Konspekt lekcji
Przedmiot: język angielski
Klasa: II gimnazju
Temat lekcji: The Great Fire of London – klęski żywiołowe i nieszczęścia spowodowane ludzkimi działaniami. Praca z tekstem.
Cele: 1) utrwalenie słownictwa – uczeń potrafi wymienić nazwy klęsk żywiołowych oraz opisać ich skutki używając odpowiednich zwrotów
2) rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem – uczeń potrafi odnaleźć określone informacje
3) rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem – uczeń potrafi sprawdzić trafność swoich przewidywań (wyszukać odpowiedzi)
4) uczeń zna datę i okoliczności wielkiego pożaru Londynu (1666)
Metody nauczania: komunikacyjna, dedukcyjna
Formy pracy: praca z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne: prezentacja Power Point, materiał filmowy z Muzeum Londynu, karty pracy dla uczniów, zeszyt, tablica, kreda, komputer, projektor
Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie listy obecności
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji
3. Rozgrzewka językowa – burza mózgów
- uczniowie podają znane sobie nazwy klęsk żywiołowych
4. Wprowadzenie
- praca w parach. Uczniowie odgadują znaczenie podanych słów
- prezentacja Power Point: uczniowie dopasowują klęski żywiołowe do ilustracji
- uczniowie decydują które klęski są powodowane przez naturę a które przez działania człowieka
5. Część główna
- nauczyciel pyta uczniów co wiedzą o wielkim pożarze Londynu
- rozumienie tekstu czytanego – pracując w parach uczniowie zapisują trzy pytania na które chcieliby uzyskać odpowiedź po przeczytaniu tekstu następnie czytają fragmenty pamiętnika świadka pożaru i wyszukują odpowiedzi
- uczniowie oglądają materiał filmowy z Muzeum Londynu i na jego podstawie oraz na podstawie przeczytanego tekstu uzupełniają zdania brakującymi informacjami
6. Rozwinięcie
- uczniowie oglądają kolejny materiał filmowy i odpowiadają na pytania nauczyciela
- uczniowie wyszukują w tekście synonimy podanych wyrażeń
7. Podsumowanie
- nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie nazw klęsk żywiołowych i podstawowych faktów związanych z wielkim pożarem Londynu
8. Praca domowa
- uczniowie mają wyobrazić sobie że byli świadkami pożaru w Londynie i korzystając z pytań pomocniczych napisać list do przyjaciela opisując swoje doświadczenia
- dla chętnych: przygotować prezentację na temat epidemii dżumy Londynie w latach 1664-1665
9. Ocena pracy uczniów
10. Zakończenie zajęć