Scenariusz zajęć matematycznych w klasie II
w kręgu zajęć zintegrowanych „Świat baśni”
przeprowadzonych w dniu 12 grudnia 2012r.
Prowadząca: Beata Misiewicz
Temat zajęć: Smocze potyczki z liczbami – układanie zadań, obliczenia pieniężne.
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności układania zadań tekstowych
utrwalenie poznanych liczb
wdrażanie do praktycznego stosowania obliczeń pieniężnych
Cele operacyjne (przewidywane osiągnięcia ucznia):
dodaje i odejmuje kilka liczb w zakresie 9
rozwiązuje proste zadania tekstowe z wykorzystaniem ilustracji
zapisuje formułę do zadania i rozwiązuje je
dokonuje obliczeń pieniężnych
Metody:
aktywnego działania
ćwiczeń praktycznych
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Pomoce:
kartoniki z liczbami od 1 do 9
ilustracje smoków
cenówki
wyprawka
część 2 ćwiczeń do matematyki
ilustracje z pierniczkami
„Domek z piernika” dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Dzieci stoją w kręgu i odliczają do 9.
N-l wywołuje liczby od 1-9 (2,3), poprzez podniesienie odpowiedniego kartonika z liczbą.
Dzieci wchodzą do koła, witają się i wracają na miejsce.
2. N-l umieszcza na tablicy ilustracje smoków – zabawek i ich ceny od 1zł do 4zł.
Dzieci układają treść zadań na podstawie ilustracji.
Rozwiązania układają z kartoników z wyprawki.
3. Wykonanie zadania pod kierunkiem nauczyciela - 4 / 33 z ćwiczeń.
4. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu liczb.
Pokaż kartonik z liczbą o 1, 2, większą od 7, o 1, 2, 3, mniejszą od 9, itp.
5. Układanie zadań tekstowych do rysunków z pierniczkami, typu:
9 – 2 =
8 – 3 =
6 – 4 – 1 =
6. Pokolorowanie „Domku z piernika” wg instrukcji n – la.
Mama z Natalią upiekły piernikowy domek.
Na czerwonym dachu, przykleiły lukrem 8 draży żółtych i osiem draży zielonych.
Na kominie było 5 draży fioletowych.
Drzwi były zielone , a ściany w brązowym kolorze.
Przed domkiem krótszy lizak był pomarańczowy, a dłuższy niebieski.
7. Zadanie domowe: 1/32, 3/33