowanymi rękami)
Zakończenie
"Iskierka" przekazanie uścisku.
"Które z ćwiczeń było dla Ciebie łatwe, przyjemne? Czy coś sprawiło Ci trudność?"
"Pięknie pracowaliście, mam dla Was nagrodę. Tę nagrodę każdy z Was musi wyszukać sam". (wyszukanie małej zabawki w pojemniku z kaszą)
Podziękowanie za zajęcia.
przygotowała
Agnieszka Delev

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.