Scenariusz zajęcia dla dzieci z grupy II
Temat: ,,Wiosenne ptaki’’
CELE OGÓLNE:
- wykorzystanie metod aktywizujących dzieci
- rozpoznawanie i nazywanie wybranych ptaków,
- naśladowanie sposobu poruszania się i ich odgłosów wybranych ptaków,
- rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 4,
- wdrażanie do zespołowego działania w celu realizacji zadań,
- uczestniczenie w zabawach rytmicznych i ruchowych,
- rozwijanie słuchu poprzez rozpoznawanie i różnicowanie głosów ptaków,
- aktywne uczestniczenie w zabawach i zajęciach ruchowych.
CELE OPERACYJNE: (dziecko)
- zna i potrafi nazwać wybrane ptaki,
- rozróżnia odgłosy ptaków i nazywa je,
- chętnie uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych,
- wykonuje pracę plastyczną.
METODY PRACY:
- słowne – objaśnienia, rozmowa
- oglądowe – prezentacja ilustracji prezentowanych przez nauczycie
- aktywizujące: pedagogika zabawy, drama, pantomima, elementy twórczego obcowania z muzyką według Koncepcji Carla Orffa, zagadki
FORMY PRACY:
- z całą grupą,
-w grupach,
- indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyty z piosenkami: „Wszyscy są”; ilustracje i obrazki ptaków, małe obrazki ptaków dla dzieci, duże obrazki ptaków dla nauczyciela; tamburyno; płyta CD z odgłosami ptaków, kolorowe piórka, plastikowe obręcze, instrumenty muzyczne, klej, papierowe elementy bociana.
PRZEBIEG ZAJĘCIA.
1.Powitanie piosenką: „Wszyscy są witam Was”.
2.Wprowadzenie do tematu zagadką:
Lato nam śpiewem umilają
Zimą na naszą pomoc czekają
/ Ptaki/
3. Wizualizacja ,,Powracające ptaki’’ - wyobraź sobie, że jesteś ptaszkiem, który powraca z ciepłej Afryki gdzie spędził zimę. Kiedy się dowiedział, że u nas jest już wiosna, wybrał się w drogę, aby do nas powrócić. Leciał niewysoko. Przelatywał nad stadem lwów, z których jeden groźnie ryczał (dzieci otwierają buzię szeroko i udają ryczącego lwa). Nad rzeką ujrzał słonie, które pięknie, na wszystkie strony kręciły trąbami (dzieci złączonymi i wyciągniętymi do przodu ustami kręcą na wszystkie strony). Na drugim brzegu rzeki wylegiwały się cztery tłuste hipopotamy (dzieci nadymają policzki cztery razy). Wkrótce ptaszek doleciał do morza i usłyszał szum jego fal (szu, szu, szu, szu). Morze było głębokie i szerokie i leciał nad nim nasz ptaszek przez wiele godzin. Kiedy znalazł się nad lądem, przysiadł na chwilkę, aby się pożywić nasionkami (z buzi dzieci robią dziobek i lekko rozchylają środkową część ust, tworząc kółeczko). Po jedzeniu pięknie wyczyścił dziobek (języki czyszczą kąciki ust). Wiedział nasz ptaszek, że już jest niedaleko – przeleciał jeszcze nad pastwiskiem, gdzie brykały koniki (kląskanie) i minął w powietrzu wieżę Kościoła, gdzie głośno biły dzwony ( bim, bam, bim bam). Na polu, tuż przy jego rodzinnym lesie pracował traktor ( naśladujemy wargami dźwięk traktora). Jeszcze tylko kilka machnięć skrzydłami i już był przy swym rodzinnym gnieździe. Poczuł się szczęśliwy i radośnie zaśpiewał.
4. Zabawa dydaktyczna „ Skowronki”. Tym razem dzieci są ptaszkami. Latają nad łąką na sygnał ptaszki wracają do gniazd- ( 7 obręczy) w każdym gnieździe są 3 skowronki. Przy powtórce w każdym gnieździe jest 4 skowronki.
5. „Czyj to głos?”– Zgaduj-zgadula. Rozwiązywanie zagadek, słuchowych, słownych i obrazkowych. Nauczyciela włącza płytę CD z odgłosami ptaków. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie głosu ptaka.
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,
A po nasze żabki przybył aż z Afryki.
( bocian)
Wzbija się w niebo śpiewak malutki,
Z góry przesyła wiosenne nutki,
A każda nuta dźwięczy jak dzwonek
I już wiadomo, że to........
( skowronek)
Siedzi sobie na buku i woła: kuku, kuku
(kukułka)
Gniazdko z błota lepi pod dachu okapem. Przylatuje z wiosną, aby uciec latem
(jaskółka)
6. Ćwiczenia oddechowe ,,Ptasie piórka” – rozwijanie pojemności płuc.
* Zdmuchiwanie kolorowych piórek z dłoni.
* Podrzucanie piórek do góry i dmuchanie na nie, by jak najdłużej utrzymać się w powietrzu.
* Dzieci w parach ustawiają się z dwóch stron stolika i starają się przedmuchać piórko na stronę przeciwnika.
7. ,,Ptasia orkiestra” – zabawa muzyczna z wykorzystaniem instrumentów: tamburyna, grzechotek, bębenków. Dzieci podzielone na grupy – ptaki: słowiki – grzechotki, wróble – tamburyna, kukułki – bębenki. Na dany znak nauczycielki - dyrygenta (podniesienie batuty) ptaki śpiewają w swoim języku i grają na swoich instrumentach. Potem grają i śpiewają same słowiki, po słowikach wróble, po wróblach kukułki, na koniec znowu grają w trio.
8. Zabawa badawcza ,,Co pierwsze spadnie? ‘’
Nauczycielka w jednej ręce trzyma kartkę papieru, a w drugiej piórko. Pyta się dzieci, co pierwsze spadnie na podłogę piórko czy kartka?
Następnie przeprowadza doświadczenie w celu zweryfikowania odpowiedzi.
9. Zabawa dramowa ,,Mama ptasia’’- odgrywanie w parach scenek dramowych z wykorzystaniem tekstu. Dzieci wcielają się w rolę ptaszków, które wiją sobie gniazdo.
10. ,,Bocian’’ – działania plastyczne. Komponowanie postaci bociana przez sklejanie ze sobą gotowych elementów.
113. Zakończenie: podsumowanie zajęć.