Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego 14 maja 2015 w grupie dzieci 4-letnich ,,Biedronki”
TEMAT ZAJĘĆ: Z wizytą na wiejskim podwórku
CEL OGÓLNY:
- Poznanie zwierząt żyjących na wsi
CELE OPERACYJNE; dziecko:
- zna treść opowiadania pt: Wiejskie podwórko oraz wiersza
- zna zasady i reguły w zabawie ruchowej
- wie jak nazywać młode osobniki poznanych zwierząt
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące opowiadania i wiersza
- potrafi wyliczyć zwierzęta z wiejskiego podwórka
- potrafi dzielić na sylaby nazwy zwierząt.
- potrafi prawidłowo wykonać polecenie z karty pracy: połączyć dorosłe zwierzęta z młodymi
METODY
• podające: pokaz, obserwacja, objaśnienie;
• poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku;
• ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
• praktyczne: metoda zadań
FORMY
- indywidualna
- zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Treść opowiadania pt: Wiejskie podwórko, ilustracje zwierząt i ich młodych, karty pracy, płyta CD do zabawy ruchowej oraz nagrania odgłosów zwierząt, chusta animacyjna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Słuchanie opowiadania pt: ,,Wiejskie podwórko” MAC ,,odkrywam siebie”, przedstawienie chłopca Krzysia
Był sobie chłopiec o imieniu Krzyś, który mieszkał w mieście i miał wszystko, czego można było tylko zapragnąć. Każdego dnia mógł bawić się czym tylko chciał, grać w co tylko chciał. Ale mimo to zaczął się nudzić. Zabawki, telewizja już go nie cieszyły. Chłopiec był znużony, wzdychał: wszystko tu jest takie nudne. Smutny Krzyś położył się do łóżka, mając nadzieję, że może chociaż przyśni mu się coś ciekawego. W nocy usłyszał szum . Była to topola, która rosła na ogromnym wiejskim podwórku. Pachniało tam zupełnie inaczej i dźwięki też bardzo różniły się od tych z miasta. Krzyś zobaczył wiele zwierząt: krowy skubiące trawę, konie i źrebaki galopujące po pastwisku, kota i psa pijącego z jednej miski i koguta piejącego na środku podwórka. Chłopiec z zapartym tchem przyglądał się zwierzętom. Gdy się rano obudził był bardzo szczęśliwy i zadowolony. Poprosił rodziców, aby wszyscy razem wybrali się na wycieczkę na wieś.
- Gdzie mieszkał chłopiec?
- Dlaczego się nudził?
- Czy wy też się czasem nudzicie?
- Co przyśniło się chłopcu?
- Co zobaczył na wiejskim podwórku?
- Dlaczego na wsi jest ciekawiej niż w mieście?
- Czym się różni miasto od wsi?
- Kto z was był na wsi?
3. Wyprawa na wieś przy utworze Jedzie pociąg
4. Wysłuchanie wiersza , wyliczanie dorosłych zwierząt i ich młodych wymienionych w wierszu (własne autorstwo), ciekawostki z życia młodych osobników.
Każde dziecko mamę ma
Tak jak ty i ja
I zwierzęta też ją mają
Choć czasem inaczej się nazywają.
Świnka ma prosiaczki,
A krowa cielątko
Kurka ma kurczaczki
A klacz źrebiątko.
A kocicy dziecko to małe, puszyste kociątko.
A sunia Lulka ma małe szczeniaczki, które będą pilnować podwórka.
5..Zabawa ruchowa z chustą animacyjną ,,Wiejska zagroda”.
4. Rozwiązywanie zagadek słuchowych o zwierzętach, wskazywanie odpowiedniego zwierzątka oraz dzielenie nazwy na sylaby.
5. Praca z kartą pracy – łączenie zwierząt w pary młode osobniki i dorosłe.
6.W trzeciej części dnia kolorowanie zwierząt z karty pracy.
Opracowała i przeprowadziła
Joanna Tusińska