Scenariusz happeningu ekologicznego
w Publicznym Przedszkolu nr 2
w Kozienicach
1. Temat: Happening ekologiczny „Dbamy o Ziemię, bo na niej
mieszkamy – dbamy o las,bo w nim odpoczywamy”
2. Obszar podstawy programowej: Wychowanie dla poszanowania
roślin i zwierząt
3. Treści edukacyjne: Jestem częścią przyrody. Świat roślin
i zwierząt.
4. Zakres tematyczny: Wspomaganie postaw proekologicznych
i związanych z ochroną środowiska
5. Cel ogólny:
- budzenie świadomości ekologicznej
- kształtowanie umiejętności odpowiedzialnego współżycia
człowieka z przyrodą
6. Cele operacyjne:
Dziecko:
-rozumie, że człowiek jest odpowiedzialny za stan
środowiska naturalnego
-dostrzega sposoby zanieczyszczania środowiska przez
rówieśników i dorosłych,
-zna źródła i rodzaje odpadów,
-zna kolory pojemników na odpady,
-rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja
-potrafi współdziałać w zespole z kolegami
-czerpie radość ze wspólnej zabawy
7. Metody: aktywizująca - przeżywanie
praktyczna - działanie
8. Forma: uroczystość- happening
zabawy i zadania praktyczne do wykonania
9. Czas trwania: 45min
10. Grupa wiekowa: 3,4,5,6 - latki
11. Środki dydaktyczne: maskotka sowy, zestaw pytań dla
dzieci młodszych i starszych, pola do gry na zielonych
liściach,kamyki,balony, hasła, ilustracje związane
z ochroną środowiska, karton, korki,plastelina,
piosenka na CD,galaretka, sok, rośliny wieloletnie
i krzewy do zasadzenia, łopatki,konewki.
12. Opracowała: nauczycielka Edyta Sztyler
Przygotowanie uroczystości:
-wykonanie dekoracji sali
-opracowanie programu
-przygotowanie rekwizytów
-przygotowanie materiałów plastycznych dla dzieci
-przygotowanie zielonych strojów dla dzieci
Przebieg :
1. Powitanie dzieci
Wszystkie dzieci i nauczycielki przychodzą w tym dniu ubrane na zielono.
N - 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi,a przez cały tydzień Dni Przyjaciół Lasu. Dlatego zastanawiamy się jak chronić przyrodę, jak chronić las, jak chronić Ziemię przed
zanieczyszczeniami i złą działalnością człowieka. Jak żyć zgodnie z zasadami ekologii?
- A co to jest ekologia?
Nauczycielka pokazuje maskotkę sowy i recytuje wiersz.
Ekologia- mądre słowo,
a co znaczy- powiedz, sowo?
Sowa chwilę pomyślała
i odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko, w paru zdaniach,
o wzajemnych powiązaniach
między nami, bo to wszystko
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować” - powiedziała mądra sowa.... („Ekologia” D. Klimkiewicz, W. Drabik)
2. Quiz „Kiedy Ziemia się do nas śmieje”
Reprezentanci poszczególnych grup otrzymują koperty z ilustracjami. Dobierają i przypinają wybrane obrazki do:
- ilustracji Ziemi smutnej (co szkodzi środowisku – działania człowiek, które ją niszczą)
- ilustracji Ziemi zadowolonej (co jest dobre dla Ziemi - działania człowieka, które jej sprzyjają)
3. Gra planszowa drużynowa „Pomóżmy Ziemi żyć”
Każda grupa wiekowa stanowi jedną drużynę. Otrzymuje duży, zielony liść, wycięty z kartonu z oznaczonymi polami oraz kamyk służący jako pionek. Drużyna przesuwa się kolejno o jedno pole do przodu, na zielonych liściach, po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na pytanie.
- Zestaw 10 pytań dla dzieci młodszych z grupy I, II i III (3 i 4 latków)
- Zestaw 10 pytań dla dzieci starszych z grupy IV i V (5 i 6 latków)
Każda grupa odpowiada na zestaw pytań dostosowanych do jej poziomu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.
4. Zabawa zręcznościowa „Leśne niespodzianki”
Wyznaczone dziecko z każdej grupy oraz nauczycielka pompuje i przekuwa zielony balon.W balonie ukryte jest hasło. Nauczycielki z poszczególnych grup odczytują ukryte hasło, a dzieci głośno je skandują.
1 – Nie niszcz drzew!
2 – Nie hałasuj w lesie!
3 – Nie niszcz ptasich gniazd!
4 – Nie śmieć w lesie!
5 – Nie zrywaj roślin chronionych!
6 – Las to dom zwierząt i ptaków!
5.Spotkanie z przedstawicielem nadleśnictwa - panią leśnik:
- wysłuchanie prelekcji na temat: "Co słychać w lesie wiosną”
5. Koncert dla Ziemi – wspólne śpiewanie piosenki „Kochamy
świat” z układem choreograficznym przez wszystkie grupy
wiekowe.
1.Pójdziemy dziś do lasu
Zaśpiewamy kwiatom, drzewom
Że kochamy je nad życie
Nie zabraknie im niczego.
Ref. Bo choć mamy mało lat
Kochamy tak bardzo świat
I jeżeli ma pięknie być
To musimy o to dbać
To musimy o to dbać
To musimy dobrzy być.
2.Posprzątamy dookoła
Pozbieramy wszystkie śmieci
Posadzimy więcej drzewek
Niech im słońce mocno świeci.
Ref. Bo choć mało mamy lat...
6. Prezentacja prac plastycznych w holu przedszkola
„Ekologiczne obrazki”.
Dzieci wykonują na zajęciach prace plastyczne, indywidualne lub grupowe, wg własnego pomysłu ze zgromadzonych odpadów – korków (np. kwiaty, drzewa, ptaki, motyle)
Każda grupa opowiada o swoich pracach.
7. Poczęstunek dla dzieci „Zielone - pyszne co nieco”
Degustacja zielonej galaretki z winogronami oraz soku przygotowanego przez panie kucharki - nagroda za udział w happeningu.
8. Wyjście do ogrodu przedszkolnego:
- zasadzenie wspólnie z leśnikiem sadzonki jodły w ogrodzie przedszkolnym
- zasadzenie roślin na rabatach w ogrodzie przedszkolnym.