Scenariusz zajęć otwartych
Prowadzące: Agnieszka Moskal, Angelika Lubawińska
Temat: Tradycje wielkanocne
Grupa: 3-4 latki
Data: 2.04.2015
Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci z tradycją Świąt Wielkanocnych
-Zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami, nauczycielem.
-Utrwalenie posiadanej przez dzieci wiedzy nt. tradycji wielkanocnych ;
-Tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej;
względem rodziców:
-Tworzenie warunków do bezpośredniej obserwacji swojego dziecka na tle grupy rówieśniczej (trudności, zdolności);
-Wspomaganie rozwoju dziecka w pokonywaniu napotkanych trudności;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-przelicza sylwety jajek w zakresie 3-5;
- odczuwa zadowolenie ze swojej pracy
- aktywnie uczestniczy w zajęciach;
- umie współpracować w grupie z kolegami i rodzicami;
-potrafi ułożyć sylwety jajek w kolejności rosnącej, malejącej;
- prawidłowo reaguje na polecenia;
- rozróżnia kolory: żółty, czerwony, niebieski, zielony.
Metody:
- czynne- zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń;
- percepcyjne- obserwacji i pokazu;
- słowne- rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci;
-ekspresji ruchowej;
Forma organizacji:
- grupowa;
-zespołowa;
-indywidualna;
Środki dydaktyczne: CD z zabawami muzycznymi, szablony jajek, pędzelki, farby, kolorowe papiery, nożyczki, klej, styropianowe jajka, hula-hop, tamburyn.
PRZEBIEG:
1. Powitanie dzieci i rodziców: Witamy dzieci i rodziców na spotkaniu przedświątecznym i zapraszamy do zabawy. Zabawa powitalna w parach: „Chodźmy wszyscy tu do koła zabawimy się wesoło, witamy was, wszyscy wraz na zabawę przyszedł czas” przy muzyce
2. Zabawa paluszkowa na siedząco: „Zaciśniemy otworzymy, żaróweczki dokręcimy, paluszkami pomachamy, popstrykamy, pogadamy, kciuk schowamy nic nie mamy”
3. Omówienie zwyczajów związanych z Wielkanocą – rozmowa z dziećmi. Jak już zapewne wiecie zbliżają się Święta wielkanocne. Związane są z nimi pewne zwyczaje. Co trzeba przygotować na Święta? (koszyczek). Co wkładamy do koszyka? (jaja malowane, kiełbaskę, sól, chleb, baranka z cukru, ciasto itp. – dzieci wymieniają przypinając do narysowanego na tablicy koszyka poszczególne rzeczy).
4. Zadanie: Układanie sylwet pisanek wg wielkości. N-l prezentuje pisanki, dzieci określają wielkość. N-l wybiera 3 dzieci, którym daje pisanki. Muszą ustawić się wg wielkości od największej do najmniejszej, i kolejne dzieci od najmniejszej do największej (w razie problemów układają na dywanie)
5. Zabawa ruchowa: dzieci otrzymują 1 sylwetę pisanki w danym kolorze: czerwone, żółte, zielone, niebieskie (4 zespoły). A)Dzieci poruszają się po dywanie, na sygnał ustawiają się do dużej poręczy w kolorze swojego jaja. B) Dzieci stoją w swoich obręczach a poruszają się tylko te, które zostaną wywołane przez n-la (np. czerwone biegają, reszta stoi)
6. Zabawy z rodzicami. Rodzice siadają ze swoim dzieckiem.
Zagadki: wybrane dzieci losują zagadkę z koszyka. Mama czyta, dziecko zgaduje.
a) co to za święto jedyne w roku, zaczęło się o zmroku, odkryte tuż po świcie i wtedy pisanki święcicie
b) leży w koszyczku, obok baranka, malowana we wzory...
c) białe, żółte, malowane i kraszone i pisane, na Wielkanoc darowane...
7. „Ciasto" ( z rodzicami)- zabawa przy muzyce (wg pedagogiki zabawy).Dzieci naśladują ruchem czynności wykonywane przy pieczeniu ciasta.
8. „Wędrująca łyżka z jajkiem”: Dzieci i rodzice ustawiają się naprzeciw siebie. Dzieci na łyżkach dostają jajo na twardo. Ich zadaniem jest dojść z jajem bezpiecznie do swojej pary (rodzica/dziecka)
9. Podziękowanie za zabawę. Rozdanie czekoladowych jajeczek. Zaproszenie do stołu na ozdabianie jaj styropianowych i ugotowanych.