Scenariusz zajęcia z edukacji plastyczno - technicznej i grafomotorycznej
przeprowadzonego przez Annę Andrychowską w grupie dzieci 4-letnich
w dniu 11.05.2015 r.
Temat tygodnia: „Lubimy książki”
Temat dnia: „Moja ulubiona książka- rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję plastyczną”
Cele ogólne:
Wdrażanie do szanowania książek.
Kształtowanie postawy odpowiedzialności za książki.
Rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję plastyczną.
Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
Wzbogacenie dziecięcego słownika.
Utrwalanie treści popularnych bajek.
Cele szczegółowe:
Dziecko
kontroluje napięcie mięśniowe podczas rysowania,
interesuje się książkami, szanuje je i chętnie z nich korzysta,
koloruje obrazek wg określonego kodu,
rysuje prace z uwzględnieniem szczegółów,
poszerza swoje doznania dotykowe w zabawach sensorycznych,
opowiada, analizuje, wnioskuje podczas układania historyjki obrazkowej,
poznaje słownictwo związane z tematyką (autor, ilustrator, drukarz, księgarnia, biblioteka, czytelnik)
zna bajki i ich głównych bohaterów,
potrafi opowiadać znane mu wiersze, bajki, książki,
Cele wychowawcze:
uczestniczy w zabawach plastycznych i grafomotorycznych,
współdziała z innymi dziećmi,
potrafi integrować się z grupą,
umie okazywać satysfakcję i radość z uczestnictwa w zabawach organizowanych
przez nauczyciela ,
Metody pracy:
1. Tradycyjne:
czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom,
słowna: rozmowa, pogadanka, historyjka obrazkowa,
oglądowa: pokaz,
2. Aktywizujące:
elementy pedagogiki zabawy, elementy muzykoterapii,
Formy pracy:
indywidualna,
zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
włóczka, historyjka obrazkowa „Od autora do czytelnika”, książka dla każdego dziecka, Karta Pracy 2, kołatka, tamburyno, tacki z piaskiem dla każdego dziecka, obrazki charakteryzujące rodzaje różnych książek, kolorowe prostokątne kartki dla każdego dziecka, dziurkacze o różnych kształtach, kawałki kolorowych tasiemek, CD z dowolną muzyką, obrazki bohaterów książkowych dla każdego dziecka, kredki, kontur książki,
Czas trwania zajęcia: 20 min.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie „ Pajęczynka”:
Dzieci siedzą w kole, nauczyciel trzyma koniec włóczki, rzuca kłębek do dziecka siedzącego naprzeciw i mówi „Witam Cię – i podaje imię dziecka - np. Olu”,Ola łapie kłębek (trzyma włóczkę) i odrzuca do kolegi lub koleżanki siedzącej naprzeciw wypowiadając „Witam Cię...” i tak dalej,
aż wszyscy się przywitają. Z kłębka włóczki utworzy się powitalna „Pajęczynka”.
2. Historyjka obrazkowa „Od autora do czytelnika”- zapoznanie dzieci z etapami powstawania książki.
Oglądanie i opowiadanie treści kolejnych obrazków historyjki :
autor pisze książkę,
ilustrator wykonuje obrazki do książki,
składacz przygotowuje książkę do druku,
drukarz przygotowuje książkę do druku,
maszyny drukują książkę,
książka trafia do księgarni, biblioteki,
czytelnik wybiera i kupuje lub wypożycza książkę.
Wyjaśnienie dzieciom przez nauczyciela słów: autor, ilustrator, drukarz, księgarnia, biblioteka, czytelnik.
3. Ćwiczenie logopedyczne „Książki”
Dzieci wykonuj następujące ćwiczenia:
„Przekładanie kartek w książce”- przesuwanie czubka języka od jednego kącika ust do drugiego-
od prawej do lewej strony,
„ Huśtamy książkę”- dzieci leżą na plecach kładąc książki na klatce piersiowej. Podczas wdechu książka książka wyraźnie unosi się do góry, podczas wydechu opada (dzieci wciągają i wypuszczają powietrze nosem przy zamkniętych ustach)
4. „Ulubiona książka Tupa”- praca z Kartą Pracy 2.
5. „Książki z biblioteki”- zabawa ruchowa.
Dzieci maszerują po sali. Na sygnał dźwięku kołatki nauczyciel- wróżka z Królestwa Książek zamienia wszystkie dzieci w książki. Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym z wyprostowanymi plecami. Jedno dziecko podchodzi do kolejnych dzieci-książek, dotyka ich a one podają sobie ręce. Kiedy wszystkie dzieci są już ustawione w szeregu, dźwięk tamburyna zaprasza je do swobodnego marszu.
6. Ćwiczenie grafomotoryczne.
Dzieci siadają do stolików, na których mają przygotowane tacki z piaskiem lub kaszą manną.
Ich zadaniem jest narysować na nich kształty książek oraz znanych dzieciom liter.
7. „ Jaka to książka?”- zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki charakteryzujące różne książki i prosi dzieci,
aby posegregowały książki z przedszkolnego kącika wg rodzaju: książki z bajkami, wierszami, komiksami. Następnie dzieci przeliczają, których książek jest najwięcej.
8. „ Zakładka do mojej ulubionej książki”- zabawa plastyczna.
Dzieci wykonują z przygotowanych przez nauczyciela materiałów zakładkę do książki.
9. „Bibliotekarz”- zabawa przy muzyce
Nauczyciel rozkłada zgromadzone w przedszkolu książki na kilku stolikach. W trakcie trwania piosenki dzieci poruszają się dookoła stolików. Z chwilą zatrzymania nagrania stają najbliżej znajdującej się w danym momencie książki. Wybrane przez nauczyciela dzieci na podstawie obrazków mówią, o czym mogą opowiadać dane książki i odnoszą je na półki w kąciku książki.
10. Ewaluacja zajęć:
Nauczyciel rozdaje obrazki bohaterów z dziecięcych książek. Zdaniem dzieci jest narysowanie
na ich twarzach uśmiechniętej minki jeśli zajęcia im się podobały lub smutnej, gdy zajęcia nie były dla nich ciekawe. Następnie dziękuje dzieciom za wspólną pracę i zabawę i prosi by nakleiły
te informacje zwrotne na wcześniej przygotowanym przez siebie konturze książki.