Scenariusz zajęć zintegrowanych nt. „Hałas i jego wpływ na zdrowie człowieka”
Cele ogólne:
• Uświadomienie uczniom negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka.
• Zachęcenie uczniów do cichego zachowania na co dzień.
• Poznanie jednostki natężenia dźwięku - decybela.
• Rozwijanie percepcji słuchowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• potrafi wymienić przynajmniej trzy negatywne skutki hałasu na zdrowie człowieka.
• potrafi rozpoznać jednakowe dźwięki.
• potrafi wytłumaczyć, czym są decybele.
• potrafi podać przynajmniej trzy przykłady cichych zabaw.
Metody wg Wincentego Okonia:
• asymilacji wiedzy: pogadanka, praca z tekstem
• samodzielnego dochodzenia do wiedzy
• praktyczne: realizacji zadań
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Krzyżówka – hasło: „Hałas”, wiersz „Ola u doktora”, nietypowe instrumenty, pudełka od jajek niespodzianek wypełnione różnorodnym materiałem, czysty wykres przedstawiający różnorodne liczby decybeli, nazwy dźwięków, wykres przedstawiający natężenie różnorodnych dźwięków wyrażone w decybelach, rymowanki przestrzegające przed negatywnymi skutkami hałasu, kartki, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć: Hałas i jego wpływ na zdrowie człowieka.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć - rozwiązanie przez uczniów krzyżówki:
1) HUMOR
2) MAMA
3) ŁAPA
4) PASTA
5) SZOŁA
1) Dopisuje, kiedy wszystko cię cieszy.
2) Każda troszczy się o swoje dziecko.
3) Podaje ją pies.
4) Do mycia zębów.
5) Uczęszcza do niej każdy uczeń.
3. Podanie uczniom celów lekcji:
a) Wzbogacicie wiedzę nt. negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka.
b) Poznacie jednostkę natężenia dźwięku.
c) Uświadomicie sobie jakie zabawy stanowią przeciwieństwo hałaśliwego
zachowania.
4. Przeczytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Ola u doktora”
Wybiera się Ola do doktora,
bo ostatnio jest bardzo chora.
Głowa ją boli, czuje zmęczenie,
wszystko wywołuje u niej rozdrażnienie.
Książki, które zawsze czytać lubiła,
teraz na półkę odstawiła.
Trudno zrozumieć jej to, o czym czyta
„Co się ze mną dzieje?” sama siebie pyta.
Pan doktor diagnozę z łatwością postawił,
„To hałas zawinił, to on to sprawił.
Zapamiętaj:
Głośne dźwięki psują twoje zdrowie.
Każdy mądry ci to powie.
Wybieraj ciche spędzanie czasu,
mówienie, nie krzyki, wycieczki do lasu.
Często słuchaj odgłosów przyrody:
szumu drzew, chlupotu wody.
Unikaj warkotu silników, muzyki zbyt głośnej,
buczenia sprzętów domowych, zabawy nieznośnej.
W ciszy i spokoju szybko wrócisz do zdrowia.
Chętnie książki będziesz czytać, radość da ci rozmowa.”
Ola do domu pośpiesznie wróciła
i swoje nawyki od razu zmieniła.
Odtąd była szczęśliwa i dla wszystkich miła,
bo cisza na co dzień jej towarzyszyła.
5. Rozmowa z uczniami na podstawie wiersza oraz doświadczeń dzieci.
- Dlaczego Ola udała się do pana doktora? Jakie dolegliwości odczuwała?
- Co było powodem złego samopoczucia Oli?
- Co zalecił dziewczynce pan doktor?
- Jak można cicho i przyjemnie spędzać czas?
6. Podawanie przez uczniów propozycji cichych zabaw np. głuchy telefon, głuchy telefon z wykorzystaniem papierowej rurki, układanie kompozycji z materiału przyrodniczego przy muzyce, komunikowanie się za pomocą gestów, kalambury itp.
7. Zabawa „Nietypowe instrumenty”.
Uczniowie siedzą w kole. Na środku znajdują się przedmioty wydające różne dźwięki np. kawałek folii aluminiowej, kartka papieru, papier z bombonierki, patyczki, butelka z wodą, pudełko z grochem, połączone ze sobą spinacze biurowe, gumka recepturka itp. Każde dziecko gra na jednym z przedmiotów. Kolejna osoba musi powtórzyć po kolei dźwięki, które były już zagrane i dodać swój dźwięk.
8. Nauczyciel zapoznaje uczniów z jednostką natężenia dźwięku – decybelem. Przedstawia uczniom wykres, na którym pokazane są różne liczby decybeli oraz pokazuje karteczki z nazwami dźwięków: szept, oddech, szum drzew, szelest liści, cicha muzyka, kapiący kran, mowa, szum morza, rozmowa dwojga ludzi, telefon, klakson, ruch uliczny, przerwa w szkole, odkurzacz, piła łańcuchowa, silnik samolotowy, start odrzutowca, koncert rockowy, wybuch petardy, start rakiety kosmicznej, eksplozja wulkanu, eksplozja bomby atomowej. Zadaniem dzieci jest określenie poziomu głośności tych dźwięków i umieszczenie ich nazw w odpowiednim miejscu na wykresie. Kiedy dzieci umiejscowią już wszystkie napisy nauczyciel pokazuje im drugi prawidłowo wypełniony wykres. Uczniowie porównują, czy dobrze określili poziom głośności dźwięków.
9. Na podstawie wykresu nauczyciel uświadamia dzieciom, które dźwięki są szkodliwe dla zdrowia człowieka, które uciążliwe, które powodują uszkodzenie nerwu słuchowego, a które mogą spowodować śmierć człowieka.
10. Zabawa „Słuchaj i znajdź parę”.
Uczniowie siedzą na dywanie. Na środku leżą pudełka od jajek z niespodzianką z różnorodną zawartością. Po 2 pudełka wypełnione są: ryżem, kaszą jaglaną, grochem, solą, ziarenkami pieprzu, koralikami małymi, koralami dużymi, piaskiem, zszywkami, szpilkami, metalowymi kulkami itp. Zadaniem dzieci jest odnalezienie pary pudełek z jednakową zawartością, a tym samym wydających ten sam dźwięk.
11. Losowanie przez uczniów rymowanek przestrzegających przed negatywnymi skutkami hałasu, a także zachęcających do cichej zabawy. Wykonanie ilustracji do haseł i umieszczenie prac na wystawie.
Przykładowe hasła:
- Chcesz być zwycięzcą, prawdziwym asem? Walcz z hałasem!
- Kto hałasuje, zdrowie swoje i innych rujnuje.
- Ból głowy, rozdrażnienie, na lekcjach złe skupienie, częste płakanie ... to hałasu złe działanie. Nie warto w hałasie spędzać, ani chwili. Tylko cicha zabawa twój czas umili.
- W rozmowie nie krzycz tylko mów! Szanuj swój i innych słuch.
- Nie pozwól, aby hałas w szkole królował, w uczniowskich zabawach dominował! Cicha zabawa daje miłe wrażenia. Hałas powoduje uczucie zmęczenia.
- Głowa mnie boli i czuję zmęczenie, gdy hałas wypełnia moje otoczenie. Na zgiełk i wrzawę szkoda mego czasu, więc kiedy mogę unikam hałasu.
- Gdy dokucza ci zły nastrój, rozdrażnienie i zmęczenie warto wyciszyć swoje otoczenie. Głośne dźwięki to dla umysłu straszliwe tortury i męki.
- Na przerwach w szkole hałas króluje i zdrowie uczniów ukradkiem rujnuje. Nie daj się pokonać, walcz z podstępnym wrogiem! Cisza jest na to najlepszym sposobem.
- Cisza relaksuje, a hałas napięcie powoduje.
- We współczesnym świecie wiele bywa niebezpieczeństw. Jednym z nich jest hałas, więc walcz z nim od zaraz.
- Nie trać czasu na krzyki, piski i wrzawę! Lepiej w ciszy rozmawiać na tematy ciekawe.
12. Ewaluacja zajęć.
Na tablicy powieszony jest rysunek termometru. Uczniowie przyklejają wizytówkę ze swoim imieniem w wybranym miejscu na skali termometru. Zaznaczona temperatura wskazuje stopień zadowolenia dzieci po skończonych zajęciach, a także poziom ich akceptacji w stosunku do podejmowanych podczas lekcji działań. Im wyższa temperatura tym zajęcia według uczniów były ciekawsze.
13.Podziękowanie za aktywność i udział w zajęciach.
Przygotowała: Monika Daniluk-Kamieniak, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 166 im 19 Stycznia w Łodzi