X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 27406
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ważymy jakie to ciężkie - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich w grupie SŁONECZKA

Temat: Ważymy jakie to ciężkie.

Cele:
-zapoznanie z wyglądem i przydatnością wagi
-wzbogacanie słownika dzieci poprzez poprawne stopniowanie przymiotników ciężki, lekki
-kształtowanie umiejętności ważenia przedmiotów i określania ich ciężaru
-grupowanie przedmiotów według tego, gdzie można je kupić
-rozwijanie sprawności manualnej

Środki dydaktyczne: waga szalkowa, waga łazienkowa, drewniane i plastikowe klocki, przedmioty z najbliższego otoczenia (samochody, lalki, książeczki, ...), produkty do segregacji (kartoniki z mlekiem, soki, sprzęt sportowy, opakowania po lekach, mydło, szampon, obuwie, ...) szyldy poszczególnych sklepów (obuwniczy, apteka, sportowy, spożywczy), obrazki wagi pocięte na elementy do samodzielnego złożenia, klej, kredki,
Kartki do naklejania obrazka, szarfy, tamburyn, woreczki gimnastyczne, wieszak, dwie
Reklamówki.

Metody: czynna, pokaz, słowna

Formy pracy: indywidualna, grupowa


Przebieg zajęć:
1.Zaproszenie dzieci by usiadły w kole na krzesełkach. Prezentacja wagi szalkowej i odważników. Pokazanie sposobu ważenia różnych przedmiotów z otoczenia i porównywanie co jest
cięższe, a co lżejsze. Pokazanie dzieciom jak można zrobić samemu wagę z wieszaka i reklamówek.
2.Zabawa ruchowa ,,Znajdź parę do tańca”. Dzieci podzielone na dwie grupy otrzymują szarfy w dwóch kolorach np. zielone i czerwone. Na sygnał dzieci rozbiegają się po Sali, a na po-
lecenie dobierają się parami, wg zasady zapowiedzianej przez nauczyciela:
-dzieci z czerwoną szarfą dobierają się w pary z tymi z szarfą zieloną
-dzieci mające szarfy w tym samym kolorze dobierają się w pary.
Dzieci w parach podają sobie ręce i tańczą w kółeczkach do muzyki z płyty.
3.,,Przyjęcie towaru”- nauczyciel przypomina dzieciom o specyfice niektórych sklepów. Wymienia ich nazwy i pyta dzieci co można w nich kupić. Wymieniając sklep spożywczy demonstruje szyld i stawia go na jednym ze stolików, analogicznie: apteka, sklep z zabawka-
mi, sportowy, księgarnia, obuwniczy, drogeria. Następnie nauczyciel pokazuje dzieciom kosz
z produktami i prosi aby dzieci dostarczyły towar do poszczególnych sklepów.
4.,,Ciężkie, cięższe”- ćwiczenia słownikowe; nauka stopniowania przymiotników na konkretach: ciężki – cięższy – najcięższy, lekki – lżejszy – najlżejszy. Nauczyciel rozmawia z dziećmi, wskazując klocki drewniane: Jeden drewniany klocek jest ciężki. Dwa klocki drewniane będą od jednego klocka cięższe. A trzy drewniane klocki będą najcięższe.
Następnie nauczyciel wskazuje klocki plastikowe: Te trzy klocki plastikowe są lekkie. Dwa klocki plastikowe będą od tych trzech klocków plastikowych lżejsze. A jeden plastikowy klocek będzie najlżejszy.
5.,,Lekki woreczek – ciężki woreczek”- zabawa ruchowa z elementami pantomimy. Przy akompaniamencie tamburyna dzieci z woreczkami poruszają się po całej Sali. Gdy nauczyciel
Gra rytm do podskoków, dzieci lekko podskakują lub podrzucają do góry i łapią woreczek pokazują ruchem jaki jest lekki. Gdy akompaniament będzie wolny, miarowy pokazują pantomimicznie, jaki woreczek jest ciężki.
6. Zaproszenie dzieci do stolików. Rozdanie dzieciom pociętych obrazków wagi i poproszenie o złożenie ich w całość a następnie naklejenie ich na kartoniki i pokolorowanie. Zwrócenie szczególnej uwagi na dokładność przyklejania elementów.
7.Porządkowanie stanowisk pracy i wyjście na spacer .

Opracowała: E. Kossakowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.