Plan zajęć wychowawczych
TEMAT: Dlaczego warto być asertywnym?
CELE ZAJĘĆ:
• Zapoznanie wychowanków z terminami: „ASERTYWNOŚĆ”, „ZACHOWANIE ASERTYWNE”;
• Kształtowanie umiejętności asertywnego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych;
• Ukazanie znaczenia (zalet) asertywnego zachowania się w życiu codziennym.
METODY: podające: el. wykładu, pogadanka, metoda zajęć praktycznych;
FORMY: indywidualna i grupowa przez działalność poznawczą i praktyczną;
POMOCE: czyste kartki, pisaki, 2 kartony
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. CZĘŚĆ: WPROWADZENIE DO ZAJĘĆ:
1. Podanie tematu i celów zajęć.
2. Pogadanka na temat podstawowych praw każdego człowieka.
Pytania podsumowujące rozważania:
- Co to znaczy, że ktoś jest świadomy swoich praw?
- Od czego zależy to, że niektórzy ludzie są pewni swoich praw, a inni nie?
II. CZĘŚĆ: REALIZACJA TEMATU
1. Wprowadzenie pojęć „ASERTYWNOŚĆ”, „ZACHOWANIE ASERTYWNE”. Objaśnienie „mechanizmu asertywności”: ZACHOWANIA – PRZEKAZ – ZALETY.
2. Zapowiedź pracy w grupach: Wspólne rozwiązywanie sytuacji w sposób asertywny - przedstawianie scenek (podział na 4 grupy i role).
SCENKI DO PRZEDSTAWIENIA:
a) „Koledzy namawiają Cię na wspólne wyjście na imprezę. Ty musisz się przygotować do ważnego sprawdzianu, a poza tym obiecałeś rodzicom, że ograniczysz wieczorne wyjścia z domu. Odmawiasz...”.
b) „Przyjaciółka od dłuższego czasu ignoruje Cię, nie pamiętała nawet o twoich urodzinach. Postanawiasz przeprowadzić z nią rozmowę...”.
c) „Jesteś bardzo dobry z matematyki, nauczyciel widzi twój potencjał i stale podnosi Ci poprzeczkę: zgłasza na kolejne konkursy, zadaje więcej niż innym, sugeruje studia matematyczne w przyszłości. Ty lubisz matematykę i jesteś zdolny w tym zakresie, ale zdecydowanie wolisz historię – chcesz zostać nauczycielem tego przedmiotu. Starasz się przekonać nauczyciela, że Twoje marzenia i plany życiowe związane są z innym przedmiotem...”.
d) „Akurat wtedy, gdy nadawany jest twój ulubiony program TV, ktoś z domowników chce oglądać coś innego. Postanawiasz nie rezygnować z obejrzenia tego programu...”.
3. Zapowiedź pracy indywidualnej. Rozdanie kartek i pisaków.
POLECENIE: „Wypisz role, które pełnisz w życiu – córka, syn, brat, uczeń, przewodniczący samorządu szkolnego, aktor w kole teatralnym itd. Napisz, w których czujesz się dobrze, a w których niepewnie. Uzasadnij, dlaczego tak się dzieje? Czy pełniąc wszystkie te role możesz zachowywać się asertywnie?
- Wspólne podsumowanie wszystkich wypowiedzi. Zwrócenie uwagi na POSTAWY NIEASERTYWNE – ULEGŁOŚĆ I AGRESJĘ, negatywnie wpływające na relacje między ludźmi.
4. Praca w 2 grupach. Rozdanie kartonów.
• Tworzenie plakatów, będących odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego warto być asertywnym?”.
III. CZĘŚĆ: ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
1. Podsumowanie zajęć.
2. Zachęcenie wychowanków do pracy nad sobą i treningu asertywności w codziennych sytuacjach życiowych.