Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 4-letnich
Temat: POJAZD KOSMICZNY ZŁOTEGO MISIA HARIBO.
Prowadząca: Eliza Kossakowska
Cele ogólne:
-wzmocnienie więzi emocjonalnej rodzic-dziecko
-rozwijanie wyobraźni dziecięcej i umiejętności pracy w zespole
-utrwalenie wiadomości o Układzie Słonecznym, nazw planet z podziałem na sylaby
-wyrabianie w dzieciach poczucia odpowiedzialności za NASZĄ PLANETĘ
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi samodzielnie tworzyć z użyciem różnorodnych materiałów konstrukcje przestrzenne
-dziecko zawsze może liczyć na pomoc rodzica
- dziecko potrafi wymienić planety w Układzie Słonecznym, z podziałem ich nazw na sylaby
-dziecko zna ciekawostki o planetach Układu Słonecznego
- dziecko wie, że należy dbać o środowisko na Ziemi, która jest jedyną planetą posiadającą odpowiednie warunki do życia ludzi.
- dziecko w trakcie zabawy ruchowej odpowiednio reaguje na sygnał dźwiękowy
- dziecko potrafi zgodnie współpracować w grupie rówieśniczej.
Formy pracy:
-indywidualna, grupowa, zespołowa
Metody pracy:
-czynna, pokaz, pogadanka
Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką ,,Chciałbym zostać kosmonautą” i muzyką z kosmosu, różnego rodzaju materiały przeznaczone do recyklingu (puste pudełka, rolki po papierze, kartony, plastikowe butelki, resztki kabli), taśma klejąca, klej, farby, kredki, nożyce
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką ,,Chciałbym zostać kosmonautą” połączone z inscenizacją ruchową.
2. Utrwalenie wiadomości o Układzie Słonecznym. Dzieci losują i odpowiadają na pytania, które zostawił im Złoty Miś Haribo.
Przykładowe pytania:
• Jakie znacie planety Układu Słonecznego? (dzieci wymieniają nazwy planet, pokazują je na mapie nieba, dzielą na sylaby)
• Czym jest Słońce? (gwiazdą)
• Co to jest grawitacja?
• Dlaczego Jowisz nazywany jest gwiezdnym odkurzaczem?
• Co wyróżnia Uran wśród innych planet?
• Na ile części dzieli się Układ Słoneczny i co rozdziela te części?
• Która z planet mogłaby kiedyś zastąpić Ziemię?
• Co w przyszłości stanie się ze Słońcem?
3.,,Księżycowe ludki”- zabawa ruchowa przy muzyce połączona z szybką reakcją na sygnał.
Rodzice bawią się razem z dziećmi.
4.,,Pojazd kosmiczny Złotego Misia Haribo”- zapoznanie dzieci z tematem pracy plastycznej, podział na dwa zespoły, aktywna pomoc rodziców przy konstruowaniu pojazdów kosmicz-
nych z użyciem rolek po papierze, kabli, pudełek, gazet, drucików, butelek po napojach, jogurtach, ... .
5.Prezentacja pojazdów kosmicznych dla misia, nadanie im imion, umieszczenie sylwety misia Haribo w pojazdach.
6.Omówienie z dziećmi co im się najbardziej podobało podczas realizacji programu ,,Odkryj Kosmos ze Złotym Misiem Haribo?
7.Podziękowanie wszystkim rodzicom za przybycie i wspólną zabawę.
opracowała: Eliza Kossakowska