Zdzisława Gacek
Joanna Przybylska
Agata Bondarewicz- Buła
KONSPEKT ZAJĘĆ –
zajęcia otwarte 9.04.2014
TEMAT : Podróż w krainę zmysłów.
CELE GŁÓWNE:
•usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej, węchowej, smakowej,
• usprawnianie małej i dużej motoryki,
• wyzwalanie aktywności ruchowej dziecka,
• doskonalenie komunikacji i porozumiewania się,
• rozwijanie umiejętności współdziałania,
• rozwijanie aktywności poznawczej, orientacji w schemacie ciała.
CELE OPERACYJNE (DZIECKO POTRAFI LUB PRÓBUJE BIERNIE):
• współdziałać z partnerem w zabawie,
• wskazywać części ciała,
• skupiać wzrok na oświetlonym przedmiocie,
• dotykać ręką przedmiotów, materiałów sypkich,
• odwracać głowę w stronę źródła dźwięku,
• poruszać ręką,
• zamykać dłoń na przedmiocie,
• trzymać głowę w linii środkowej ciała,
-reaguje na smak i zapach,
- komunikuje się w sposób werbalny i niewerbalny.
METODY PRACY – praktycznego działania , słowna
W tym:
• Elementy stymulacji polisensorycznej,
• Muzykoterapia
• Aromaterapia
• Chromoterapia,
- Terapia ręki.
• Metoda M. I Ch. Knillów,
FORMY PRACY – indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE – świece, cytryna, miód, wata, mięta, kulki żelowe, kakao, miska z wodą ciepła i zimna, materiały sypkie: żołędzie, kasztany, kasza gryczna, pszenica, płyty CD z nagraniami – programami aktywności M. I Ch. Knillów i muzyką relaksacyjną, chusta animacyjna, reflektor, dzwonki, spryskiwacz.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Na początku zajęć nauczyciel rozpoczyna powitanie krótkim opowiadaniem przy muzyce relaksacyjnej i zapalonych świecach.
2. Nauczyciel zapaloną świeczkę wprowadza w pole widzenia dziecka - nawiązanie kontaktu wzrokowego, następnie rozświetla reflektor w czterech kolorach i rozpoczyna się powitanie.
3. Ćwiczenia percepcji słuchowej „Budzenie” –nauczyciel dzwoni dzwoneczkami w celu zasygnalizowania rozpoczęcia zajęć i skupienia uwagi dziecka. wydawanie dźwięków z różnych stron dziecka, zachęcanie do reagowania obrotem głowy, gałek ocznych, poruszaniem ręki.
4. Zabawa z chustą animacyjną- wolne falowanie i szybkie falowanie.
5.Zabawy z materiałami sypkimi – wkładanie rąk do misek z różną zawartością: kasztany, kasza gryczana, kulki żelowe, żołędzie, pszenica.
6. Ćwiczenia percepcji, wzrokowej, dotykowej, smakowej i węchowej : cytryna, miód, mięta, kakao, celem dostarczania różnorodnych doznań.
7. Zabawa z wodą ciepłą i zimną : wkładanie rak do miski z wodą, dotykanie, moczenia, mycie rąk, chlapanie. Spryskanie twarzy wodą.
8. Realizacja Programu Wprowadzającego M. i CH. Knillów – rozwijanie świadomości własnego ciała
9. Zakończone wyciszeniem dziecka po aktywności „Podróż w krainę zmysłów”, przy użyciu techniki relaksacyjnej.