Konspekt dla klasy IV – przyroda
Temat: Poznajemy organizmy zamieszkujące wody słone i słodkie.
1. Cel główny: Uczeń wymienia organizmy zamieszkujące wody słodkie i słone
2. Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi dokonać podziału wody na Ziemi na słodką i słoną
- uczeń wie, której wody jest więcej na Ziemi
- uczeń umie pracować w grupie
Cele lekcji w języku ucznia:
- dowiesz się jakie są rodzaje wód na Ziemi i w jakich zbiornikach wodnych występują (gdzie znajdziemy wodę słodką)
- poznasz organizmy zamieszkujące wody słodkie i słone
3. Środki dydaktyczne: obrazki, kubki, woda, sól, wiadro, łyżeczka, słoik, tekst, multimedia, zeszyt
4. Metody pracy: praktyczna, poszukująca, podająca
5. Formy pracy: indywidualna, grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Etap wstępny
1. Prezentacja zdjęcia Ziemi z kosmosu. Rozmowa na temat, dlaczego Ziemia nazywana jest Błękitną Planetą.
2. Zadawanie pytań dotyczących wód słonych i słodkich na kuli ziemskiej oraz zamieszkujących je organizmów.
3. Prezentacja stosunku wody słonej do wody słodkiej na kuli ziemskiej. (wiadro, łyżka, słoik)
II. Etap realizacyjny
1. Rozdanie uczniom karty pracy – uczeń dokonuje podziału wód na słodkie i słone
2. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania – uczniowie rozwiązują powyższe zadanie na tablicy (patyczki).
3. Podział uczniów na grupy. Rozstawienie na ławce każdej grupy po dwa kubeczki z wodą oraz pojemniczek z solą. W jednym z kubków uczniowie mają zrobić wodę morską.
4. Rozdanie każdej grupie karty pracy – obrazki przedstawiające organizmy zamieszkujące wody słone i słodkie oraz opis każdego gatunku.
Zadaniem grupy jest przyporządkowanie obrazka do danego kubka oraz nazwy organizmu.
5. Wspólne sprawdzanie poprawności wykonanego zadania. Uczniowie przyczepiają obrazki do tablicy wokół napisów „wody słone” i „wody słodkie”.
III Etap końcowy
1. Prezentacja dźwięków podwodnego świata. Informuje o akcji organizacji WWF „Godzina dla morświna”.
2. Podsumowanie lekcji i samoocena uczniów. Wiemy już, że woda słodka jest bardzo cenna. Jakie macie pomysły na jej oszczędzanie?