SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Data: 27.03.2015r.
Grupa: 4-5 latki
Prowadząca: Halina Koziołek
Temat: Święta wielkanocne na Śląsku – tradycje znane i zapomniane.
Cele ogólne:
-zapoznanie ze zwyczajami świątecznymi związanymi z naszym regionem – Śląskiem
-pogłębienie więzi rodzinnych
Cele szczegółowe:
-rozumie słowa: zwyczaj, tradycja
-potrafi wymienić tradycje kultywowane w domu rodzinnym
-potrafi sprawić radość bliskim
-rozwija zmysł estetyczny
-układa zdania z wybranymi wyrazami
-potrafi odnaleźć taki sam wyraz
-sprawnie liczy w zakresie 10
-rozumie polecenia nauczyciela
Metody:
-aktywizujące
-podające
-zadań stawianych do wykonania
Formy:
-praca z całą grupą
-praca indywidualna
Pomoce i środki dydaktyczne:
Zagadka o pisankach, opowiadanie A. Galicy „Pisankowa bajeczka”, płyty CD, ilustracja do opowiadania, pisanki-liczmany dla każdego dziecka, krążki, hula-hop, postacie kur z literami, sylaby na rękę dla dzieci, kartki z bloku technicznego, kredki pastelowe, ilustracje dotyczące tradycji wielkanocnych, wyrazy do globalnego czytania, pisanki z wyrazami dla każdego dziecka, koszyczek-kogucik, wcześniej upieczone babeczki dla rodziców (niespodzianka), jajka styropianowe, patyczki do szaszłyków, klej magic, pędzelki, ozdoby na jajka, mokre chusteczki.
Przebieg:
1.Powitanie: Wszyscy są......
2.Rozwiązanie zagadki:
Malowane jajka
Wszystkie kolorowe.
Jak je nazywamy,
Czy ktoś mi odpowie. (pisanki)
Umieszczenie napisu pod ilustracją.
3.Wysłuchanie „Pisankowej bajeczki” A. Galicy.
4.Ustalenie chronologii wydarzeń: co wydarzyło się na początku, co potem, a co na końcu.
5.Przeliczenie jajek w kurniku z użyciem liczebników porządkowych.
6.Zadania tekstowe:
-Mama kupiła sześć jajek, a tata cztery. Ile jajek przynieśli do domu?
-Dzieci zrobiły osiem pisanek, ale kotek stłukł trzy. Ile zostało? Itp.
Dzieci przeliczają na swoim zestawie pisanek.
7.Zabawa ruchowa „Kura i kurczątka”.
Kurczątka, które nazywają się np. La, Lu, Lo, Li, Le, Pa, Ko, Te, biegają swobodnie. Na hasło KO KO KO szukają swojej mamy – kury (rozstawione w sali), która ma na sobie pierwszą literę swojego imienia np. P, K, T i gromadzą się przy niej.
8.Rysowanie pod dyktando w oparciu o wiersz P. Siewiera-Kozłowskiej.
„Czy to jajo, czy nie jajo?”
W gniazdku jajo raz leżało,
Które dziwnie popękało.
Wyszła z jaja głowa mała,
Małym oczkiem zamrugała.
Na niej dziobek – też malutki
(to małego gniazdka skutki).
A na końcu małe nóżki,
Każda nóżka ma paluszki.
Jeszcze tylko ogon mały
Oto kurczak doskonały!
Nauczyciel recytuje wiersz, a dzieci rysują kurczątko. Kolorują je, dorysowują w prawym górnym rogu słońce, w lewym chmurkę, na dole kartki trawkę itp.
9.Nauczyciel zadaje pytanie: dlaczego mówimy o pisankach? Dlaczego robi się pisanki na święta wielkanocne?
10.Wyjaśnienie pojęcia „tradycja”, „zwyczaj”.
11.Wybór ilustracji przedstawiających inne tradycje związane z Wielkanocą, które znają dzieci (baranek na stole, zajączek, palmy, koszyczek ze święconką, śmingus-dyngus).Wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania. Zapoznanie z zapomnianymi zwyczajami np. kulanie jajec, chodzenie z gaikiem, wróżenie z kraszanek.
12.Układanie zdań z wprowadzonymi wyrazami do globalnego czytania.
13.Pisanki – bliźniaczki. Dzieci tańczą przy muzyce – „Taniec piskląt w skorupkach”. W rękach trzymają pisanki z wyrazami. Na przerwę w muzyce muszą odnaleźć dziecko, które ma pisankę-bliźniaczkę (z tym samym wyrazem).
14.Śpiew piosenki „Wieziemy tu kogucika”. Jedno z dzieci podchodzi do rodziców z koszykiem – kogutem. Rodzice wrzucają do koszyka czekoladowe jajeczka.
15.Wręczenie rodzicom niespodzianki: upieczonych w przedszkolu dzień wcześniej babeczek.
16.Ozdabianie wspólnie z rodzicami styropianowych jajek.
17.Taniec: „Kury – kokole”.